Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $67129.97
0.67%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3500.16
-0.01%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $30.71
8.40%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $597.3
0.62%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Layer One X’in Token Ekonomisi Nasıl?

Ekosistemde adını sıkça duyurmaya başlayan Layer One X, token ekonomisini açıklayan bir makale yayımladı. Hep birlikte inceleyelim.

Clock
Paylaş
Layer One X’in Token Ekonomisi Nasıl?

EVM ve non-EVM uyumlu blockchain’leri tek çatı altında ve “köprüsüz” teknolojisi ile toplamayı amaçlayan Layer One X’in, halka arz satışları devam ediyor. Peki projede tokenomics (token ekonomisi) nasıl tasarlandı?

L1X’in token ekonomisi modeli bu makalede, kapsamlı şekilde Prysm Group ile işbirliği ile hazırlandı. Prysm Group; blockchain ve DLT ekosistemlerinde token ekonomisi konusundaki uzmanlığıyla tanınan bir danışmanlık firması olarak biliniyor. Şimdi gelin hep birlikte incelemeye başlayalım.

728×90 muhabbit - Layer One X'in Token Ekonomisi Nasıl?300x250 muhabbit - Layer One X'in Token Ekonomisi Nasıl?

Token Ekonomisi

L1X’e Değer Katan Kullanım Alanları:

Layer One X’in kripto parası L1X, ekosistem içerisinde değerini artıran birden fazla kullanım alanına sahip:

Ödeme Aracı: L1X, kullanıcıların swap işlemi ile on-chain veya off-chain olarak mal ve hizmet edinmelerine olanak sağlıyor.

Staking: Katılımcılar, L1X coinlerini stake ederek, blockchain üzerindeki belirli hizmetlere, ödül ve faydalara erişim hakkı kazanıyor.

Yönetişim: Coin sahipleri oy haklarıyla L1X’in geleceğini aktif olarak şekillendirebiliyorlar.

L1X Ekonomik Aktivite Modellemesi

Layer One X, ekonomik aktivitesini modellemek için 3 yöntem kullanıyor:

  1. Kaynak Dağıtımı (RAM ve CPU/NET)
  2. Kurumsal Lisanslama
  3. Merkeziyetsiz Uygulama Ekonomi Aktivitesi

L1X İşlem Ücretleri Dağıtımı

L1X coinin aktif katılım ve kullanımını teşvik etmek amacıyla, işlem ücretlerinin büyük bir kısmı (işlem başına tahmini olarak 1 cent) full node ve validator node’lara dağıtılır. Bu stratejik dağıtım, ağın güvenliğini ve verimliliğini sağlayanlar için ödül işlevi görür. Sonuç olarak L1X, doğal bir kullanım değeri kazanır ve ekosistem içerisinde tercih edilen bir varlık haline gelir. Ayrıca, işlem ücretlerinin %25’i L1X Foundation’a tahsis edilerek güçlü bir deflasyonist ortam yaratılır.

L1X 1 900x448 - Layer One X'in Token Ekonomisi Nasıl?

Bu fonlar; protokol geliştirme, platformun yeteneklerini artırma veya yakılarak, toplam coin arzını azaltma gibi amaçlarla kullanılabilir. Bu deflasyon önlemi, L1X coinin potansiyel değer artışına katkıda bulunur ve sürekli gelişen blockchain dünyasında uzun vadeli istikrarını sağlar.

L1X Dağılımı

Coin dağıtımı, herhangi bir blockchain projesinde önemli bir konudur ve Layer One X, coinlerini tahsis etmek için yapılandırılmış bir yaklaşım izler. Dikkatli bir dengeleme ile teşvikler, ödüller ve topluluk katılımı sayesinde, L1X sürdürülebilir büyüme ve geniş çapta benimsenme için 4 ayrı havuz kategorisi belirlemiştir: Çekirdek Ekip, Özel Katkı Sağlayıcılar ve Danışmanlar, Halka Arz ve Hazine.

L1X 2 900x416 - Layer One X'in Token Ekonomisi Nasıl?

Çekirdek Ekip için ayrılan coinler, tazminat veya ödül olarak işlev görür ve projenin uzun vadeli başarısı için coin kilitlenme süreçleri (vesting) içerir.

Özel Katkı Sağlayıcılar ve Danışmanlar, katkıları karşılığında coin alırlar ve elde ettikleri varlıkların, orta düzey vesting süreçleri ile kilitleri açılır.

Halka Arz için ayrılan coinler için ise kilitlenme dönemi bulunmaz ve likidite ile erişebilirliğe katkı sunarlar.

Hazine; dinamik bir kategori olup, havuz sertifikalarının devamlılığı, ödül istikrarı, geliştirici ve hata ayıklama ödülleri, büyüme ve topluluk geliştirme (dev) etkinlikleri için ayrılır.

Her havuz, dikkatle tasarlanmış vesting süreçlerine sahiptir ve kontrol altında bir coin dağılımı sunar. Böylece sağlam, adil ve başarılı bir ekosistem oluşturulur.

Coin Arz Programı

L1X coin arzı, yüksek volatilite olasılığını en aza indirmek ve ekosistem için istikrarlı ve sürdürülebilir bir büyüme yolu sağlamak için planlanmıştır. Layer One X, piyasada dengeli bir arz-talep dinamiği oluşturmak için kontrollü bir ön lansman yapacaktır. Bu, ekosistem için sağlam bir temel oluşturacaktır.

L1X 3 900x486 - Layer One X'in Token Ekonomisi Nasıl?

Proje ilerledikçe ve ekosistem ivme kazandıkça, toplam coin dolaşımı yavaşça artırılacak ve platformun ve topluluğun büyümesiyle uyumlu bir şekilde ölçülü bir genişleme sağlanacaktır.

Hard Cap

Hard Cap bir kripto paranın ekonomik modelinde temel bir faktördür, çünkü toplam arz için maksimum bir sınır belirler. Layer One X için Hard Cap, mevcut piyasa normlarıyla uyumlu olarak 1 milyar adet coin olarak belirlenmiştir. Piyasa değeri açısından en iyi 100 kripto para biriminin çoğunluğu, 100 milyon ile 1 milyar arasında değişen sabit Hard Cap’e sahiptir.

L1X coinin dolaşıma sokulması, kullanım durumları ve ekonomik aktivite modellemesi arasında dikkatli bir denge gözetilerek, sürdürülebilir büyüme için hayati önem taşıyor. Planlanmış ekonomik model, L1X’in kontrol altında bir genişleme yoluyla ilerlemesini sağlayacak ve ağa katılımı teşvik eden bir altyapıya sahip olacak.

Layer One X Türkiye Twitter hesabını buradan takip edebilirsiniz.

Layer One X Telegram grubuna buradan katılabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri için: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Bu içerik sponsorludur.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar