Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $52124.09
1.35%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2996.15
2.84%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.22
-1.14%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $353.8
0.51%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Kripto Paralar Bir Sonraki Finansal Krizin Sebebi Olacaklar!

Hindistan Merkez Bankası Başkanı’na göre bir sonraki finansal kriz eğer yasaklanmazlarsa “özel kripto paralardan” kaynaklanacak.

Clock
Paylaş
Kripto Paralar Bir Sonraki Finansal Krizin Sebebi Olacaklar!

Hindistan Merkez Bankası Başkanı Shaktikanta Das’a göre bir sonraki finansal kriz eğer yasaklanmazlarsa “özel kripto paralardan” kaynaklanacak.

İş dünyasına dair bir zirvede konuşan Das, dijital paralara dair görüşlerini şu sözlerle açıkladı: 

“Görüşümüze göre kripto paralar yasaklanmalı çünkü eğer yasal olarak düzenlersek ve yayılmalarına imkan tanırsak altını çizerek söylüyorum ki bir sonraki finansal kriz kripto paralardan kaynaklanacak. Hiçbir değere sahip değiller. Makro ekonomik ve finansal istikrara büyük risk oluşturuyorlar. Hala bu para birimlerinin faydasına ya da toplumsal rolüne dair mantıklı bir açıklama duymuş değilim.”

Binance BannerBinance Banner

Özel kripto paralar” terimi Hindistan’ın Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) gibi kamusal dijital paralarla Bitcoin ve Ether gibi dijital paralar arasındaki farkın altını çizmek için kullanılıyor. 

“Bence özel kripto para terimi %100 spekülatif faaliyet olan bir sözde para birimini tanımlamanın şık bir yolu.”

CBDC Hindistan

Das, Kripto Paralara Karşı Ama CBDC’leri Destekliyor

Das daha önce de kripto paraların yasaklanması gerektiğini düşündüğünü dile getirmişti. Ülkenin an itibarıyla G20 başkanlığını elinde tuttuğunu düşünürsek, bu yorumların global düzlemde ne denli önemli olduğunu anlayabiliriz. Hindistan Ekonomi Bakanı Nirmala Sitharaman da geçtiğimiz günlerde dijital paraların yasal olarak düzenlenmesinin önemine değinmiş, konuyu G20’de de gündeme getireceğini söylemişti. 

İçerden edinen bilgilere göre Hindistan Merkez Bankası geçtiğimiz birkaç gündür Hindistan’da gerçekleşen G20 toplantılarına 20 kişiden oluşan bir ekiple katılıyor. Söz konusu toplantılarda her millet dijital paralara dair görüşmelerini dile getiriyor. 

“Ülkeler farklı görüşler dile getiriyor. FTX’in iflası da dahil olmak üzere geçtiğimiz yıl boyunca sektörde gerçekleşen gelişmeleri göz önünde bulundurduğumuzda sektöre yönelik tutumumuzu açıklama gereği dahi hissetmiyoruz.”

İlginizi çekebilir: Hindistan Merkez Bankası, CBDC Pilot Çalışmasına Başlıyor!

Merkez Bankası Başkanı’nın sözleri bankanın CBDC’ye dair farkındalık yaratmak istediği bir dönemde gündeme geldi. Dijital rupi’ye yönelik hazırlıklar sürerken, konunun meraklıları CBDC’nin özel kripto paralarla rekabet halinde olup olmadığını sorguladı. 

“Mevzu bir şeylerden geri kalma korkusu ya da özel kripto paralara rekabet oluşturmak değil. Bence mevzu dünyanın bu yönde bir gidişata sahip olması. Önümüzdeki günlerde daha pek çok merkez bankasının dijital para birimlerini benimsediklerini göreceksiniz ve Hindistan bu dijital devrimin öncülerinden olmuş olacak.”

Twitter’dan anlık ve hızlı haber akışı için: https://twitter.com/Muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar