Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $67326.18
-3.20%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3773.88
1.02%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $37.52
-5.78%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $590.6
-3.62%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Lübnan’da Üniversite Öğrencileri Akın Akın Kripto Paralara Yöneliyor!

Hiperenflasyonun ele geçirdiği ekonomik krizle mücadele eden Lübnan’da üniversite öğrencileri çareyi kripto paralara yönelmekte buldu.

Clock
Paylaş
Lübnan’da Üniversite Öğrencileri Akın Akın Kripto Paralara Yöneliyor!

Hiperenflasyonla mücadele eden Lübnan’da üniversite öğrencileri çareyi kripto paralarda buldu.

Akdeniz’in geniş ekran manzarasına sahip bronz bir taş binada bulunan Beyrut’taki Amerikan Üniversitesi, Orta Doğu’nun en önde gelen işletme okullarından birine ev sahipliği yapıyor.

728×90 muhabbit - Lübnan'da Üniversite Öğrencileri Akın Akın Kripto Paralara Yöneliyor!300x250 muhabbit - Lübnan'da Üniversite Öğrencileri Akın Akın Kripto Paralara Yöneliyor!

Ancak başarı her zaman refahı garanti etmiyor. İş dünyasına dair tüm birikimine rağmen Suliman S. Olayan İşletme Okulu (AUB) da ülkenin geri kalanı gibi zor zamanlar geçiriyor. 

2021 senesinde Beyrut limanındaki patlamayla ilgili soruşturmalar nedeniyle Hizbullah ile Hristiyan destekli milisler arasında silahlı çatışma çıkmış, kitleleri 1980’li yılların kanlı iç savaş günlerine geri dönme korkusu sarmıştı. Benzer bir endişeyi taşıyan AUB bu dönemde ara sınavları iptal etti.

Neyse ki Lübnan yeni bir iç savaşa tanık olmadı. Ancak savaş korkusu arkasında bugün hâlâ devam eden bir ekonomik kriz bıraktı. Krizin AUB’ye yansıması ise pound cinsinden olan öğrenim ücretinin ve profesör maaşlarının kabaca %90 oranında düşmesi şeklinde gerçekleşti. Beyrut her ne kadar uzun zamandır Arap dünyasının kültürel merkezlerinden biri. Ancak Lübnan son yıllarda adam kayırma, yolsuzluk ve dünyanın belki de en kötü hiperenflasyonu ile sarsılarak kültürel başarısını ekonomik alana yansıtmakta zorlanıyor.

Lübnan lirası resmî olarak dolara 1.500’e 1 oranında sabitlenmiş durumda, ancak karaborsa döviz kuru daha çok 1’e 30.000 gibi bir orana tanıklık ediyor. Bankalar ise kriz öncesi açılmış olan dolar hesaplarından müşterilerin para çekme işlemlerini süresiz olarak dondurarak halk nezdindeki güvencelerini tamamen sarsmış durumda.

lübnan - Lübnan'da Üniversite Öğrencileri Akın Akın Kripto Paralara Yöneliyor!
Lübnan Merkez Bankası

Lübnan’da Geleceğin Liderleri Blockchain Dersleri Alıyor

Kriz tüm ülkeyi kasıp kavururken, Lübnan’ın gelecekteki işletmecileri ve iş dünyası liderleri yüzlerini blockchain teknolojisine dönüyor.

Lübnan’da yaşayan bir Amerikalı olan Harry Halpin’e göre Beyrut’ta yaşarken söz konusu krizin boyutlarını idrak edebilmek oldukça zor. 

“İlginç olan şey, Beyrut’ta yürürken içinde bulunduğumuz durum hiç de kaos gibi gelmiyor. Aksine, sanki böyle bir şey New York’ta da olabilirmiş gibi geliyor.”

Gizlilik odaklı Nym Technologies’in kurucu programcısı, Amerikalı Halpin, geçen sömestr başında kendini Lübnan’da buldu ve AUB’da giriş seviyesindeki derslerden olan “Blockchain for Business” (İş Dünyası için Blockchain) dersinin hocası oldu. 

Blockchain programı AUB’da oldukça yeni kurulmuş bir program. Halpin’e göre kendisi dersin planını oluştururken Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun şu anki başkanı Gary Gensler’in bir zamanlar MIT’de verdiği ve Halpin’in de katılım gösterdiği derslerden ilham aldı. 

Blockchain kursunun ilk dönemi, birkaç öğrencinin bir mülteci hibe platformu olan LebAid’i işletme okulunun start-up ​​teşvik programına yönlendirmesiyle sonuçlandı.

Mayıs 2022’nin son günlerinde düzenlenen bir hackathon’da, güz dönemindeki lisans öğrencilerinin üçte birinin katılım gösterdiği rakip takımlar Lübnan’ın belirli sorunlarına yönelik çözüm önerilerinde bulundu. An itibarıyla üniversitenin kuluçka programında yer alan bir ekip ise ön ödemeli kartlardan oluşan bir sistem kurdu. Sistem, sahiplerine küçük bakiyelerle USDT cüzdanlarına erişim sağlayan özel anahtarları ortaya çıkarıyordu.

İlginizi çekebilir: Lübnan, Para Biriminin Değerini Yüzde 93 Düşürmeyi Planlıyor!

Yeni müfredat o kadar başarılı oldu ki, üniversite Temmuz 2022’den itibaren profesyoneller için bir DeFi modülü daha eklemeye ve programlama geçmişine sahip lisansüstü öğrenciler için ayrıca dersler geliştirmeye karar verdi. 

“Sektörde gerçekten ihtiyacımız olan şey, bu becerileri herkesten daha iyi anladıkları pratik problemlere, konuştukları dilde ­”örneğin Arapça” uygulayabilen yetenekli programcılar.”

Tüm bu gelişmeler yaşanırken, AUB bir yandan da hızla değer kaybeden profesör maaşları karşısında akademik kadrosunu üniversitede tutma mücadelesi veriyor. Üniversite bu kapsamda eğitim ücretini pounddan dolara çevirmeyi dahi göz önünde bulunduruyor. 

Daha fazla Bitcoin Haberi için: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar