BİZİ TAKİP EDİN

BITCOIN

Lightning Network Nedir ve Nasıl Çalışır?

2015’de Bitcoin için geliştirilen lightning network hakkında bilmeniz gerekenler.

Yayın:

-

lightning network nedir

Lightning Network, Bitcoin’in ölçeklenebilirlik problemini ortadan kaldırmak maksadı ile 2015’te Thaddeus Dryja ve Joseph Poon tarafından geliştirilmiştir. Günümüzde yalnızca Bitcoin üzerine değil, diğer kripto para birimleri üzerine de uygulanabilen Lightning Network, kripto para birimlerinin kısıtlandırılmasını ortadan kaldırabilmeyi hedeflemektedir.

Bitcoin Blockchain, kripto para birimlerinin artması ve yapılan işlem hacminin artış göstermesi ile birlikte ağ yoğunlukları yaşamaktadır. Bu nedenle kripto para birimleri üzerinde ölçeklenebilirlik problemi ortaya çıkmıştır. Lightning Network sayesinde bu ağ yoğunluğu problemi ortadan kalkarak Bitcoin Blockchain üzerinde saniye başına işlem yapabilme kapasitesi artırılmaya çalışılmaktadır. Lightning Network ile birlikte ağdaki yoğunluk azalarak kripto para birimi kullanımı performans açısından yükselişe geçecektir.

Lightning Network Nasıl Çalışır?

Lightning Network, Bitcoin Blockchain zincirinden bağımsız bir şekilde kodlanarak oluşturulan ve bu platform üzerine inşa edilen bir transfer ağıdır. Bu sistemin Bitcoin Blockchain üzerine inşa edilmesi ile birlikte coin’ler üzerinde çift yönlü ödeme kanalları oluşturularak kullanıcıların herhangi bir ağ yoğunluğuna takılı kalmadan kısa süre içerisinde işlemlerini tamamlayabilmesi sağlanır.

lightning network

Bu sistemi kullanabilmek için tarafların öncelikli olarak bir ödeme kanalı oluşturması gerekir. Ödeme kanalı oluşturulduktan sonra cüzdanlar aracılığı ile para aktarımı gerçekleştirilir. Ödeme kanalı oluşturma işlemi Bitcoin Blockchain üzerinde gerçekleştirilen bir işlem gibi dursa da zincir dışı olarak gerçekleştirilen bir işlem olduğu için küresel bir uzlaşmaya gerek kalmaksızın bu ödeme kanalları oluşturulabilir.

Lightning Network ile birlikte çift yönlü işlemler gerçekleştirirken ödeyeceğiniz işlem ücretleri eskiye nazaran çok daha uygun hale gelecektir. Lightning Network kullanımı TPS oranlarının yüksek olmasını sağlayarak işlemlerin kısa süre içerisinde tamamlanmasına olanak tanır. Çift yönlü bir ödeme kanalı oluşturulduğu zaman tarafların bu kanala ulaşabilmesi için özel anahtara sahip olmaları gerekir. Bu anahtarların kullanımı izne tabi olduğu için taraflardan biri, diğerinin izni olmaksızın cüzdana erişim sağlayarak başka işlemler gerçekleştiremez. İşlem gerçekleştirebilmek için tarafların karşılıklı onayı gerekir. Amaçlanan işlem bittikten sonra taraflar bu kanalı kapatarak son bilanço hakkında Bitcoin Blockchain’de yayınlamada bulunur. Nihai bilanço tamamlandıktan sonra taraflar Bitcoin satın alma işlemini gerçekleştirebilirler.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BITCOIN

Bitcoin’de Zorluk Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesinde! Fiyat Yükselecek Mi?

Yaşanan yüzde 11.35’lik artış ile birlikte zorluk, görülmemiş seviyelerde.

Yayın:

-

Bitcoin kripto para birimi

Bitcoin tarafında zorluk seviyesi artmaya devam ediyor.

Glassnode tarafından yapılan son güncellemeye göre zorluk tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmış durumda.

Yaşanan yüzde 11.35’lik artış ile birlikte zorluk, görülmemiş seviyelerde.

Bitcoin fiyatı 10.000 $’ın üzerindeki hareketine devam ediyor. 11.000 $’ın üzerindeki 11.200 $ denemesinden red yiyen Bitcoin 10.900 $ seviyelerinde tutunmaya çalışıyor.

Fiyat noktasındaki bu arada kalmışlığın yanında zorluk seviyesinde de ciddi bir artış mevcut durumda.

Mart ayında yaşanan düşüşün ardından düzenli olarak yukarı yönlü bir hareket gerçekleştiren zorluk seviyesi madencileri oldukça zorlayacak seviyelere ulaşmış görünüyor.

2019’da Üçte Biri Kadardı

2019 yılının yaz aylarında Bitcoin şimdiki ile benzer bir fiyat seviyesindeyken zorluk seviyesi şimdiye oranla 3’te 1 seviyede idi. Halving sonrası ödüllerin yarı yarıya azalmasının etkisi ile birlikte zorluk seviyesinin de artmaya devam etmesi fiyat konusunda Bitcoin’in harekete geçip geçmeyeceği konusundaki soruları da beraberinde getirmiş görünüyor.

Son dönemde yaşanan altcoin boğası ile birlikte sessizliğini koruyan Bitcoin, kedisi 10.000 $ üzerine oldukça hızlı bir şekilde atmayı başarmıştı.

Dominans Ne Durumda

Altcoinlerde yaşanan hızlı yükselişler ile birlikte, özellikle Mayıs ayı itibarıyla dominans tarafında kayıp yaşamaya başlayan Bitcoin, yüzde 69 seviyelerinden yüzde 59’a kadar gerilemişti.

Yüzde 59 seviyelerinden gelen tepki ile birlikte altcoinlerde bir miktar gerileme görülmüştü.

Gözler Bitcoin’de

Bitcoin tarafında oluşacak hareketin belirsizliği altcoinleri de etkilemiş durumda. Piyasadaki yükseliş dalgası yerini durağanlığa bırakmış iken gözler de Bitcoin’e çevrilmiş görünüyor.

Bazı analistler tarafından yapılan açıklamalar Bitcoin’deki durumun belirsizliğini koruduğu yönünde. Bazı analistler ise zorluk seviyesi ve dominans tarafındaki durum göz önüne alındığında hareket vaktinin yaklaştığı kanısında.

Sizce Bitcoin’de hareket vakti geldi mi?

Diğer Bitcoin haberleri için: Bitcoin Haberleri

Altcoin haberleri için: Altcoin Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

ALTCOIN

Arjantin’de, Dolar’a Vergi Geldi Halk Kripto Paralara Yöneldi

Arjantin halkı parasını korumanın yollarını arıyor.

Yayın:

-

By

Arjantin hûkümeti, kısa süre önce ABD Doları üzerinden yapılan tüm alışverişlerde % 35 vergi uygulamaya başladı. Alışverişlere getirilen bu yeni dolar vergisi haberlerinin ardından değerini USD’ye sabitlenmiş stablecoin’ler için bir kullanım alanı oluşmaya başladı.

Arjantin merkez bankası, ülkenin geçirdiği zorlu ekonomik süreçler nedeniyle artan ABD doları talebine yetişmekte hayli zorluk çekiyor. Merkez Bankası yerel para birimindeki yüksek enflasyon oranı nedeniyle sert önlemler almaya başladı. Bu önlemler arasında en göze çarpanı ise  enflasyon ile mücadele için ABD dolarına getirilen yeni% 35 dolarlık vergi oldu.

Arjantin halkı da, Merkez Bankasının sert önlemlerine karşı kendilerini korumak ve ani fiyat artışlarına karşı ayakta durabilmek için ABD Doları biriktirmeye başladı. Ancak dolar ile ilgili ülkede yeterli rezervi bulunmaması ve bunun farkında olan vatandaşların farklı seçeneklere yönelmesine neden oldu.

Halkın bu hamleler için bulduğu en önemli girişim kripto paralara yönelmek oldu. Ülkede vergi açıklaması yapıldıktan kısa bir süre sonra, stablecoin kripto para işlem hacimlerinde kayda değer bir artış yaşandı. Ülkede faaliyet gösteren kripto para borsalarındaki stablecoin’ler, ABD doları için iyi bir alternatif arayan Arjantinliler arasında favori haline geldi. Artık elindeki paraların değerinin düşmesinden endişe duyan vatandaşlar yatırımlarını güvende buldukları borsalardaki stablecoin’lere kaydırmaya başladı. Ülkede fiziksel dolar azlığı ve yerel para biriminin değersizleşmesi insanların alışverişlerinde de stablecoin kullanmaya başlamasına neden oldu. Bu sayede ülkede kripto paralar son günlerde popüler hale geldi ve insanların kripto paralara olan ön yargısı da bir bakıma azalmış oldu.

Dolar Talebi Patladı

Ülkede, ABD dolarına olan talep bu yıl % 900 oranında arttı ve merkez bankası arzını tekeline aldı. Yayınlanan haberlere, Arjantin’de ABD doları satın alan insan sayısının Nisan 2020’de 435.000 iken aynı yılın Ağustos ayında 5 milyona çıktığını gösteriyor.

Arjantinli FM&A firmasının ekonomist ortağı Fernando Marull, ABD dolarına olan bu yüksek talebi sınırlamamanın sonuçlarının ülke için felaket olabileceğini söyledi. Marull’a göre, ekonomik çöküntü bu şeklide devam ederse Arjantin Merkez Bankası ayda 1,1 milyar ABD doları dağıtmak zorunda kalabilir. Ağustos ayında 8 milyar dolar olan dolar rezervi göz önüne alındığında, dolar talebini kısmak için hûkümetin sert hamleler alması kaçınılmaz bir geçek haline geldi. 

Yakında ülkede faaliyet gösteren kripto para borsalarında farklı stablecoin’lerin listelenmesi ve çeşitliliğin artması beklenen bir gelişme olacaktır.

Diğer Stablecoin Haberleri İçin: Stablecoin Haberleri

Diğer Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.