Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64021.41
-3.39%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3148.97
-8.64%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $26.98
-10.04%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $561.3
-3.66%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Kuantum Uzmanı: Kuantum Bilgisayarlar, Blok Zincirini Etkisiz Hale Getirmek İçin Yeterince Güçlü Değil!

Kuantum bilgi uzmanı Sankar Das Sarma, kuantum bilgisayarların RSA tabanlı kriptografiyi kırmaktan çok uzak olduğunu savundu.

Clock
Paylaş
Kuantum Uzmanı: Kuantum Bilgisayarlar, Blok Zincirini Etkisiz Hale Getirmek İçin Yeterince Güçlü Değil!

Kuantum bilgi uzmanı Sankar Das Sarma, MIT Technology Review’da kuantum bilgisayarların RSA tabanlı kriptografiyi kırmaktan çok uzak olduğunu savundu.

MIT Technology Review, Massachusetts Institute of Technology’ye ait olan ve iki ayda bir yayımlanan bir dergidir.

RSA tabanlı kriptografi, bilgisayar korsanları gibi kötü niyetli kişilerin verilere ulaşamaması için özel verileri güvenli bir şekilde şifrelemek için algoritmalar, kodlar ve anahtarlar kullanır.

728×90 muhabbit - Kuantum Uzmanı: Kuantum Bilgisayarlar, Blok Zincirini Etkisiz Hale Getirmek İçin Yeterince Güçlü Değil!300x250 muhabbit - Kuantum Uzmanı: Kuantum Bilgisayarlar, Blok Zincirini Etkisiz Hale Getirmek İçin Yeterince Güçlü Değil!

RSA tabanlı kriptografi konusuna bir örnek vermek gerekirse kripto para cüzdanları, halka açık bir adres ve özel bir anahtar ile oluşturulur.

Kuantum güvenliği, blok zinciri ve kripto para sektöründe önemli bir sorun olarak görülüyor. Birçok kulanıcı, güçlü kuantum bilgisayarların bir gün mevcut kriptografiyi hackleyeceğini düşünüyor.

Eğer böyle bir şey gerçekleşirse, milyarlarca dolarlık kripto paranın çalınmasıyla sonuçlanabilir. Bununla birlikte blok zinciri teknolojisi işe yaramaz bir hale gelebilir. Ancak kuantum kriptografi ve blok zincirlerini geliştirmeye adanmış çok sayıda proje var.

Das Sarma şu anda Maryland Üniversitesi’nin yoğun madde teorisinin direktörü olarak görev yapıyor. Kuantum bilgi uzmanı Sarma, Technology Review dergisinde düşüncelerini kaleme aldı.

Bugünlerde gördüğüm bazı kuantum hesaplama teknolojilerini beni rahatsız ediyor. Teknolojinin mevcut durumunu muazzam bir bilimsel başarı olarak beğendiğimi söyleyebilirim. Ancak bu durum, şu andaki bir sorunu çözmemize yardımcı olmuyor.

kripto 1 - Kuantum Uzmanı: Kuantum Bilgisayarlar, Blok Zincirini Etkisiz Hale Getirmek İçin Yeterince Güçlü Değil!

Bu teknoloji ile yapmak istediklerimiz, 1900’lerin başlarındaki vakum tüplerini kullanarak günümüzün en iyi akıllı telefonlarını yapmaya çalışmaya benziyor.


Fizikçi, bir kuantum bilgisayarının, çok hızlı ve çok zor işlemleri yapabildiğini, ancak mevcut kullanılan kriptografiyi kırmaya hiç yakın olmadığını vurguladı.

Sarma, gerçek bir kuantum bilgisayarın bugün hayal bile edilemeyecek uygulamalara sahip olacağını belirtti ve daha sonra sözlerine şu şekilde devam etti:

1947’de yapılan ilk transistörün bu çağın dizüstü bilgisayarlarına ve akıllı telefonlarına ilham olacağını kimsenin tahmin edemezdi.

Potansiyel olarak yıkıcı bir teknoloji olan kuantum hesaplamaya büyük bir inancım var. Ancak kuantum bilgisayarlara karşı korunma hizmeti veya ürünü satan şirketlerin milyonlarca dolar kar etmeye başlayacağını iddia etmek çok şaşırtıcı.

Birçok firma şimdiden kuantum güvenliğini desteklemek için çaba sarf ediyor. Amerika Birleşik Devletleri bankacılık devi JP Morgan, kuantum bilgi işlem saldırılarına dayanıklı bir kuantum anahtarla ilgili araştırmalar yaptığını bildirmişti.

Xx laboratuvarları, kuantuma dayanıklı ve gizlilik odaklı bir blok zinciri ekosistemi olduğunu iddia ettiği bir blok zinciri başlattı.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar