BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

Lendfme Hacker’ı Çaldıklarını İade Ediyor!

Görüşmeler sonucu hacker ikna edilmiş görünüyor.

Yayın:

-

lendfme

Bu sabah itibariyle Lendf.me “hacker”ı çalmayı başardığı fonları iade etmeye başladı.

Bildiğiniz üzere DeFi platformu Lendf.me geçtiğimiz günlerde sistemde bulunan bir açık sebebiyle bütün likiditesini çaldırmıştı. Olayın ertesinde ise hacker ve Lendf.me cüzdanları arasında bir mesaj silsilesi başlamıştı.

Lendf.me “hacker”a mesaj göndererek fonları kendi geleceği için geri göndermesini talep emişti. Bir diğer yandan da fonları çalınan kişiler de aynı şekilde cüzdana mesajlar göndererek “hacker”dan sıradan insanların paralarını çalmamasını ve iade etmesini talep etmişti.

Lendf.me “hacker”ın izini mi buldu bilinmez fakat, dünkü tehditlerden sonra yaklaşık 2 saat önce bakiyenin büyük bir kısmının hacker cüzdanından geri Lendf.me cüzdanına döndüğünü söyleyebiliriz.

cüzdan

Lendf.me’den Yeni Mesaj

Yine transfer içerisine gömülmüş bir mesaj ile “hacker”a teşekkür eden Lendf.me, iki tarafın da bu olaydan çok şey öğrendiğini belirtmiş.

mesaj

Bu noktadan yetkililerin “hacker”ın bir açığını yada bir izini bulduğunu ve bu sayede “hacker”ın fonları geri iade ettiğini söylemek belki de doğru olabilir.

An itibariyle Lendf.me cüzdanlarına toplamda 22 milyon $lık fon geri dönmüş durumda.

Fonların iadesini siz nasıl yorumlarsınız?

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Madencilik Yapmadan Kripto Para Ürettiler!

Kötü niyetli saldırganlar, madencilik yapmadan bir güvenlik açığını kullanarak ravencoin üretti.

Yayın:

-

Ravencoin’in baş geliştiricisi Tron Black tarafından paylaşılan yazıya göre, kimlikleri belirlenemeyen saldırganlar Ravencoin’in bir güvenlik açığından faydalanarak blok başına 5000 RVN kadar kripto para bastılar.

Tron Black’in dediğine göre, Solus Explorer’ı geliştiren Ravencoin’in CryptoScope ekibinin üyeleri buldukları güvenlik açığını Ravencoin geliştirici ekibi ile paylaştı.

Ekip tarafından belirtilenlere göre güvenlik açığı, bir topluluk kodunun suistimali ile birlikte ortaya çıkmış. Black konu hakkında, “güvenlik güçleri bilgilendirildi ve bizimle ortaklaşa hareket ediyor.” dedi.

Üretilen kripto para RVN’nın arzını 21 milyar’a kadar çıkardı ve tokenlerin RVN’nin %1.5’lik arzına ve 44 günlük madencilik süresine eşdeğer olduğu belirtildi.

Ravencoin, 2018 yılında piyasaya sürülmüş olan açık kaynaklı bir Bitcoin Fork’u olarak hayatına başladı. Ravencoin’in asıl amacı, yatırımcıların varlıklarını bir taraftan bir tarafa aktarmasını kolaylaştırmaktı. Projenin web sitesi, Game of Thrones’un kuzgun hayvanının görevi olan hakikat haberciliği görevine atıfta bulunuyor.Bu atıf ile birlikte Ravencoin, blockchain kavramını nihai gerçeğin teknolojisi olarak gördüklerinin bir simgesi olarak nitelendiriliyor.

Yatırımcılara Çağrı

Tron Black, Ravencoin topluluğuna, oluşturulmuş ekstra RVN’lerin maliyetini absorbe etmesini ya da RVN’nin yaşayacağı halvingi 44 gün öncesine çekilmesini önerdi. Fakat Black’in önerilerine topluluk tarafından herhangi bir şekilde cevap gelmedi.

Black, “saldırganların yararlandığı güvenlik açığı, sahip olduğunuz RVN’leri ya da kontrol altında tuttuğunuz diğer varlıkların çalınması gibi bir duruma yol açmıyor. Ancak basılmaması gereken binlerce RVN’yi oluşturmaya sebep oldu.” dedi. Ayrıca, “üretilmiş bu RVN’ler herhangi bir borsaya aktarıldığında ve ticareti yapıldığında, piyasada hali hazırda bulunan RVN’ler ile karışacak. Bu durumdan ile birlikte bu haksız üretilen RVN’lerin piyasadan çekilmesi ile ilgili yapılacak herhangi bir aksiyon, masum insanlara zarar verebilir.” dedi. Black ayrıca, “yaşanan bu olay, RVN’nin artan enflasyonu ile bütün RVN sahiplerine eşit bir şekilde zarar verdi.” dedi.

Black, kullanıcılara bir güncelleme yayınlanana kadar yaptıkları ticareti minimuma indirmelerini söyledi. Ravencoin’in bu güncellemeyi yayınlayana kadar, yaşanan bu güvenlik açığı ile ilgili herhangi bir detay verilmeyeceğini de ekledi. Fakat Black, güncellemenin ne zaman yayınlanacağı ile ilgili bir tarih vermekten kaçındı.

OKUMAYA DEVAM ET

ALTCOIN

Vitalik Buterin’e Göre ETH 2.0’ın Gelişim Süreci Hafife Alınmış

Vitalik Buterin, katılıdığı bir podcast yayınında, neleri daha iyi yapabilecekleri hakkında öz eleştiri yaptı.

Yayın:

-

The Hashing It Out isimli bir podcast yayını kısa süre önce Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin’i konuk olarak aldı. Podcast’te Buterin, eğer Ethereum’u şimdi sıfırdan geliştiriyor olsaydı neleri farklı yapacağını anlattı.

Örneğin Vitalik Buterin, Ethereum’un gas maliyetlerinde hem büyük hem de küçük bir dizi değişikliğin yapılabileceğini kabul etti.  Buterin 2 Temmuz tarihli podcast yayınında, “başlangıçta gas maliyetlerini yönlendirmek için iyi şekilde çalışmadık” dedi.

Buterin’in Planları Arasında Sharding ve Proof-of-Stake Var

Buterin, gas fiyatlarından ve diğer küçük güncellemelerden bahsettikten sonra, Ethereum için daha büyük değişikliklerden bahsetmeye başladı.

2015 yılında başlamış olduğumuz şeylerin birçoğunu bitirmek için ne kadar zamana ihtiyacımız olduğunu fark edemedik. Bunun en büyük iki örneği ise Proof-of-Stake ve sharding sistemi.

Buterin şöyle devam etti;

Bu girişimin yıllar süreceğini görebilseydik eğer, muhtemelen izleyeceğimiz yol haritasını çok daha farklı bir şekilde çizerdik. Bununla beraber farklı ekiplerin hangi konular üzerinde çalışacaklarını belirlerdik ve ne yazık ki bu konuda çok kötü kararlar verdik. Bu konuda kesinlikle çok pişmanlık duyuyoruz çünkü yaşadığımız şeyler zaman kaybından başka hiçbir şey değil.

Blockchain uzmanı röportaj esnasında, kullandıkların ağın teknik tarafında yaşadığı bazı aksaklıklar nedeniyle de pişmanlık ve zaman kaybı yaşadıklarının altını çizdi.

Ethereum 2.0’ın Eli Kulağında

Bildiğiniz üzere Ethereum 2.0 uzun bir süredir geliştirilme aşamasında. Başlangıçta Ocak 2020 gibi erişime açılması beklenen Ethereum 2.0, belli başlı teknik aksaklıklar sebebiyle gecikmeler yaşadı. 23 Haziran tarihli Ethereum blogunda paylaşılan bir yazıya göre, geliştirici ekip hala Ethereum 2.o ile ilgileniyor.

OKUMAYA DEVAM ET
PrimeXbt

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.