Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $62388.42
2.32%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3443.32
2.27%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $43.36
1.66%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $410.5
1.31%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Kuzey Kore 1.5 Milyon Dolarlık Fonu Altcoinler ile Aklamış!

Görünüşe göre, devlet destekli siber suçlular kripto paralar üzerinden kara para aklıyor!

Clock
Paylaş
Kuzey Kore 1.5 Milyon Dolarlık Fonu Altcoinler ile Aklamış!

Kuzey Kore merkezli siber suçluların, çalınan fonları nakde dönüştürmek için izlenemeyen altcoinleri kullandığından şüpheleniliyor.

Yerel medya ajansı NK News’den alınan bilgilere göre, henüz yayınlanmamış bir Birleşmiş Milletler Uzman Paneli raporu, Kuzey Kore destekli bilgisayar korsanlarının yaklaşık 1.5 milyar $’lık kripto para çaldığını ve bu miktarın bir kısmını nakde dönüştürdüklerini belirtti.

Binance BannerBinance Banner

Altcoinler, Mixerler ve Düzensiz Borsalar

Bilgisayar korsanları, izlenmesi en zor olan gizlilik odaklı altcoinleri kullanarak kasıtlı olarak işlem yaptı. Sonrasında çalınan varlıkları, iyi düzenlemelere tabi tutulmayan kripto para borsalarına aktardı.

BM uzmanlarının bildirdiğine göre, Kuzey Koreli siber suçlular, gizliliği sağlamak ve izleme girişimlerini zorlaştırmak amacıyla, çeşitli kullanıcıların kripto para birimi fonlarını karıştıran bir hizmet olan “mixer”leri kullanarak fonları izlenemez bir hale getirmeye çalıştılar.

Siber güvenlik firması Mandiant Threat INtelligence’in kıdemli analisti Fred Plan, “Kuzey Kore sponsorluğundaki siber suçluların çoğu siber suçlunun sahip olmadığı kritik bir avantaja sahip.” İddialara göre, hali hazırda önemli bir kapasiteye sahip olduğu anlaşılan bir devletin kaynakları ile desteklenmekteler.

Kuzey Kore Nakit ve Kripto Hırsızlığı ile İlgili

Kuzey Kore’nin sayısız sanal soygun düzenlediğinden ve milyarlarca dolar değerinde fonları çaldığından şüpheleniliyor. En kötü üne sahip olan Kuzey Koreli siber suçlu gruplarından biri olan Lazarus’un 2017 ve 2018 yılları arasında 571 milyon $’dan daha fazla para çaldığı bildirildi. Ayrıca, Kuzey Kore sponsorluğundaki suçlular, çalınan kripto para birimlerinin %65’inden fazlasını oluşturuyor.

2019 tarihinde Reuters tarafından aktarılan bir BM raporuna göre; Kuzey Kore’nin nükleer programını finanse etmek amacıyla siber saldırılar ile neredeyse 2 milyon dolar nakit çaldığı tahmin ediliyor.

Görünüşe göre, Kuzey Kore’deki siber suçlular ülke tarafından destek görmekte. Devlet destekli siber suçluların pençesinden kaçınmak için ciddi bir şekilde dikkatli olmak gerekiyor.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar