BİZİ TAKİP EDİN

BITCOIN

Kuzey Kore 1.5 Milyon $’lık Fonu Altcoinler ile Aklamış!

Görünüşe göre, devlet destekli siber suçlular kripto paralar üzerinden kara para aklıyor!

Yayın:

-

Kuzey Kore

Kuzey Kore merkezli siber suçluların, çalınan fonları nakde dönüştürmek için izlenemeyen altcoinleri kullandığından şüpheleniliyor.

Yerel medya ajansı NK News’den alınan bilgilere göre, henüz yayınlanmamış bir Birleşmiş Milletler Uzman Paneli raporu, Kuzey Kore destekli bilgisayar korsanlarının yaklaşık 1.5 milyar $’lık kripto para çaldığını ve bu miktarın bir kısmını nakde dönüştürdüklerini belirtti.

Altcoinler, Mixerler ve Düzensiz Borsalar

Bilgisayar korsanları, izlenmesi en zor olan gizlilik odaklı altcoinleri kullanarak kasıtlı olarak işlem yaptı. Sonrasında çalınan varlıkları, iyi düzenlemelere tabi tutulmayan kripto para borsalarına aktardı.

BM uzmanlarının bildirdiğine göre, Kuzey Koreli siber suçlular, gizliliği sağlamak ve izleme girişimlerini zorlaştırmak amacıyla, çeşitli kullanıcıların kripto para birimi fonlarını karıştıran bir hizmet olan “mixer”leri kullanarak fonları izlenemez bir hale getirmeye çalıştılar.

Siber güvenlik firması Mandiant Threat INtelligence’in kıdemli analisti Fred Plan, “Kuzey Kore sponsorluğundaki siber suçluların çoğu siber suçlunun sahip olmadığı kritik bir avantaja sahip.” İddialara göre, hali hazırda önemli bir kapasiteye sahip olduğu anlaşılan bir devletin kaynakları ile desteklenmekteler.

Kuzey Kore Nakit ve Kripto Hırsızlığı ile İlgili

Kuzey Kore’nin sayısız sanal soygun düzenlediğinden ve milyarlarca dolar değerinde fonları çaldığından şüpheleniliyor. En kötü üne sahip olan Kuzey Koreli siber suçlu gruplarından biri olan Lazarus’un 2017 ve 2018 yılları arasında 571 milyon $’dan daha fazla para çaldığı bildirildi. Ayrıca, Kuzey Kore sponsorluğundaki suçlular, çalınan kripto para birimlerinin %65’inden fazlasını oluşturuyor.

2019 tarihinde Reuters tarafından aktarılan bir BM raporuna göre; Kuzey Kore’nin nükleer programını finanse etmek amacıyla siber saldırılar ile neredeyse 2 milyon dolar nakit çaldığı tahmin ediliyor.

Görünüşe göre, Kuzey Kore’deki siber suçlular ülke tarafından destek görmekte. Devlet destekli siber suçluların pençesinden kaçınmak için ciddi bir şekilde dikkatli olmak gerekiyor.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BITCOIN

EY, Bitcoin Analizi İçin Yeni Bir Araç Yayınladı!

EY, alternatif finans ürünlerine yenisini ekledi!

Yayın:

-

EY

Dünyanın en büyük muhasebe firmalarından biri olan EY, Bitcoin işlemleri de dahil olmak üzere zincir üzerindeki verileri araştırmak için yeni bir çözüm başlattı.

Yeni Explorer and Visualizer çözümü, EY Blockchain Analyzer ürün paketinin bir parçası olarak piyasaya sürüldü. 27 Eylül’de yapılan bir duyura göre, beta sürümü artık halka açık bir şekilde ücretsiz olarak sunulmaya başladı.

EY ayrıca, çözümü yakında blockchain web sitesinde bir hizmet olarak sunacağını söylemiş durumda.

Kullanıcılar, görselleştirme teknolojisi ile birlikte arama işlevlerinden yararlanabilecekler. Denetim ekiplerinin belirli işlemleri, adresleri ve blokları arayarak zincir üzerindeki verileri keşfetmesine ve izlemesine olanak tanıyacak. Daha sonra bu toplanan verileri, yasal uyumluluk ve dolandırıcılık risklerini izlemek ve yönetmek için analiz edebilecekler.

EY’nin küresel adli tıp hizmetlerinin başkanı Andrew Gordon, Explorer and Visualizer çözümünün blockchain destekli işlemler için finansal raporlamalayı daha kolay hale getireceğini söyledi. Gordon, sistem hakkında “Dolandırıcılık amaçlı faaliyetler de dahil olmak üzere potansiyel aykırılıkları gözlemlemeye yardımcı olacak”dedi.

Ek olarak EY, OpsChain platformunda, şirketlerin Ethereum blockchaini üzerinde uçtan uca satın alma faaliyetlerini özel ve güvenli bir şekilde yürütmelerini beklediği yeni bir satın alma çözümünü başlatmış durumda.

Çözümün şu an itibarıyla ücretsiz beta sürümü kullanıcılara sunulmuş durumda. Bu sürüm, iş süreçlerini kurumsal kaynak planlama sistemlerinden, paylaşımlı blockchain tabanlı akıllı sözleşmelere taşıyarak, hacimleri ve küresel harcamaları otomatik olarak izlemelerine izin verdiği söylenmekte. Ayrıca, alıcıların ve satıcıların pariteye sahip olmalarına ve küresel olarak kabul edilen şartlar ve fiyatlandırma ile çalışmalarına yardımcı olması bekleniyor.

Daha fazla blockchain haberi için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Bitcoin haberi için: Bitcoin Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BITCOIN

Çıkarılacak 2.5 Milyon Adet Bitcoin Kaldı!

Elinizi çabuk tutun!

Yayın:

-

Çıkarılacak

Toplam arzı 21 milyon ile sınırlı olan Bitcoin’in, geriye çıkarılacak olan adedi 2.5 milyon!

ChartBTC attığı bir tweette, Bitcoin ağındaki BTC miktarının 18.5 milyon adedini çoktan geçtiği söyledi. Bu, toplamda çıkarılacak 2.5 milyon adet Bitcoin’in kaldığını gösteriyor! Ayrıca, 2.5 milyon adet Bitcoin toplam arzın yalnızda %11,9’unu oluşturuyor.

ChartBTC, kalan 2.5 milyon BTC’nin yarısının önümüzdeki dört yıl içinde çıkarılacağını belirtti. 2009’daki yaratılış blokundan bu yana, Bitcoin ağı üç adet halving işlemi geçirdi. Bildiğiniz üzere 3. halving 2020 yılının Mayıs ayında gerçekleşti. Her dört yılda bir yaşanan bu eylem ile birlikte, çıkartılacak olan son Bitcoin’in 2140 senesinde çıkarılacağı bekleniyor. 2140 yılından sonra yeni bir Bitcoin çıkarılamayacak.

Bu arada, sekiz Crypto Valley uzmanından oluşan bir grup, son halving olayının geçmişte yaşananlardan farklı olduğunu düşünüyor. Bunun en büyük sebebi ise, artık daha fazla insan Bitcoin’i tıpkı altın gibi bir birikim varlığı olarak kullanmayı düşünüyor.

2020’nın başlarından beri, kurumsal alanda Bitcoin talebi istikrarlı bir artış gösteriyor. Yeni anket verilerine göre, kurumsal yatırımcıların, fiyattaki kısa vadeli düşüşlerden bağımsız olarak Bitcoin tahsislerini artırmayı planlıyor. MicroStrategy’nin yaptığı yatırım ile birlikte, dünyanın en büyük bağımsız varlık fonu şu anda 577,6 adet BTC’yi elinde tutuyor.

Daha fazla Bitcoin haberleri için: Bitcoin Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.