Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66741.49
-1.00%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3493.07
-0.30%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $31.1
-4.34%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $600.2
-1.27%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Kripto Para Borsası Nedir? Sanal Para Borsaları Nasıl Çalışır?

Yeni başlayanlar için oluşturduğumuz Nedir serisinin ilk yazılarından bir tanesi. Kripto para borsası nedir?

Clock
Paylaş
Kripto Para Borsası Nedir? Sanal Para Borsaları Nasıl Çalışır?

Kripto paralar ilk defa 2009 yılında sanal dolaşıma girmiştir. Hiçbir merkeze bağlı olmaksızın dijital pazarda faaliyet sürdüren kripto paralar zamanla dünyada önemli ve kullanılan bir sanal para birimi haline gelmiştir. Bunun en önemli sebebi ise sanal paranın hiçbir merkeze bağlı olmaması ve dolayısıyla devlet ve benzeri kurumlar tarafından kontrolünün sağlanamamasından kaynaklanmaktadır. Kripto para borsasına yön veren durum tamamen arz talep dengesi olmaktadır. Kripto paralara talebin arttığında değerleri yükselmekte, talebin azalması halinde ise değerleri düşüşe geçmektedir. Kripto paraların 2000’den faza türü bulunmakta ve genellikle en bilineni bitcoin olarak karşımıza çıkmaktadır. Kripto para borsası pek çok ülke yasasında ele alınmamış ancak bazı ülkelerde yasa dışı olarak kabul edilmiş ve yasaklanmıştır.

728×90 muhabbit - Kripto Para Borsası Nedir? Sanal Para Borsaları Nasıl Çalışır?300x250 muhabbit - Kripto Para Borsası Nedir? Sanal Para Borsaları Nasıl Çalışır?

Kripto Para Üretemeyenler İçin Kripto Para Borsaları

Kripto paranın dünyada yükselen bir yıldız olmasının sonucunda sadece bireysel değil kurumsal olarakta pek çok şirket bu piyasaya yönelmiş ve parasını bu borsada değerlendirmeyi tercih etmiştir. Kripto para piyasasında kripto para üretimi için madencilik olarak adlandırılan bir uygulama söz konusudur bu uygulama donanımlı bilgisayarlar ve donanımlı kişiler tarafından gerçekleştirilmektedir. Oldukça maliyetli olan madencilik bireysel olarak yapılamamaktadır. Bunun yerine madencilik yapamayan ancak bitcoin piyasasında yer almak isteyenler içinse bu alışverişe aracılık eden platformlar kurulmuştur. Bu platformlar sayesinde madenciliğe gerek kalmadan kredi kartıyla kolayca istediğin para karşılığında bitcoin alma kolaylığı kripto para piyasasında olmak isteyenler için getirilmiştir.

borsa2 - Kripto Para Borsası Nedir? Sanal Para Borsaları Nasıl Çalışır?

Kripto Para Piyasalarında Yapılan İşlemler

Kripto para piyasasında aracı olan çeşitli platformlara sağlanan üyelikle beraber komisyon ücreti ödenmekte ve bu ücret orada yapılan işlemlere göre de değişmektedir. Kripto para platformlarında bitcoin ve alt coinleri satın alma, değerinin değişmesi durumunda satma, birden fazla cüzdan sahibi olarak cüzdanlar arasında coin transferi yapma, platformda yer alan diğer kullanıcılarla karşılıklı normal para karşılığında kripto para transferi yapma gibi pek çok işlem gerçekleştirme şansı bulunmaktadır. Yapılan işlemler platformlara göre değişse de genel tema bunun üzerine kuruludur. Bu platformlarda kazanılan bitcoinleri kimi platformlarda istediğiniz para cinsine çevirerek hesabınıza aktarma şansı bulunmaktadır. Ancak ülkemizde yaygın olmayan fakat dünyada oldukça yaygın olan e ticarette kripto para kullanarak alışveriş yapmakta mümkün kılınmıştır. Özellikle Japonya ve ABD’de büyük rağbet gören kripto paralar dev e ticaret firmaları tarafından ödeme aracı olarak kabul görmektedir.

borsa4 - Kripto Para Borsası Nedir? Sanal Para Borsaları Nasıl Çalışır?
Group of cryptocurrencies electronic cash symbol vector

Kripto Paralar Nasıl Kullanılır, Gerçek Hayatta Kullanımı Mümkün Müdür?

Kripto paraların çok küçük miktarı bile ülke para birim cinsinden oldukça büyük meblağlara eş değer olmaktadır bu sebeple yapılan online alışverişlerde oldukça yüklü bir alışveriş söz konusu olabilmektedir. Ülkemizde böyle bir uygulama henüz gerçekleşmese de dünyanın yükselen dev firmaları bu yöntemle ödeme kabul etmekte ve bazı şirketler ise personel maaşlarını kripto para ile ödemektedir. Sanal para borsalarında arz talebin oldukça önemli olduğu belirtilmişti. Bu piyasalarda kazanç elde etmek için bitcoin ve diğer altcoinlerin değerleri sürekli takip edilmeli ve eldeki coinlerin değerlendirilmesine ona göre karar verilmelidir. Arz talep dengesiyle işleyen sanal para borsasında kullanılan cüzdanlar gerçek cüzdanlarınız gibi önemlidir ve korunması gerekmektedir. İyi korunmayan cüzdanlar ciddi kayıplar vermenize sebep olacaktır bu sebeple ekstra cüzdan güvenlik önlemi almakta fayda vardır. Kişisel önlemlerin yanı sıra faaliyet sürdürdüğünüz kripto para borsalarının da çift aşamalı güvenlikli giriş, SSL güvenlik sertifikası gibi pek çok güvenlik önleminin alınmış olması da oldukça önemidir. Kripto para borsalarının olası siber saldırılara karşı yüksek güvenlik tedbirlerinin almış olması cüzdanlarınızın koruma altında olması ve kripto para piyasasında faaliyete devam edebilmeniz için yüksek önem içermektedir.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar