Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $56022.19
9.19%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3217.27
4.22%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.06
6.05%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $396.2
2.56%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

NEDİR

MakerDAO Nedir?

Ethereum üzerine kurulmuş merkezi olmayan bir organizasyon olan MakerDao nedir?

Clock
Paylaş
MakerDAO Nedir?

MakerDAO, herhangi bir aracıya ihtiyaç duymadan kripto para birimlerinin ödünç verilmesine ve ödünç alınmasına izin vermek için Ethereum blok zinciri üzerine kurulmuş merkezi olmayan bir organizasyondur.

DeFi hareketinin bir parçası olan MakerDAO, kendisini, kripto para ekonomisine istikrar getirmeye adanmış merkezi olmayan bir organizasyon olarak tanımlıyor.

Binance BannerBinance Banner

Maker Protocol, iki tokenli bir sistem kullanmaktadır. Birincisi; İstikrar sunan teminat destekli bir stablecoin olan DAI, ikincisi; Paydaşlar tarafından sistemi sürdürmek ve DAI’yi yönetmek için kullanılan bir yönetim simgesi olan MKR.

DAI’nin 2017 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana, kullanıcılar tarafından benimsenmesinin önemli ölçüde arttığı görülüyor.

Bunun yanında DAI’nin, DeFi hareketini genişletmeye yardımcı olan merkezi olmayan uygulamalar için bir yapı taşı haline geldiği biliniyor. 

İlginizi çekebilir: DeFi Nedir?

Kullanıcılar, MakerDAO’nun akıllı sözleşmelerinde ETH’leri kilitleyerek belirli bir miktarda DAI oluşturabilir. Sözleşme üzerinde ne kadar çok ETH kilitlenirse, o kadar fazla DAI oluşturulabilir.

DeFi ekosistemi üzerinde en yaygın olarak kullanılan projelerden biri olan MakerDao üzerinde kilitli ETH miktarı ise her geçen gün artmaktadır.

MakerDAO Kurucusu Kim?

MakerDAO, 2015 yılında Danimarkalı bir girişimci olan Rune Christensen tarafından geliştirilmiştir.

Copenhagen Üniversitesinden Biyokimya alanında bir diplomayla mezun olan Christensen aynı zamanda Copenhagen İşletme Okulunda da uluslararası işletme okumuştur.

Christensen, MakerDAO’dan önce uluslararası işe alma şirketi Try China’nın kurucu ortaklığı görevinde de bulunmuştur.

MakerDAO Çalışma Sistemi

Bilindiği üzere, bir kredinin teminatı belirli bir noktanın altına düştüğünde (ETH fiyatı ödünç alınan DAI miktarının çok altına düştüğünde) o kredi tasfiye edilir.

Başka bir ifade ile, teminat olarak kullanılan ETH, ödünç alınan DAI, ceza ve ücretleri geri ödemek için satılır. Böyle bir tasfiye sistemi, insanların çok fazla borçlanmasını engelleyerek sistemi istikrarlı tutar.

ETH fiyatı düştüğünde ve aynı anda çok fazla kredi tasfiye edildiğinde, kredileri geri ödemek için MKR oluşturulur ve satılır. 

Aynı zamanda, MKR’de ücretler ödenmeli ve yakılan veya imha edilen MKR’yi geri almak için tasfiye cezaları kullanılmaktadır.

 Teoride, MKR’de tasfiye edilen kredileri desteklemek için her zaman yeterli değer olmalıdır.

DAI, ETH ve MKR, her biri diğerini etkisiz hale getirmek ve sistemi istikrarlı tutmak için çalışan otomatik bir kontrol ve denge sistemi olarak çalışmaktadır.

Bu noktada DAI ve MKR’nin çalışma istemi şu şekilde işlemektedir:

  • DAI, Ethereum blok zincirinde ABD dolarına sabitlenmiş bir ERC20 tokenidır. Aynı zamanda MakerDAO kredi sisteminin kilit oyuncusudur. Çünkü MakerDAO üzerinden kredi alındığında DAI oluşturulur. Bu kullanıcıların ödünç aldığı ve geri ödediği para birimidir.
  • Maker (MKR) tokeni ise, MakerDAO tarafından oluşturulmuş olup, birincil amacı, DAI’nın istikrarını desteklemek ve DAI Kredi Sistemi için yönetişim sağlamaktır. Ayrıca MKR sahipleri, sistemin işleyişi ve geleceği hakkında önemli kararlar alabilmektedirler.

MKR Tokeni

Maker (MKR), kullanıcıların DAI çıkarmasına ve yönetmesine olanak sağlayan, Ethereum blockchain tabanlı, bir merkeziyetsiz kuruluş olan MakerDAO ve bir yazılım platformu olan Maker Protocol’ün yönetişim tokenidir.

Yani, yeni bir MKR’nin oluşturulması, DAI’nin kararlılığına bağlıdır. DAI sabit kalırsa, toplam arzını azaltan daha fazla MKR yakılır. Eğer DAI, sabitlenmiş olduğu dolar fiyatından uzaklaşırsa, toplam arzı artırarak daha fazla MKR oluşturur. 

Maker (MKR) Farklılıkları

Eylül 2021 itibariyle DAI, en popüler stablecoinlerden biri konumunda yer alıyor. Yaklaşık olarak 6,5 milyar dolar toplam piyasa değeriyle en büyük 31’inci kripto para birimi olan DAI, piyasadaki en büyük stablecoin olan USDT’in en büyük rakipleri arasında yer alıyor.

MKR sahipleri, istikrarlı bir MakerDAO sisteminden finansal olarak yararlandıklarından, MakerDAO protokolünün çıkarlarına en uygun şekilde hareket etmeye teşvik edilirler. 

Sonuç olarak, MKR sahipleri, ücretlerin ne kadar yüksek belirleneceği ve hangi teminat türlerinin protokol tarafından teminat olarak kabul edilebileceği gibi yönetişim kararlarında oy kullanabilmektedir.

MakerDAO sisteminde, bir MKR tokeni bir oya eşittir, böylece büyük miktarda MKR’ye sahip olan kişi veya kuruluşlar, oylama sonuçları üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilmektedir. Protokolün, kullanıcıların oylayabildiği birkaç yönünü ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kullanıcıların daha çok DAI üretmek için yeni kripto para birimleri sunmasına olanak sağlayan, protokole yeni teminat varlığı türlerinin eklenmesi,
  • Var olan teminat varlığı türlerinin risk parametrelerinin değiştirilmesi,
  • DAI Tasarruf Oranını değiştirme,
  • Platforma gelecek güncellemeler.

MakerDAO Geleceği

MakerDAO, benimsenmesine katkı sağlayan birçok yüksek profilli ortaklık sayesinde, DeFi hareketinin amiral gemisi projelerinden biri haline gelmiş durumda.

Ancak bu ekosistemin çoğu gibi, hala gelişmeye açık olan platform, yeni projeler ve girişimler ile büyümesine devam etmek istiyor.

Her ne kadar piyasada oldukça güçlü rakipler bulunsa da MakerDAO, karşılaştığı zorlukların üstesinden gelebilirse, piyasada daha güçlü bir oyuncu haline gelecektir.

Daha fazla Nedir?Kimdir? ve Nasıl? haberine ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Telegram kanalımıza katılmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar