Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66610
0.57%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3616.6
1.45%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $29.98
-0.89%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $609.6
0.21%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Lightning Network Nedir ve Nasıl Çalışır?

2015’de Bitcoin için geliştirilen lightning network hakkında bilmeniz gerekenler.

Clock
Paylaş
Lightning Network Nedir ve Nasıl Çalışır?

Lightning Network, Bitcoin’in ölçeklenebilirlik problemini ortadan kaldırmak maksadı ile 2015’te Thaddeus Dryja ve Joseph Poon tarafından geliştirilmiştir. Günümüzde yalnızca Bitcoin üzerine değil, diğer kripto para birimleri üzerine de uygulanabilen Lightning Network, kripto para birimlerinin kısıtlandırılmasını ortadan kaldırabilmeyi hedeflemektedir.

728×90 muhabbit - Lightning Network Nedir ve Nasıl Çalışır?300x250 muhabbit - Lightning Network Nedir ve Nasıl Çalışır?

Bitcoin Blockchain, kripto para birimlerinin artması ve yapılan işlem hacminin artış göstermesi ile birlikte ağ yoğunlukları yaşamaktadır. Bu nedenle kripto para birimleri üzerinde ölçeklenebilirlik problemi ortaya çıkmıştır. Lightning Network sayesinde bu ağ yoğunluğu problemi ortadan kalkarak Bitcoin Blockchain üzerinde saniye başına işlem yapabilme kapasitesi artırılmaya çalışılmaktadır. Lightning Network ile birlikte ağdaki yoğunluk azalarak kripto para birimi kullanımı performans açısından yükselişe geçecektir.

Lightning Network Nasıl Çalışır?

Lightning Network, Bitcoin Blockchain zincirinden bağımsız bir şekilde kodlanarak oluşturulan ve bu platform üzerine inşa edilen bir transfer ağıdır. Bu sistemin Bitcoin Blockchain üzerine inşa edilmesi ile birlikte coin’ler üzerinde çift yönlü ödeme kanalları oluşturularak kullanıcıların herhangi bir ağ yoğunluğuna takılı kalmadan kısa süre içerisinde işlemlerini tamamlayabilmesi sağlanır.

lightningnw - Lightning Network Nedir ve Nasıl Çalışır?

Bu sistemi kullanabilmek için tarafların öncelikli olarak bir ödeme kanalı oluşturması gerekir. Ödeme kanalı oluşturulduktan sonra cüzdanlar aracılığı ile para aktarımı gerçekleştirilir. Ödeme kanalı oluşturma işlemi Bitcoin Blockchain üzerinde gerçekleştirilen bir işlem gibi dursa da zincir dışı olarak gerçekleştirilen bir işlem olduğu için küresel bir uzlaşmaya gerek kalmaksızın bu ödeme kanalları oluşturulabilir.

Lightning Network ile birlikte çift yönlü işlemler gerçekleştirirken ödeyeceğiniz işlem ücretleri eskiye nazaran çok daha uygun hale gelecektir. Lightning Network kullanımı TPS oranlarının yüksek olmasını sağlayarak işlemlerin kısa süre içerisinde tamamlanmasına olanak tanır. Çift yönlü bir ödeme kanalı oluşturulduğu zaman tarafların bu kanala ulaşabilmesi için özel anahtara sahip olmaları gerekir. Bu anahtarların kullanımı izne tabi olduğu için taraflardan biri, diğerinin izni olmaksızın cüzdana erişim sağlayarak başka işlemler gerçekleştiremez. İşlem gerçekleştirebilmek için tarafların karşılıklı onayı gerekir. Amaçlanan işlem bittikten sonra taraflar bu kanalı kapatarak son bilanço hakkında Bitcoin Blockchain’de yayınlamada bulunur. Nihai bilanço tamamlandıktan sonra taraflar Bitcoin satın alma işlemini gerçekleştirebilirler.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar