Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $56382.82
9.44%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3232.39
3.85%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.41
5.66%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $398.5
2.65%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Kripto Para Kullanılarak İşlenen Suç Miktarı 14 Milyar Dolara Ulaştı!

Clock
Paylaş
Kripto Para Kullanılarak İşlenen Suç Miktarı 14 Milyar Dolara Ulaştı!

Chainalysis tarafından yakın zaman önce yapılan bir açıklamada, kripto para kullanılarak yapılan suçların geçen yıl tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 14 milyar dolara ulaştığı belirtildi.

Raporda, dolandırıcılık ve fidye yazılımları da dahil olmak üzere yasa dışı faaliyetlerle bağlantılı işlerde bir yıl öncesine göre %80 artış yaşandığı belirtiliyor. ABD merkezli Chainalysis, toplam hacimlerin 2021 yılında bir önceki yıla göre beş kattan fazla artarak 15.8 trilyon dolara yükseldiğini belirtiyor.

Binance BannerBinance Banner

Kripto para piyasasındaki yeni yatırımcılar, yüksek ve hızlı kazanç vaadinin yanı sıra Bitcoin’in yükselen enflasyona karşı bir koruma sağladığını düşünüyor. Ancak yine de kripto para birimleri hala düzenlemelere gebe olan bir konumda yer alıyor.

Chainalysis, raporunda ayrıca şu ifadelere yer veriyor:

“Kripto para birimlerinin genel olarak kötüye kullanılması bazı büyük engeller yaratıyor. Hükümetler tarafından getirilen kısıtlamaların olasılığını artırıyor ve en kötüsü dünyadaki masum insanları mağdur ediyor.”

En çok DEFİ platformlarında hırsızlık patlaması var

Raporda, işlenen suçlardaki artışın en büyük nedeninin, merkezi olmayan finans (DeFi) platformlarında bir dolandırıcılık ve hırsızlık patlaması olduğu belirtiliyor.

Kripto paralar ile yapılan hırsızlıklarda, geçen yıl çalınan yaklaşık 3,2 milyar dolar değerindeki paranın miktarında yaklaşık beş kat artış yaşadığı belirtiliyor. Bu fonların yaklaşık 2,2 milyar dolarının, yani toplamın yaklaşık %72’sinin DeFi platformlarından çalındığı belirtiliyor.

İlginizi çekebilir: DeFi Nedir?

Son olarak Chainalysis, DeFi platformlarındaki dolandırıcılıkların 2021 yılına göre %82’lik bir artışla 7,8 milyar dolara ulaştığını söyledi.

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar