Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $56216.67
9.55%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3222.68
4.16%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.19
5.92%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $397.2
2.37%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

SON DAKİKA

Kripto Varlık Hizmet Sağlayıcıları Yönetmeliğe Girdi!

Resmî Gazete’de yayımlanan kararla birlikte kripto varlık hizmet sağlayıcıları yönetmeliğe girdi.

Clock
Paylaş
Kripto Varlık Hizmet Sağlayıcıları Yönetmeliğe Girdi!

1 Mayıs 2021 tarihinde (bugün) Resmî Gazete’de yayımlanan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı yeni kararda kripto para ekosistemini etkileyecek bir ekleme mevcut.

Kararda “Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelik”in 4. maddesinin birinci fıkrasına (u) bendinden sonra gelmek üzere (ü) bendine “Kripto Varlık Hizmet Sağlayıcıları” ve (v) bendine “Tasarruf Finansman Şirketleri” eklendi.

Binance BannerBinance Banner

1 Mayıs 2021 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan karar

Yönetmelikte yapılan bu değişikliklerle birlikte ilk kez “Kripto Varlık Hizmet Sağlayıcıları” kavramı kullanıldı. Sadece kripto para borsaları ile kısıtlanmayan aynı zamanda hizmet sağlayıcılarını yani çeşitli platformları da içine alan bu tanım ile Türkiye kripto varlık düzenlemelerinde ciddi olduğunu bir kez daha gösterdi.

Peki Şimdi Ne Olacak?

Yönetmelikteki değişikliğin Cumhurbaşkanı tarafından kabul edilmesiyle birlikte, kripto varlık hizmet sağlayıcıları tanımına giren şirketler, “Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun” kapsamında sorumlu olacak.

Bu kapsamda kripto varlık hizmet sağlayıcıları, kara para aklama, terörizm finansmanı ve çeşitli yasa dışı faaliyetlerle mücadele için müşterini tanı, şüpheli işlem bildirimi ve devamlı bilgi verme gibi yükümlülüklere sahip olacak.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar