Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66297.34
-0.31%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3203.26
0.17%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.32
-2.67%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $607.8
1.59%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BORSA

Kripto Para Piyasasında Düşüş Devam Ediyor! Hangi Şirketler İşçi Çıkarıyor? Hangi Şirketlerde İşe Alım Devam Ediyor?

Bitcoin’in 20.000 $’ı tekrar görmesiyle beraber kripto para piyasasındaki düşüş devam ediyor.

Clock
Paylaş
Kripto Para Piyasasında Düşüş Devam Ediyor! Hangi Şirketler İşçi Çıkarıyor? Hangi Şirketlerde İşe Alım Devam Ediyor?

Bitcoin’in 20.000 $’ı tekrar görmesiyle beraber kripto para piyasasındaki düşüş devam ediyor. Kripto para şirketlerinin bu düşüşü derinden hissettiğini söyleyebiliriz. Piyasa bu haldeyken hacimler düşer ve yeni kullanıcı bulmak zorlaşır. Çoğu kullanıcı piyasaya bile küser. Hizmet veren şirketler ise bu durumla başa çıkmak zorunda kalır.

728×90 muhabbit - Kripto Para Piyasasında Düşüş Devam Ediyor! Hangi Şirketler İşçi Çıkarıyor? Hangi Şirketlerde İşe Alım Devam Ediyor?300x250 muhabbit - Kripto Para Piyasasında Düşüş Devam Ediyor! Hangi Şirketler İşçi Çıkarıyor? Hangi Şirketlerde İşe Alım Devam Ediyor?

Küresel ekonomideki kötüleşen görünüm ile birlikte şirketlerin maliyetleri daha iyi yönetmek ve kârlarını korumak için yeni kararlar vermesi gerekmekte. Kimi şirket ayı piyasası boyunca işçi çıkarıp küçülmeye giderken kimi şirket bunu bir fırsat olarak görüp operasyonlarını büyütmeye çalışıyor.

Kripto para birimlerinin dışında küresel piyasaların da çok iyi durumda olmadığını söyleyebiliriz. Kripto para piyasasına büyük şirketlerin dahil olmasıyla birlikte, eskiden küresel piyasalardan etkilenmeyen bir piyasa olarak bilinen kripto para piyasası da artık bu durumdan etkilenir oldu. Çünkü piyasa, belli bir büyüklüğe ve doygunluğa ulaştı. FED faiz oranlarını artırma konusunda birtakım kararlar aldı. Bu kararlar da ekonomik koşulların değişmesinde etken rol oynadı.

2022 Haziran ayı başlarında Tesla CEO’su Elon Musk, şirket yöneticilerine gönderdiği bir e-postada ekonomi hakkında içinde kötü bir his olduğunu söyledi. Reuters’in yaptığı habere göre, şirketlerde maaşlı çalışanların %10’u işini kaybedebilir.

Gelin hep beraber kripto para sektöründe hizmet veren şirketlerin kötüye giden ekonomik koşullarda nasıl kararlar verdiğine birlikte bakalım.

Borsalar Muhabbit - Kripto Para Piyasasında Düşüş Devam Ediyor! Hangi Şirketler İşçi Çıkarıyor? Hangi Şirketlerde İşe Alım Devam Ediyor?

Gemini: Kripto Para Borsası

Tyler ve Cameron (Winklevoss kardeşler) Winklevoss’un sahibi olduğu Gemini, çalışanlarını işten çıkaracağını açıklayan ilk kripto para şirketleri arasındaydı. 2 Haziran 2022 tarihinde şirket, bir blog yazısında “piyasanın bir süre daha düşmeye devam edeceğini” öne sürerek çalışanlarının yaklaşık %10’unu işten çıkaracağını duyurmuştu.

Coinbase: Kripto Para Borsası

Coinbase, açtığı iş ilanlarını ve halihazırda yeni anlaşmaya tekliflerini iptal etti. Şirket, daha sonra 1.100 çalışanını işten çıkarma planını duyurdu. Coinbase, kripto paralar için kış sezonu olacağını ve bunun için hazırlık yapmanın önemli olduğunu söyledi. Kripto para piyasalarının yükselişte olduğu zamanlarda fazla kişiyi işe aldığını ve iş gücünü %18 oranında azaltacağını duyurdu.

Coinbase CEO Muhabbit 1200x600 - Kripto Para Piyasasında Düşüş Devam Ediyor! Hangi Şirketler İşçi Çıkarıyor? Hangi Şirketlerde İşe Alım Devam Ediyor?

BlockFi: Lending & Staking Platformu

BlockFi, müşterilerinden aldığı kripto paraları teminat olarak kullanarak USD cinsinden kredi alma ve farklı kripto para birimlerinde işlem yapma şansı sunan bir kripto para yönetimi platformudur.

BlockFi CEO’su Zac Prince, 13 Haziran 2022 tarihinde çalışan kişi sayısını kabaca %20 oranında azaltacaklarını ve 600 kişiye düşüreceklerini açıkladı. Kararın olumsuz olan piyasa koşullarından kaynaklandığını açıklayan Prince, kötü piyasa koşullarında bu tarz stratejik kararların öncelikli olduğunu söyledi.

Crypto.com: Kripto Para Borsası

Crypto.com CEO’su Kris Marszalek 10 Haziran 2022 tarihinde Twitter üzerinden bir gönderi paylaştı. Marszalek paylaştığı gönderide “uzun vadede sürdürülebilir büyümeyi sağlamak” için şirketinin %5’ini yani 260 çalışanını işten çıkaracağını duyurdu.

CEO, bir sonraki boğa koşusunda en büyük kazananlardan biri olmak için düşüş döngüsünde sahip olduğu kaynaklarını en doğru şekilde kullanmayı hedefliyor.

Geçtiğimiz altı ay içinde Crypto.com, FIFA Dünya Kupası’na sponsor oldu. Daha önce borsa, Los Angeles’taki Staples Center’a isim sponsorluğu için tahmini 1,4 milyar dolar ödedi. Crypto.com’un bu yılın başlarında gerçekleşen Super Bowl etkinliğinde de sponsor olarak yerini aldı.

cryptocom - Kripto Para Piyasasında Düşüş Devam Ediyor! Hangi Şirketler İşçi Çıkarıyor? Hangi Şirketlerde İşe Alım Devam Ediyor?

2TM: Kripto Para Borsası

Mercado Bitcoin’i yaratan şirket 2TM, aynı hafta 750 çalışanının %12’sini işten çıkaracağını duyurdu. CoinGecko’dan alınan verilere göre, Latin Amerika’nın hacim olarak en büyük ikinci kripto para borsasını olan şirket, sadece kripto para piyasasının kötü gitmesi değil küresel piyasalarda da durumun kötü olmasını öne sürerek bu kararı verdiğini açıkladı.

Bitso: Kripto Para Borsası

Latin Amerika’nın hacim olarak en büyük kripto para borsası olan Bisto, bir hafta önce 700 çalışanından 80’ini işten çıkardığını açıklamıştı. Şirket 2014 yılında kuruldu ve ABD, Kolombiya, Meksika, Brezilya ve Arjantin’de faaliyet gösteriyor.

Buenbit: Kripto Para Borsası

Arjantin’in önde gelen kripto para borsası Buenbit, iş gücünü %45 azaltacağını açıkladı ve çalışan kadrosunu 180’den 100’e indireceğini ekledi. CEO Federico Ogue, Twitter üzerinden paylaştığı bir gönderide, 2021 yılında iyi bir büyüme kaydettiklerini şimdi bunu gözden geçirmeleri gerektiğini söyledi.

FTX: Kripto Para Borsası

Şirketin CEO’su Sam Bankman-Fried, 6 Haziran 2022 tarihinde şu açıklamayı yaptı: FTX çalışanlarını işten çıkarmayı düşünmüyor.

Bankman-Fried, Twitter üzerinden paylaştığı bir gönderide, ilerlemeye devam edeceğini söyledi ve sözlerine şu şekilde devam etti: “İşe alımlarımızı dikkatli bir şekilde yaptığımız için piyasa koşullarından bağımsız olarak büyümeye devam edebiliyoruz.

FTX Europe Muhabbit - Kripto Para Piyasasında Düşüş Devam Ediyor! Hangi Şirketler İşçi Çıkarıyor? Hangi Şirketlerde İşe Alım Devam Ediyor?

Kraken: Kripto Para Borsası

Kraken, 15 Haziran 2022 tarihinde bir blog yazı paylaştı. Yazıda yapılan duyuruya göre borsa, herhangi bir işten çıkarma yapma niyetlerinin olmadığını ve mevcut piyasa düşüşünü büyümek için doğru zaman olduğunu söyledi. Şirket, işe alım planlarını değiştirmediğini ve doldurulması gereken 500 iş pozisyonu olduğunu açıkladı.

Uzun süredir kripto para piyasasında olan şirket, kar etmek için kısa vadeli fırsatlarda bu tarz kararlar almadığını, eski market döngülerinde yeterli deneyime sahip olduklarını ve bu zor zamanlarla nasıl başa çıkılacağını bildiğini vurguladı.

Binance: Kripto Para Borsası

Binance CEO’su Changpeng Zhao, Binance’in rakiplerinin küçülürken kendi şirketinin büyümeye devam ettiğini söyledi ve şirketin aynı gün 2000 çalışanı işe aldığını duyurdu.

Teksas, Austin’deki Consensus 2022 konferansında Changpeng Zhao, şunları söyledi: “Kripto para piyasasında ayı dönemindeysek, bundan en iyi şekilde yararlanmamız gerekiyor.” dedi. Binance’in bu gibi durumlara hazır olduğunu vurguladı

Binance CEO zhao 1200x600 - Kripto Para Piyasasında Düşüş Devam Ediyor! Hangi Şirketler İşçi Çıkarıyor? Hangi Şirketlerde İşe Alım Devam Ediyor?

OpenSea: NFT Platformu

OpenSea, 14 Haziran 2022 tarihinde NFT’lerin alım satımını kolaylaştırmak için tasarlanmış bir Web3 protokolü olan Seaport’un piyasaya süreceğini açıkladı. Yeni protokol için işe alımlarının başladığını duyurdu.

OpenSea Muhabbit 1200x600 - Kripto Para Piyasasında Düşüş Devam Ediyor! Hangi Şirketler İşçi Çıkarıyor? Hangi Şirketlerde İşe Alım Devam Ediyor?

Everstake: Staking Platformu

Ukrayna merkezli bir Web3 şirketi olan Everstake, müşterilerine stake edilen kripto para miktarına göre getiriler sağlıyor. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana 30 çalışanı daha bünyesine kattığını söyleyen Everstake ekibini büyütmeye devam edeceğini açıkladı.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar