BİZİ TAKİP EDİN

MUHABBİT ÖZEL

Kripto Para Borsaları Ve Güvenlik

Dijital varlığımızı emanet edeceğimiz, alım satım yapacağımız kripto para borsalarının vazgeçilmez özelliği güvenlik!

Yayın:

-

Kripto para borsaları ve güvenlik coinzo

Dijital varlığımızı emanet edeceğimiz, alım satım yapacağımız kripto para borsalarının vazgeçilmez özelliği güvenlik!

Twitter ve Bitcoin’de Olaylı Gece

Geçtiğimiz günlerde Bill Gates, Elon Musk, Jeff Bezos, Barack Obama, Kim Kardashian, gibi ünlü isimlerin yanı sıra Apple gibi şirketlerin ve Binance gibi dev kripto para borsalarının da bulunduğu birçok Twitter hesabı hacklendi.

Hackerlar tarafından hacklenen bazı twitter hesaplarından takipçilerine paylaştıkları linke tıklamalarını belirterek, bazı hesaplardan ise paylaşılan BTC cüzdan adresine bağış yapılması istenerek yaklaşık 1 milyon dolar para toplandı. Yaşanan bu olay, insanları tekrardan kripto para ve borsa güvenliğini sorgulamaya itti.

Geçmişten Günümüze Kripto Borsalar ve Hack Olayları

Kripto paralar birçok açıdan geleceğin teknolojisi ve dünya çapında para transferleri için kolay, güvenli bir yol olarak gösteriliyor. Blockchain adı verilen teknoloji sayesinde dünyanın herhangi bir yerinden başka bir yerine saniyeler içinde transfer işleminin gerçekleşmesi ve takip edilememesi oldukça avantajlı bir konu. Ancak geçmişten günümüze birçok kez takip edilemeyen bu transferlerin hacklenmesi ile geri dönüşü olmayan hasarlar yaşanmıştır.

Genel olarak ana hedef, kripto para cüzdanları değil, kripto para borsalarıdır. Tarihteki en büyük kripto para borsası haneleri ise;

 •  2011’de ve 2014’te gerçekleşen iki farklı olayda, zamanın en büyük Bitcoin borsası olan Japonya merkezli MT. Gox yaklaşık 360 milyon dolarlık Bitcoin yol olmuştur.
 •  Coincheck, 2018’de hackerlara yaklaşık 500 milyon dolarlık NEM jetonu kaybetmiş ve dijital para tarihindeki en büyük hack olayı olarak kayıtlara geçmiştir. Saldırıların nedeni ise güvenlik eksikliği olarak bilinmektedir. Bilgisayar korsanları fonlara erişebiliyor ve nispeten daha kolay bir şekilde aktarabiliyordu. Sonuç olarak saldırı, kripto borsalarında yeni güvenlik önlemleri alınmasına sebep oldu.
 • Tarihteki bir diğer kayda değer hack olayı ise 2012’de gerçekleşti. Bilgisayar korsanları, Bitfloor isimli borsada yedeklemeler için çevrim içi tutulan şifrelenmemiş özel anahtarlara sahip olmayı başardı. Bir gecede 24.000 BTC (o sırada yaklaşık 250.000 $) çalındı.
 • En yüksek hacimli borsalardan Bitfinex de ağustos 2016’da hacklendi ve BTC’de 77 milyon dolar kayba uğradı. Kısa bir süre sonra ise cüzdan sahiplerine zararları ödendi.
 • Hackerlar tarafından 2018 Şubat ayında İtalya merkezli BitGrail borsasından 187 milyon dolarlık Nano çalındı. Mahkeme BitGrail’in, yatırımcıların cüzdanlarını düzgün bir şekilde güvence altına almadığına karar vermesinin ardından, çalınan paranın mümkün olduğunca yatırımcılara iade edilmesine karar verdi.
 • Son kayda değer saldırı ise. 2019 yılında Binance’da gerçekleşti. Bilgisayar korsanları, API Anahtarlarına ve iki faktörlü kodlara erişerek, 40 milyon dolar değerinde 7000 Bitcoin çaldı. Fakat, en yüksek hacimli kripto para borsasının iyileşmesi uzun sürmedi. Bir hafta sonra, mevduat ve para çekme işlemleri normal şekilde devam etti.

Yatırımınızı Güvende Tutun

Kripto para borsalarına saldırılarının çoğu, yanlış yönetimin ve altyapı eksikliğinin sonucu olarak bilinmekte. Bu yüzden yatırım yapılacak kripto para birimi kadar kripto para borsaları da çok önem arz etmekte. Özellikle “sadece” sms güvenlik kodu uygulamasını kullanan borsaların güvenlik tedbirlerinde zaaflar olabilir. Geçmişte bazı borsalarda kullanıcıların telefon bilgileri ile güvenlik açıkları ortaya çıktı. Dolayısıyla borsalarda mutlaka “iki aşamalı
doğrulama” ile güvenlik tedbirleri kullanılması gerekiyor. Diğer önemli nokta ise “hesap doğrulama” işlemlerini tamamlamak için selfie çekerek borsa ile paylaşılması. Kripto para borsaları söz konusu selfie bilgilerini üst düzey güvenlik ile saklamaya özen gösteriyorlar; ancak bir sızıntı olması halinde bilgiler internete düşebilir.

Kripto para borsası Coinzo

Güvenilir Kripto Para Borsası Coinzo

Doğru Borsayı Seçin

Coinzo Kripto Para Platformu Türk Lirası ile bitcoin almak için önde gelen borsalar arasında yer alıyor. Coinzo’da “Hesap Doğrulama” işlemi esnasında selfie çekmenize gerek yok; hesap doğrulama işleminizi “E-devlet” üzerinden alacağınız barkod numarası ile gerçekleştirebiliyor ve gerçek kişi olduğunuzu teyit edebiliyorsunuz.

Coinzo’da güvenlik işlemleri;

  • Sistem Güvenliği
  • Operasyonel Faaliyetlerde Alınan Güvenlik Önlemleri
  • Finansal Güvenlik
  • Kullanıcı Güvenliği

olmak üzere 4 başlıkta inceleniyor. Coinzo Whitepaper’ dan güvenlik bölümünü okuyarak daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALTCOIN

Whale Alert Eski Ripple CEO’sunun Ne Kadar XRP Sattığını Açıkladı!

Yapılan açıklamada yılbaşı itibariyle 3 Ağustos’a kadar Jed McCaleb tarafından satışı yapılan XRP’lerin 375 milyon adet olduğu açıkladı.

Yayın:

-

Whale Alert Jed McCaleb XRP

Whale Alert tarafından yapılan açıklamaya göre eski Ripple CEO’su Jed McCaleb’in 2020’de ne kadar XRP satışı yaptığı ortaya çıktı.

Yapılan açıklamada yılbaşı itibariyle 3 Ağustos’a kadar Jed McCaleb tarafından satışı yapılan XRP’lerin 375 milyon adet olduğu açıkladı.

Ortalama değeri hesaplanan XRP’lerin değeri ise yaklaşık 75 milyon $. Günlük ortalama 1.74 milyon XRP satan McCaleb’in XRP satışlarından elde ettiği günlük gelir ise 374.200 $ etmekte. 2019 yılında gerçekleştirdiği satışlara oranlar yüzde 266 daha fazla XRP satan eski CEO’nun yıl sonuna kadar toplamda 630 milyon XRP satacağı hesaplanmış durumda. McCaleb’in Ripple ile olan sözleşmesinde 4 Milyar XRP daha bulunuyor.

Anlaşma Gereği Veriliyor

Ripple ile yaptığı anlaşma gereği XRP’leri bulunan McCaleb, elindekilerin tümünü aynı anda satamıyor. Yapılan anlaşmada McCaleb’in satışlarına limit getirilmiş durumda. Aşırı satış durumunda fiyat noktasında bir olumsuzluk oluşma ihtimali sebebiyle sınırlandırma getirilen XRP’lerin her ay başında belirli bir miktarının kilidi açılmakta. Whale Alert ise her ay başında McCaleb cüzdanlarındaki kilitleri açıklıyor.

90.000’den fazla transferi izleyerek McCaleb’ın cüzdanlarını tespit eden Whale Alert, birçok cüzdanı ortaya çıkarmış durumda.

2014 ve 2019 yılları arasında toplamda 1.05 milyar XRP satışı tespit ettiğini belirten hesap, satış ortalamasının ise 0.129 $ olduğunun altını çiziyor. Bu satışlardan McCaleb’in elde ettiği gelir ise 135 milyon $.

4.7 Milyar XRP Daha Var

Eski CEO’nun kilitli cüzdanında 4.7 milyar XRP’nin daha bulunduğunu açıklayan Whale Alert, bu miktarın dolaşımda bulunan XRP miktarının yaklaşık yüzde 5’in tekabül ettiğinin altını çizmekte.

Satışlar Fiyatı Etkiliyor Mu?

Uzun zamandır McCaleb tarafından yapılan satışların XRP fiyatında satış baskısı oluşturduğu söyleniyor. Whale Alert ise tam tersini söylüyor. XRP işlem hacimleri incelendiğinde McCaleb tarafından yapılan satışların oluşturduğu etki son derece düşük.

1-7 Ağustos 2017 tarihinde 2.5 milyon XRP satan McCaleb’in sattığı miktarın toplamda 741.000 $ olduğunu belirten hesap, aynı hafta içerisinden Bitstamp’te XRP/USD paritesindeki işlem hacminin 127 milyon XRP olduğunun altını çiziyor. Sadece hacim tarafını incelemenin yeterli olmadığını kabul eden Whale Alert yine de satışların etkisinin düşünülenin çok altında olduğunu belirtmekte.

Sizce McCaleb’in satışları XRP fiyatını olumsuz yönde etkiliyor mu?

OKUMAYA DEVAM ET

MUHABBİT ÖZEL

Trader mı Olmak İstiyorsunuz? O Zaman Bu Eğitim Tam Size Göre!

FTX sponsorluğunda gerçekleştirilen eğitim ile temel seviyeden ileri seviyeye kadar eğitimler ile birlikte birçok beceriye sahip olabilirsiniz.

Yayın:

-

FTX Sponsorluğunda Eğitim

Trader olmak mı istiyorsunuz? Bu yazıda bahsi geçen eğitim ile kendinizi ve yeteneklerinizi geliştirin.

FTX sponsorluğunda gerçekleştirilen eğitim ile temel seviyeden ileri seviyeye kadar eğitimler ile birlikte birçok beceriye sahip olabilirsiniz.

Ninja Traders eğitmenleri tarafından verilen eğitim Udemy üzerinden gerçekleştiriliyor. Kripto para dünyasına aşina olan kişilerin tanıdığı birçok isim tarafından verilen eğitim serisi, trader olmak isteyen ya da kendi yeteneklerini geliştirmek isteyen kişiler için oldukça faydalı olabilir.

Haftada 2 gün Zoom üzerinden de gerçekleştirilen eğitimlerin aynı zamanda Telegram grubu da bulunuyor.

Eğitim paketinin içinde teknik analiz, temel analiz, blockchain ve DeFi eğitimleri bulunmakta. Son dönemde oldukça popülerleşen DeFi ve DeFi ürünleri ile ilgili detaylı ve kapsamlı videoları bulabileceksiniz.

Eğitim ile ilgile detaylara burada bulunan link üzerinden ulaşabilirsiniz.

OKUMAYA DEVAM ET
FTX
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.