BİZİ TAKİP EDİN

ALTCOIN

Locha Mesh ile İnternete Veda Edilebilir mi?

Venezuelalı bir ekip, kripto para işlemlerini yapabilmek için Locha adını verdikleri, internete gereksinim duymayan merkeziyetsiz bir ağ geliştiriyor.

Yayın:

-

Venezuelalı bir ekip, kripto para işlemlerini yapabilmek için Locha adını verdikleri, internete gereksinim duymayan merkeziyetsiz bir ağ geliştiriyor.

Radyo dalgaları üzerinden çalışan sistem, Venezuela’da sık sık yaşanan elektrik ve internet kesintilerinde kullanılabilecek bir alternatif olarak doğdu.

Locha Mesh, Bitcoin Venezuela örgütünün bir üyesi olan Randy Brito tarafından yönetilen açık bir proje.

Turpial ve Harpia adında, uzun menzilli radyo dalgaları kullanarak Bitcoin Blockchain’e bağlanmasına izin verecek iki cihaz geliştiriliyor. Turpial, kentsel alanlarda bir- iki kilometrelik mesafelerde rahatlıkla çalışabilen radyo vericisinin daha basit bir versiyonudur. Harpia ise Raspberry Pi gibi küçük bilgisayarlarla kullanım için daha sınırlı bir radyo modülüdür.

Her iki cihaz da taşınabilir olarak, pil gücüyle çalışacak şekilde geliştirilmiştir. Uygulamaları BTC ile sınırlı değildir. Monero gibi başka bir Blockchaini veya hatta IPFS gibi mesajlaşma ve dosya aktarım sistemlerini içerisine entegre edebilir.

Locha Mesh bilinen yöntemlere alternatif olabilir mi?

Locha Mesh cihazları internete alternatif bir veri aktarım yöntemi sağlayarak çalışır.

Birincil kullanım durumları, altyapı sorunlarının veya hükümet kısıtlamalarının genellikle İnternet’in uzun süre kapalı kalmasına yol açtığı Venezuela ve İran gibi durumu kritik olan ülkeler için büyük bir fırsattır.

Ancak fiziksel işlem yapamama bir yönü olsa da sansür direnci başka bir özelliktir. Brito, Monero topluluk üyeleriyle bir tartışmada detaylandırdı:

“İnternetinizin olmadığı durumlarda, altyapı sıkıntısı çektiğinizde, sansüre takıldığınızda, hiçbir şekilde kimliğinizi açık etmek istemediğiniz ev veya telefon IP’nizi ifşa etmeden anonim olarak kalmak istediğiniz durumlar için geliştiriyoruz.

Kendi cihazlarını satacak olsa da, Locha teknoloji meraklılarının bireysel uyumlu bir vericiyi yeniden oluşturmasını mümkün kılıyor. Yazılım açık kaynakta ve dünyanın her bir köşesinden her bir bireyin erişebileceği bir durumda.

Önündeki engeller

Locha Mesh teklifinin mevcut bir zayıf noktası ki o da hâlâ bir noktada kripto para nodelarına bağlanmak için internet erişimi gerektirmesidir. İran’da internetin kapatılması sırasında bile, bazıları dünya çapındaki web’e bağlı kalabilse bile, Locha ağının ne kadar süre işlevselliğini devam ettirebileceği belirsiz.

Cointelegraph ile konuşan Brito, ağın sabit hat üzerinden internete bağlı nodelara bağlı olmayacağını açıkladı. Uydu çanak antenleri olan kullanıcılar ağ geçidi görevi görebilir ve Locha mesh içindeki verileri yeniden sisteme iletebilir.

Venezuela gibi ekonomik krizle başı dertte olan ülkelerdeki kullanıcıların, Locha Mesh cihazlarına paralarının yetip yetemeyeceği sorulduğunda, Brito yanıtladı:

“Fiyatının çok yüksek olmasını beklemiyoruz, amacımız Turpial cihazını mümkün olduğunca taşınabilir ve uygun fiyatlı hale getirmektir. DÜnya üzerindeki herhangi bir yerden insanlar Turpial cihazını almak isteyebilir ancak kargolamanın mümkün olmadığı durumlarda sitemizden detaylı açıklamaları ve yönlendirmeleri okuyarak kendi cihazlarını kendileri yapabilirler.

