BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

Kripto Para Ve Lüks Arabalarla Kara Para Aklama Sanatı!

Avustralya’da 40 yaşındaki bir şahıs kripto paralarla ve lüks araç alımıyla kara para akladığı düşüncesiyle yetkililerin radarına girdi.

Yayın:

-

Kara para aklama bazıları için bir meslek hâline gelmiş durumda. Emniyet güçleri ve Maliye Bakanlığı, rutin bir şekilde şüpheli görünen hesap veyahut kişileri tespit ediyor. Yeni Zelanda’nın Auckland şehrinden 40 yaşında bir adam da yetkililerin radarına takıldı.

İddiaya göre 40 yaşındaki zanlı kripto para ve lüks araba alım satımı ile milyonlarca dolarlık para akladı. Şu anda 30 farklı suçtan yargılanacak olan zanlının mahkemesi Auckland Bölge Mahkemesi’nde görülüyor. Bugün (15.10.2020) yapılan duruşmada Hakim Dianne Hale, zanlının isminin gizlenmesine dair bir karar açıkladı. Bu nedenle zanlının ismi kamuoyuna açıklanamıyor.

Savcılığın iddiasına göre zanlı kara para aklamaya yönelik hareketlerin bir parçası olarak kripto para alım satımı yapıyordu. Bu sayede binlerce Yeni Zelanda doları akladığı iddia edilen zanlının son derece lüks bir araç olan Lamborghini için 421 bin Yeni Zelanda doları (15.10.2020/17:30 itibarıyla 2.200.591,74 Türk lirası) aynı şekilde son derece lüks olan bir Mercedes G63 için 288,888 Yeni Zelanda doları (15.10.2020/17:30 itibarıyla 1.510.034,55 Türk lirası) ödediği öğrenildi.

Savcılığa göre bu zanlının kara para aklama yöntemlerinden sadece biri. Aynı zamanda Doğu Auckland’deki bir mülkü de para aklama amacıyla kullandığı düşünülüyor. 1,7 milyon Yeni Zelanda doları (15.10.2020/17:30 itibarıyla 8.891.144,50 Türk lirası) ile aldığı iddia edilen mülk de iddianamede yer alırken zanlı hakkındaki iddianame sadece kara para aklamaya yönelik hareketlerle kalmıyor.

2020 yılının başlarında Auckland Havalimanı’ndaki bir kişiden para aldığını ve aklanmaya çalışılan kara paranın da bu olduğu iddia ediliyor. Bununla birlikte zanlının sahte bir kimlik kullanarak bir bankadan bir milyon doların üzerinde para aldığı da iddianamede yer alıyor.

İddianamenin kaynağı 2020 yılının başında başlayan araştırmalarla birlikte güvenlik güçlerinin “Brookings Operasyonu” adını verdiği operasyon. Çok sayıda polis memuru ile bir dizi arama emriyle gerçekleştirilen operasyonda yedi son derece lüks otomobil ve toplamda yaklaşık olarak 3,3 milyon Yeni Zelanda doları (15.10.2020/17:30 itibarıyla 17.254.457,81 Türk lirası) değerinde üç mülkün tapusu ele geçirildi. Operasyonda zanlı ile birlikte 6 kişi tutuklanarak kara para aklama iddiasıyla mahkemeye sevk edildi.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Blockchain Teknolojisinin Kat Etmesi Gereken Yollar Var!

Blockchain teknolojisinin gelişimi nasıl olacak?

Yayın:

-

Blockchain Teknolojisinin

Çin’in eski Bilim ve Teknoloji Bakanı olan Wu Zhongze, blockchain teknolojisinin hala oldukça yeni olduğunu düşünüyor.

The Paper ile yaptığı röportajda eski bakan, blockchain temelli ekosistemlerin geliştirilmesi açısından “Çin ile Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa gibi önde gelen ekonomilerin nerede durduğu” konusunda aralarında çok büyük farklar olmadığını söyledi.

Bununla beraber Wu, Çin’in donanım üretimi, platform ve güvenlik hizmetleri, endüstri yatırımı ve finansal gelişme dahil olmak üzere blockchain geliştirmek için gerekli olan bir dizi sektörde ilerleme kaydettiğini söyledi:

Blockchain teknolojisinin ve endüstrisinin yenilikçi gelişimi ile, uygulaması hızlanıyor ve endüstrinin ölçeklenebilirliği artmaya devam ediyor. Bu alan gelecekte yeni bir ekonomik büyüme noktası olacak.

Eski bakan, Çin’in blockchain altyapısının “hızlı ilerlemesi” olarak isimlendirdiği çalışmada, dağıtılmış teknolojinin 5G, yapay zeka, veri merkezleri ve endüstriyel internet gibi yeni teknolojileri entegre etmek ve geliştirmek için yeni fırsatlar getireceğini belirtti.

Securities Daily tarafından yakın zamanda yayınlanan bir rapor, Çin’in halka açık şirketlerinin blockchain Ar-Ge’sine ayırdıkları milyonları nasıl değerlendirdiklerini açıkladı.

Çalışma, 2016 yılında blockchain ile çalışmaya başlayan 23 şirket ile bir anket yaptı. Rakamlara göre, şirketlerin yıllık gelirlerinin ortalama %20’si bu tür amaçlara tahsis ediliyor. Ayrıca bu fonların çoğu, hükümet ile ilgili çözümleri ilerletmek amacı ile harcanmakta.

Daha fazla Blockchain haberi için: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

ÖNE ÇIKAN

Rusya’nın CBDC Konusunda İlk Olma Gibi Bir Derdi Yok!

Rusya, CBDC konusunda aceleci davranmayacak!

Yayın:

-

CBDC

Rus bir yetkili, CBDC alanına liderlik iddiasında bulunabilmek için, Rusya’nın dört yıl önce CBDC üzerinde araştırma yapmaya başlamış olması gerektiğini söyledi.

Ayrıca Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanı’nın dijital ve teknolojik gelişim temsilcisi Dmitry Peskov’a göre bu konuda öncülük, finansal istikrar açısından bir takım riskleri beraberinde getiriyor.

Rus haber ajansı RBC’nin 23 Ekim tarihinde yaptığı bir habere göre Peskov, ikincilik stratejisine uygun olarak CBDC geliştirmenin, stratejik anlamda dijital ruble satmaktan çok daha verimli olabileceğini söyledi.

Bu konudaki finansal risk o kadar büyük ki, hızlı bir ikincilik stratejisi, lider olmaktan çok daha etkili olabilir. Bizim amacımız, liderin neler yapabileceğini ve hangi engellerle karşılaştığını görmek.

Peskov, Rusya’nın dijital rublesinin geliştirilmeye şimdi başlarlarsa 3 ila 7 sene içinde piyasaya çıkabileceğini belirtti.

Rusya’nın merkez bankası 13 Ekim’de resmi olarak bir dijital ruble müşavere belgesi yayınladı. Ardından, Rusya Devlet Duması üyesi ve Rusya’nın kripto ile ilgili mevzuat işlemlerinin önemli bir temsilcisi olan Anatoly Aksakov, dijital para biriminin 2021’in ilk yarısında pilot testlerine başlayacağını söyledi. Aksakov, Bitcoin gibi merkezi olmayan kripto birimlerinin geleceği olmadığını ve CBDC’lerin geleceğin bir parçası olduğundan emin.

Diğer ülkedeki finans uzmanları da CBDC’ler için “bekle ve gör” yaklaşımını uyguluyor. 19 Ekim tarihinde, Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’ndan Jerome Powell, ilk olmaktansa doğru yapmanın daha yararlı olacağını söyledi. Ayrıca Yeni Zelanda Merkez Bankası, ulusal bir dijital para birimi çıkarmadan önce CBDC alanında “yapılacak çok iş olduğunu” iddia etti.

Daha fazla CBDC haberi için: CBDC Haberleri

Daha fazla Bitcoin haberi için: Bitcoin Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.