Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $63726.4
3.04%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3483.51
1.65%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $42.95
-2.41%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $414.6
1.10%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Kripto Sektoründe Ödenen Bu Tuhaf Ücretleri Biliyor musunuz?

Kripto para transferi yaparken beklenmedik bir işlem ücreti ödediniz mi?

Clock
Paylaş
Kripto Sektoründe Ödenen Bu Tuhaf Ücretleri Biliyor musunuz?

Bildiğiniz gibi kullanıcılar, blockchain teknolojisi aracılığı ile dünyanın hemen hemen her yerine kripto para gönderebilir. Ayrıca kripto varlıkları gönderen kullanıcılar işlem ücreti öderler.

Bu arada bu işlemler, ilgili blockchainlere bağlı olarak uzun sürebilir. Bazı kripto cüzdanları ve platformları, kullanıcılara ödemek istedikleri işlem ücretlerini seçmelerini sağlayabilir. Genellikle daha fazla işlem ücreti ödeyen kullanıcılar, daha hızlı işlemler ile karşılaşır.

Binance BannerBinance Banner

Ancak yıllar içinde, bazı varlık sahipleri, kripto paralarını yanlış şekillerde transfer etti ve bu durum fahiş işlem ücretleri ödemelerine sebep oldu.

Şimdi sizlere, kripto para sektörü ile ilgili birkaç işlem ücreti kazasını aktaracağız!

Günde 1.000 $!

Şubat 2019’da, bir endüstri kullanıcısı Ethereum tabanlı üç işlemin bir parçası olarak yanlışlıkla 2.5 milyon $ değerinde Ethereum ödedi. Neyse ki bu gönderim, işlemin diğer ucundaki madencilik havuzu olan SparkPool tarafından farkedildi ve telafi edildi.

Bu arada Ethereum’un şu anki fiyatını baz alacak olursak, bu transfer ücretinin değeri 18 milyon $’ın üzerinde.

Milyonları Etkileyen bir İşlem Ücreti

2020 yazında, ETH fiyatına göre 5 milyon $’dan fazla işlem ücreti ödenen 3 adet Ethereum işlemi kaydedildi. Birisi, 10 Haziran tarihinde, toplam değeri 134 $ olan 0.55 ETH gönderdi ve işlem ücreti olarak 2,6 milyon $ değerinde ETH harcadı.

Milyon dolarlık işlem ücretinin ardından, iki işlem daha kaydedildi. Birisi 350 ETH göndermek için 2.6 milyon $ daha ödedi. Bir başkası ise, 3.221 ETH işin 2.310 ETH ödedi. Fakat elde edilen raporlar, üçüncü işlemin, bir kişinin cüzdanına yapılan kötü niyetli bir saldırı sonucu gerçekleştiğini söylüyor.

Basit kullanıcı hatası olarak görülen diğer iki işlemin ayrıntıları hala gün yüzüne çıkmadı. Bununla beraber, bugünün piyasasında bu ETH işlemlerinin ücretlerini değerlendirirsek, üç işlemin toplam değeri 43.6 milyon $’ı buluyor.

DeFi ve Riskleri

2020 yılında yaşanan DeFi popülaritesi, önemli kâr hikayeleri ve ücret karmaşaları ile geldi. İlk zamanlarda DeFi, yükselen fiyatlar ve şüpheli projeler ile kripto endüstrisine damga vurdu. Büyük ölçüde Ethereum blockchainini kullanan DeFi sektörü, yüksek işlem ücretlerini de beraberinde getirdi.

Yüksek işlem ücretlerini göz önünde bulundursak bile, bir Uniswap kullanıcısı 120 $’lık bir işlem icin tam 9.500 $ ödedi. Kasım 2020’de gerçekleşen bu olayda kullanıcı, gas ücretini Metamask’ın farklı bir kısmına girmiş ve sonuçta bu ücreti ödemiş.

Bitcoin’in İşlem Ücretleri Genellikle Bu Kadar Pahalı Değil!

Ethereum ile ilgili işlem ücretleri konumuz gibi görünse de, kripto kullanıcıları Bitcoin ücretlerinde de sorunlar yaşadı. Aralık 2020’de Bitcoin’in blockchaininde bir işlem ortaya çıktı. İşlemin detaylarında, 0,00005 BTC gönderimi için yaklaşık 3.49 BTC işlem ücretinin ödendiği görünüyor.

TradingView verilerine göre, Bitcoin’in fiyatı işlemin yapıldığı gün olan 19 Aralık’ta 24.000 $ civarındaydı. Şu anda bu işlem ücretinin değeri 130.000 $’a kadar yükseldi.

Genellikle bu bahsi geçen işlemler, kullanıcı hatası olarak görünüyor. İşte bu yüzden, kripto para piyasasında pür dikkat olmak çok önemli. Acele işlemler yapmak ve dikkat eksikliği bazen maliyeti yüksek hatalara sebep olabilir.

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha fazla Borsa Haberleri için: Borsa Haberleri

Daha fazla Altcoin Haberleri için: Altcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar