Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $60195.07
2.67%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3212.8
1.48%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $26.25
0.31%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $538.6
-0.04%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Kripto Para Madenciliği İçin 6,6 Milyon Dolarlık Kaçak Elektrik!

Rosseti, Rusya çapında 2017 yılından bu yana kripto para madenciliği yapabilmek amacıyla 6,6 milyon dolarlık kaçak elektrik kullanıldığını açıkladı.

Clock
Paylaş
Kripto Para Madenciliği İçin 6,6 Milyon Dolarlık Kaçak Elektrik!

Rusya’ya elektrik sağlayan şirket Rosseti, 2017 yılından bu yana kripto para madenciliği yapabilmek amacıyla 6,6 milyon dolarlık kaçak elektrik kullanıldığını açıkladı.

2017 yılında başta lider kripto para birimi Bitcoin olmak üzere, kripto para piyasasındaki yükseliş tüm dünyada ses getirmişti. Bir anda kitlelere ulaşan kripto paraların ticareti ve madenciliği ilgi çekmişti.

728×90 muhabbit - Kripto Para Madenciliği İçin 6,6 Milyon Dolarlık Kaçak Elektrik!300x250 muhabbit - Kripto Para Madenciliği İçin 6,6 Milyon Dolarlık Kaçak Elektrik!

Günümüzde kripto para madenciliğinin en fazla hangi ülkelerde yapıldığına dair bilgiyi elde edebiliyoruz. Çin özellikle Bitcoin madenciliğinde dünyada önemli bir yer edinmişken Amerika ve sonrasında Rusya’nın da pastada gayet önemli bir payı var.

Ancak bu payı nasıl elde ettiği son günlerde tartışılan bir konu oldu. Rusya’nın devlet destekli elektrik sağlayıcı şirketi Rosseti, 2017 yılından günümüze kadar yasa dışı kripto para madenciliğinde kullanılmak üzere 6,6 milyon dolarlık elektriğin çalındığını rapor etti.

Şirket, yasa dışı kripto para madencilerinin yerel enerji sağlayıcılarından elektrik çalmak amacıyla çeşitli yollara başvurduğunu açıkladı. Buna yasa dışı olarak inşa edilmiş istasyonlar, sayaçlar ve gizli madencilik çiftlikleri de dahil.

Telegram kanalından yapılan açıklamada Rusya’nın 20 farklı bölgesinde “kara madenci” rapor edildiğini belirtti. Sözü edilen kara madencilerin büyük bir kısmı ek gelir elde etmek amacıyla kripto para madenciliği yapan işletmelerdi. Bazıları fabrikalarının kullanılmayan bölgelerinde bazıları ise kendi işletmelerinden farklı bir ofiste veya konutta madencilik faaliyetlerini sürdürdükleri bildirildi. Bir de kendisini çok iyi saklamayı başarmış olan bir çiftçi mevcuttu. Çiftçi büyükbaş çiftliğinin içerisine kripto para madenciliği çiftliğini entegre etmişti.

Rosetti, 85 bölgeden oluşan Rusya’nın 20’sinde tespit edilen bu kaçak elektrik kullanımının 450 milyon Rus Rublesinin kaybına neden olduğunu da açıkladı. Bununla birlikte tespit edilen 20 bölgede 35 yasa dışı kripto para madenciliği yapan şahıs ve şahıslar yerel yetkililere bildirildi.

Sıfır Maliyetli Kripto Para Madenciliği!

Bitcoin yarılanmasından sonra hash rate değişken durumdayken madenciler de özellikle Bitcoin madenciliğini düşük veya sıfır maliyette yapmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Buna yasa dışı kripto para madenciliği faaliyetleri de dahil. Dünyanın neresinde olursa olsun kripto para madenciliği faaliyetlerini sıfır maliyette yapabilmek için kaçak elektrik kullanan madencileri duyuyoruz. Rusya’da olduğu gibi geçtiğimiz hafta da Çin’de mezar içerisinde yasa dışı bir şekilde kripto para madenciliği yapan madenciler ortaya çıkmıştı.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar