BİZİ TAKİP EDİN

MUHABBİT ÖZEL

Kripto Para Borsaları Ve Güvenlik

Dijital varlığımızı emanet edeceğimiz, alım satım yapacağımız kripto para borsalarının vazgeçilmez özelliği güvenlik!

Yayın:

-

Kripto para borsaları ve güvenlik coinzo

Dijital varlığımızı emanet edeceğimiz, alım satım yapacağımız kripto para borsalarının vazgeçilmez özelliği güvenlik!

Twitter ve Bitcoin’de Olaylı Gece

Geçtiğimiz günlerde Bill Gates, Elon Musk, Jeff Bezos, Barack Obama, Kim Kardashian, gibi ünlü isimlerin yanı sıra Apple gibi şirketlerin ve Binance gibi dev kripto para borsalarının da bulunduğu birçok Twitter hesabı hacklendi.

Hackerlar tarafından hacklenen bazı twitter hesaplarından takipçilerine paylaştıkları linke tıklamalarını belirterek, bazı hesaplardan ise paylaşılan BTC cüzdan adresine bağış yapılması istenerek yaklaşık 1 milyon dolar para toplandı. Yaşanan bu olay, insanları tekrardan kripto para ve borsa güvenliğini sorgulamaya itti.

Geçmişten Günümüze Kripto Borsalar ve Hack Olayları

Kripto paralar birçok açıdan geleceğin teknolojisi ve dünya çapında para transferleri için kolay, güvenli bir yol olarak gösteriliyor. Blockchain adı verilen teknoloji sayesinde dünyanın herhangi bir yerinden başka bir yerine saniyeler içinde transfer işleminin gerçekleşmesi ve takip edilememesi oldukça avantajlı bir konu. Ancak geçmişten günümüze birçok kez takip edilemeyen bu transferlerin hacklenmesi ile geri dönüşü olmayan hasarlar yaşanmıştır.

Genel olarak ana hedef, kripto para cüzdanları değil, kripto para borsalarıdır. Tarihteki en büyük kripto para borsası haneleri ise;

 •  2011’de ve 2014’te gerçekleşen iki farklı olayda, zamanın en büyük Bitcoin borsası olan Japonya merkezli MT. Gox yaklaşık 360 milyon dolarlık Bitcoin yol olmuştur.
 •  Coincheck, 2018’de hackerlara yaklaşık 500 milyon dolarlık NEM jetonu kaybetmiş ve dijital para tarihindeki en büyük hack olayı olarak kayıtlara geçmiştir. Saldırıların nedeni ise güvenlik eksikliği olarak bilinmektedir. Bilgisayar korsanları fonlara erişebiliyor ve nispeten daha kolay bir şekilde aktarabiliyordu. Sonuç olarak saldırı, kripto borsalarında yeni güvenlik önlemleri alınmasına sebep oldu.
 • Tarihteki bir diğer kayda değer hack olayı ise 2012’de gerçekleşti. Bilgisayar korsanları, Bitfloor isimli borsada yedeklemeler için çevrim içi tutulan şifrelenmemiş özel anahtarlara sahip olmayı başardı. Bir gecede 24.000 BTC (o sırada yaklaşık 250.000 $) çalındı.
 • En yüksek hacimli borsalardan Bitfinex de ağustos 2016’da hacklendi ve BTC’de 77 milyon dolar kayba uğradı. Kısa bir süre sonra ise cüzdan sahiplerine zararları ödendi.
 • Hackerlar tarafından 2018 Şubat ayında İtalya merkezli BitGrail borsasından 187 milyon dolarlık Nano çalındı. Mahkeme BitGrail’in, yatırımcıların cüzdanlarını düzgün bir şekilde güvence altına almadığına karar vermesinin ardından, çalınan paranın mümkün olduğunca yatırımcılara iade edilmesine karar verdi.
 • Son kayda değer saldırı ise. 2019 yılında Binance’da gerçekleşti. Bilgisayar korsanları, API Anahtarlarına ve iki faktörlü kodlara erişerek, 40 milyon dolar değerinde 7000 Bitcoin çaldı. Fakat, en yüksek hacimli kripto para borsasının iyileşmesi uzun sürmedi. Bir hafta sonra, mevduat ve para çekme işlemleri normal şekilde devam etti.

Yatırımınızı Güvende Tutun

Kripto para borsalarına saldırılarının çoğu, yanlış yönetimin ve altyapı eksikliğinin sonucu olarak bilinmekte. Bu yüzden yatırım yapılacak kripto para birimi kadar kripto para borsaları da çok önem arz etmekte. Özellikle “sadece” sms güvenlik kodu uygulamasını kullanan borsaların güvenlik tedbirlerinde zaaflar olabilir. Geçmişte bazı borsalarda kullanıcıların telefon bilgileri ile güvenlik açıkları ortaya çıktı. Dolayısıyla borsalarda mutlaka “iki aşamalı
doğrulama” ile güvenlik tedbirleri kullanılması gerekiyor. Diğer önemli nokta ise “hesap doğrulama” işlemlerini tamamlamak için selfie çekerek borsa ile paylaşılması. Kripto para borsaları söz konusu selfie bilgilerini üst düzey güvenlik ile saklamaya özen gösteriyorlar; ancak bir sızıntı olması halinde bilgiler internete düşebilir.

Kripto para borsası Coinzo

Güvenilir Kripto Para Borsası Coinzo

Doğru Borsayı Seçin

Coinzo Kripto Para Platformu Türk Lirası ile bitcoin almak için önde gelen borsalar arasında yer alıyor. Coinzo’da “Hesap Doğrulama” işlemi esnasında selfie çekmenize gerek yok; hesap doğrulama işleminizi “E-devlet” üzerinden alacağınız barkod numarası ile gerçekleştirebiliyor ve gerçek kişi olduğunuzu teyit edebiliyorsunuz.

Coinzo’da güvenlik işlemleri;

  • Sistem Güvenliği
  • Operasyonel Faaliyetlerde Alınan Güvenlik Önlemleri
  • Finansal Güvenlik
  • Kullanıcı Güvenliği

olmak üzere 4 başlıkta inceleniyor. Coinzo Whitepaper’ dan güvenlik bölümünü okuyarak daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALTCOIN

Son IEO Injective Protocol Chainlink Hizmetlerinden Yararlanacak!

Yayınlanan blog yazısında türev işlem platformundaki fiyat verilerinin Chainlink üzerinden alınacağı belirtilmiş durumda.

Yayın:

-

injective pool

Kripto para borsası Binance üzerinde gerçekleştirilen Son IEO olan Injective Protocol, Chainlink “oracle”ı kullacağını açıkladı.

Yayınlanan blog yazısında türev işlem platformundaki fiyat verilerinin Chainlink üzerinden alınacağı belirtilmiş durumda.

İlginizi Çekebilir: İlk 100 Kripto Para Birimi

İşbirliği kapsamında toplamda altı farklı parite için veriler bahsi geçen oracle yoluyla elde edilecek. Verilerin alınacağı pariteler ise şu şekilde:

ETH/USD, BTC/USD, DAI/USD, LINK/USD, USDT/ETH ve YFI/ETH.

Devam eden süreçte farklı pariteleri de türev işlem platformuna ekleyeceğini belirten Injective Pool ekibi, yeni eklenen pariteler için de verilerin Chainlink üzerinden alınacağını açıklamış durumda.

Injective platformunu her tip trader için düzenlediklerini belirten ekip, platformları sayesinde Chainlink’in de yeni müşterilere ulaşacağını belirtti.

Cosmos (ATOM) İle Entegrasyon Gelecek

Blog yazısında halihazırda projenin Injective Chain üzerinde çalıştığı belirten ekip, kısa süre içerisinde ağın Cosmos ağının çözümü olan Cosmos Inter-Blockchain Communication (Blockchain Ağları Arası İletişim) ile entegrasyonunu tamamlayacağını açıkladı.

Bu sayede Injective Chain, birçok farklı blockchain ağı ile direkt iletişime geçebilecek. Cosmos ise bu çözümü sağlayan önde gelen projeler arasında bulunuyor. Bu noktada sağlanacak entegrasyon ile birlikte Injective, Band Protocol’ün (BAND) “oracle” çözümü ile direkt olan Band Chain ile iletişime geçerek ulaşabilir gibi görünüyor. Bildiğiniz üzere Band Chain de Cosmos IBC çözümünün bir parçası konumunda.

Bu noktada birden fazla “oracle”dan veri alacak olan Injective, daha stabil fiyat beslemelerine sahip olabilir.

Borsa haberleri için: Borsa Haberleri

DeFi haberleri için: DeFi Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BITCOIN

Bitcoin Tarihinin En Büyük Transferi Gerçekleşti! Xapo’dan Transfer!

Dolar bazında değerlendirildiğinde transfer, 1.1 Milyar $ değerinde.Toplamda 88,857 BTC’nin transfer edildiği işlemde transfer edilen meblağ dudak uçuklatıyor.

Yayın:

-

bitcoin

Bitcoin tarihinin en büyük transferi dün itibarıyla gerçekleştirildi.

Dolar bazında değerlendirildiğinde transfer, 1.1 Milyar $ değerinde.Toplamda 88,857 BTC’nin transfer edildiği işlemde transfer edilen meblağ dudak uçuklatıyor.

İlginizi Çekebilir: Bitcoin Haberleri

Bitcoin Transferi Detayları

Xapo Cüzdanı

Blockchain verilerine göre 88,857 adet Bitcoin iki farklı adrese bölünmüş durumda. Whale Alert verilerine göre transfer Xapo’dan gerçekleşmiş görünüyor. Xapo ise birçok para birimi için gönderme, alma ve saklama hizmeti sunuyor. Bitcoin saklamak için de en çok tercih edilen şirketlerden birisi olan Xapo, Gibraltar (Cebelitarık) meşeli bir şirket olarak öne çıkmakta.

Yine Whale Alert verilerine göre Xapo’dan gönderilen Bitcoin’lerin tanımlanamayan bir cüzdan gönderildiği belirtiliyor. Bu noktada kişinin ya da kurumun hangi amaçla bu işlemi gerçekleştirdiği belirsiz görünüyor. Cüzdan güvenliği açısında belirli sürelerde taşınan cüzdanlardan biri olma olasılığı bulunan cüzdan, aynı zamanda satış için de transfer ediliyor olabilir.

DeFi Haberleri için: DeFi Haberleri

İlk 100 Kripto Para Birimi

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.