Ancak takımın ilerlemesi hâlâ istenilenden yavaş. Üretime hazır bir cihazın ancak 2020’nin ikinci çeyreğine kadar tamamlanması ve ardından seri üretim operasyonlarının kurulması gerekiyor. Ekip şu anda finansman arıyor ve Brito ek kaynakların gelişimi hızlandıracağından bahsederek “Daha fazla fon alabilseydik istediğimiz yazılım ve donanımlara çok daha erken ulaşabilirdik” dedi.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALTCOIN

Binance Balancer’ı Listeliyor

Kripto para borsası Binance, az önce yaptığı duyuru ile birlikte Balancer’ı (BAL) listeleyeceğini duyurdu.

Yayın:

-

binance kripto para borsası

Kripto para borsası Binance, az önce yaptığı duyuru ile birlikte Balancer’ı (BAL) listeleyeceğini duyurdu.

DeFi platformlarından Balancer (BAL) yeni bir merkezi borsada daha işlem görmeye başlıyor. Geçtiğimiz aylar DeFi ürünlerindeki yükseliş ile birçok merkezi borsa DeFi tokenlerini listeleme kararı almıştı.

Çıkış yaptığı ilk gün yaşadığı yüzde 200’lük artış ile dikkat çeken Balancer önde gelen DeFi ürünleri arasında bulunuyor. Kontrat üzerinde bulunan bir açık sebebiyle geçtiğimiz dönemde saldırıya da uğrayan platform, DeFi Market Cap’te 6’ıncı sırada bulunmakta.

Binance üzerinde işleme açılacak pariteler ise şu şekilde:

BAL/BNB, BAL/BUSD, BAL/BTC

Bugün başlatılacak alım satım işlemleri için, yatırma işlemleri de an itibariyle başlatılmış durumda.

OKUMAYA DEVAM ET

ALTCOIN

Son Dakika! Ethereum Classic 1 Haftada 2’ci Kez Saldırı Altında

Geçtiğimiz günlerde yüzde 51 saldırısına maruz kalan ağ, yeniden saldırı altında.

Yayın:

-

Ethereum Classic

Ethereum Classic (ETC) bir hafta içinde ikinci kez yüzde 51 saldırısına maruz kaldı.

Geçtiğimiz günlerde yüzde 51 saldırısına maruz kalan ağ, yeniden saldırı altında.

Konu ile ilgili açıklama yapan ETC Labs, madenciler için takip edilmesi gereken zinciri duyurdu.

Saldırganları devre dışı bırakmak için takio edilmesi gereken “whitelist”i paylaşan ETC Labs madencilerin desteğini bekliyor.

Binance ve Bitfly yatırma ve çekim işlemlerini tamamen dondurmuş durumda. 4.000 blok boyunca gerçekleşen saldırının ardından gelen yeni saldırı ağın güvenliği konusunda büyük soru işaretleri oluşturmuş durumda.

Ağ üzerinde hash gücü üstünlüğünün bir grup tarafından sağlaması halinde gerçekleştirilebilen saldırı türü proof of work algoritması kullanan tüm ağlarda gerçekleştirilebilmekte.

Fakat ağın hash gücü arttıkça saldırının maliyeti de aynı oranda artmakta. Yüzde 51’in ele geçirilmesi halinde ise ağ üzerinde “çift harcama” ve zinciri değiştirme gibi işlemler gerçekleştirilebiliyor.

Bitquery tarafından yapılan açıklama geçen hafta gerçekleşen saldırının 200.000 $ maliyet ile gerçekleştirildiğini ve 5.6 milyon $ değerinde ETC’in “double spending”e maruz kaldığını belirtildi.

Saldırıların ardından Ethereum Classic fiyatında ise önemli bir düşüş gerçekleşmemiş görünüyor. Yüzde 1 düşüş ile 7.03 $ seviyelerinden işlem gören kripto para, geçmişte de yüzde 51 saldırısına maruz kalmıştı.

OKUMAYA DEVAM ET
FTX
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.