Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66298.01
-0.30%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3204.51
0.50%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.43
-2.24%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $607.8
1.88%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Küresel Kripto Para Ekonomisi Sıralamasında Lider Ülke Belli Oldu!

Geçtiğimiz yıllarda lider olan ülkelerin sıralaması değişti.

Clock
Paylaş
Küresel Kripto Para Ekonomisi Sıralamasında Lider Ülke Belli Oldu!

Kripto para analiz şirketi Coincub tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, Almanya, kripto para alanında dev ülkeleri geride bıraktı. Şirket tarafından yayımlanan bir raporda, Almanya, 2022 yılının üçüncü çeyreğinde, ABD’yi geride bırakarak, dünyanın önde gelen kripto para ekonomisi olma yolunda ilerliyor.

728×90 muhabbit - Küresel Kripto Para Ekonomisi Sıralamasında Lider Ülke Belli Oldu!300x250 muhabbit - Küresel Kripto Para Ekonomisi Sıralamasında Lider Ülke Belli Oldu!

Raporda yer alan bilgilere göre, geçtiğimiz yılın aynı döneminde lider durumda olan ABD, bu sene liderliği Almanya’ya bıraktı ve listenin yedinci sırasında kendisine yer buldu.

germany 900x600 - Küresel Kripto Para Ekonomisi Sıralamasında Lider Ülke Belli Oldu!

Ülkelerin kripto para alanına göre sıralama kriterleri arasında; vergi kuralları ve daha net düzenleyici kuralların olup olmadığının yer aldığı belirtildi.

Almanya’nın sıralamadaki yükselişi ile ilgili olarak ise şu ifadelere yer verildi:

“Geniş bir sıralama kriterlerine dayanarak, Almanya olumlu bir kripto para görünümüne sahip. Örneğin saf vergi cennetlerinin aksine, Almanya, her yönüyle en güçlü kripto para ekonomilerinden biridir.”

Aslında Almanya, her ne kadar bir vergi cenneti olarak tanınmasa da uzun vadeli kripto para sahiplerini ödüllendirmesiyle tanınıyor. Halihazırda, ülkenin yasalarına göre, bir yıldan uzun süredir kripto varlıklara yönelik herhangi bir vergi uygulanmıyor.

Almanya Araştırmalarda Ön Sıralarda Yer Alıyor

Benzer bir çalışma gerçekleştiren kripto para borsası KuCoin, 2022 yılının mart ayında yayımladığı bir raporda, Almanya ile ilgili bazı verilere yer verdi. Borsanın raporuna göre, Almanya, Bitcoin’i bir değer birimi olarak tanıyan ülkeler arasında yer alıyor. Hatta ülkedeki yatırımcıların %44’ü kripto paraları finansın geleceğinin bir parçası olarak görüyor.

Cryptoverse 2022 Report Germany başlıklı raporda KuCoin, kripto para birimlerinin ülkede pasif bir gelir aracı olarak görüldüğünü vurguluyor. 

“Almanların %44’ü finansın geleceğinin bir parçası olmak için kripto para birimlerine yatırım yapmaya motive olmuş durumda. Bunun yanında yatırımcıların %35’i kripto paraları pasif gelir fırsatları için yapıyor. Kalan %30’luk bir kısım ise kripto para birimlerini güvenilir bir değer saklama aracı olarak görüyor.”

Coincub tarafından yapılan ankete katılanlar genellikle, kripto para birimlerinin kendilerine finansal bağımsızlık vereceğini düşünüyor. Bu nedenle de onları değerli görmeye başladıklarını belirtiyor.

Listenin ikinci sırasında yer alan İsviçre, kripto paralara yönelik almış olduğu olumlu düzenleyici önlemler ile biliniyor. Hatta ülke şu anda dünyanın en iyi kripto para kuruluşlarından bazılarına ev sahipliği yapıyor.

Üçüncü sırada ise Avustralya geliyor. Ülke son dönemlerde kripto paralar konusunda gelişme yaşayan bölgeler arasında yer alıyor. Bu konuda genel görüşü olumlu olan Avustralya hükümeti, pozitif yönlü kripto para mevzuatı ve vergi politikaları geliştirme yönünde çalışmalar yapıyor.

Listenin dördüncü ve beşinci sırasında, Birleşik Arap Emirlikleri ve Singapur yer alıyor. Son dönemlerde BAE’nin kripto para konusunda attığı adımlar onu kripto para dostu ülkeler arasında üst sıralara yükseltmiş durumda. Ülkenin kripto paralardan elde ettiği kazançlar, vergi politikaları ve özellikle web3 alanında yaptığı ciddi yatırımlar göze çarpıyor.

Singapur’a geldiğimiz zaman, ülkenin çoğunluk nüfusu kripto para ticareti ve yatırımına dahil olduğu için Asya’da en iyi kripto para merkezleri arasında yer alıyor.

singapur bank - Küresel Kripto Para Ekonomisi Sıralamasında Lider Ülke Belli Oldu!

Listede dikkati çeken bir başka ülke ise ABD. Ülke şu anda kripto para alanındaki vergi politikası ve düzenleyici önlemler nedeniyle, listede yedinci sıraya kadar geriledi. Ancak raporda, ABD’nin kripto paraların emekli maaşlarının bir parçası olmasına izin vermeye başlayan tek ülke olduğu da ayrıca belirtiliyor.

Kripto paraların benimsenmesi konusunda oldukça yüksek bir orana sahip olsa da Türkiye, listenin 31. sırasında kendisine yer bulmuş durumda. Geçtiğimiz dönem 35. sırada yer alan Türkiye’nin, dört basamak yükseldiği görülüyor.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar