Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $55870.01
8.71%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3217.98
3.87%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.08
5.45%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $395.2
1.88%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

DEFI

Mango Markets Vurguncuları Yaptıklarının “Yasal” Olduğunu Savunuyor

Mango Markets’ta 117 milyon dolarlık bir vurgun gerçekleştiren sorumlular yaptıklarının “yasal” olduğunu iddia ediyor.

Clock
Paylaş
Mango Markets Vurguncuları Yaptıklarının “Yasal” Olduğunu Savunuyor

Mango Markets’ta 117 milyon dolarlık bir vurgun gerçekleştiren failler yaptıklarının “yasal” olduğunu iddia ediyor. Avukatlar ise her ne kadar her şey yasal gibi gözükse de, vurguncuların hala bazı yaptırımlarla yüzleşebileceğini belirtiyor.

Kendisini dijital sanat tüccarı olarak tanımlayan Avraham Eisenberg, 15 Ekim 2022’de attığı tweetlerde ekibiyle birlikte “oldukça kârlı bir ticaret stratejisi” izleyerek 117 milyar doları elde ettiklerini belirtmişti. Stratejinin tamamen açık piyasa faaliyetlerinden ibaret olduğunun ve Mango Markets protokolüne aykırı herhangi bir işlemin gerçekleştirilmediğinin de altını çizdi.

Binance BannerBinance Banner

11 Ekim 2022’de gerçekleştirilen vurgun, Eisenberg ve ekibinin ellerinde bulunan teminatı daha yüksek bir değer olarak göstermesi ve sonrasında bu şişirilmiş değere sahip teminata karşı önemli hisseler almasıyla meydana geldi. Söz konusu teminat platformun kendi tokenı olan MNGO formatındaydı.

1200x600

Hukukçular Mango Markets Vurgununda Yaptırım Mümkün Diyor

Avusturalyalı hukuk firması PiperAlderman’dan Michael Bacina’ya göre “eğer bu durum düzenlenmiş bir finansal piyasada gerçekleşseydi, yüksek ihtimalle bir piyasa manipülasyonu olarak görülürdü.”

“Fiyat manipülasyonu, yanlış temsiliyetin bir kuzeni olarak görülebilir ve pek çok yasa yanlış yönlendiren ve kandırmaya yönelik girişimleri kanunsuz olarak nitelendirir. Bu da hukuki bir yaptırımın Mango Markets vurgunu özelinde de gerçekleştirilebileceğini gösteriyor.”

Eisenberg tüm kullanıcıların bütün bir grup olarak ele alınmasına kendini adamış bir isim. Bu nedenle Mango vurgunuyla alakalı olarak masaya oturmaktan çekinmedi. En nihayetinde Mango DAO Eisenberg’in alınan rakamın 47 milyon dolarını elinde tutmasına, geri kalanı ise DAO’nin hazinesine yollamasına kanaat getirdi.

İlginizi çekebilir: 114 Milyon Dolarlık Mango Saldırısının Faili İddialara Göre Belli Oldu! İşte Detaylar

Eisenberg alınan karara uydu ve paranın anlaşılan kısmını Mango’ya geri yolladı. Haliyle MNGO token sahipleri vurguna dair herhangi bir hukuki soruşturma yürütmemeye karar verdi.

Yine de, Bacina’ya göre Eisenberg’in olaya dair tüm sorumluluklarından öylece sıyrılması olası değil. Öyle ki, Bacina DAO’nun kararının güven vermediğini, yazım dilinin zayıf olduğunu ve en nihayetinde token sahiplerinin Eisenberg ve ekibine karşı harekete geçebileceğini dile getiriyor.

İddialara göre daha öncesinde de bazı siber suçlara bulaşan ve 14 milyon dolarlık vurgun yapan Avraham Eisenberg, önceki eylemlerinden ötürü incelemeye tabi tutulmadığı için son eylemini Mango üzerinde gerçekleştirdi. Avraham Eisenberg, özel bir Discord grubunda saldırı planlarını ve niyetini önceden belli etti. İddiayı sunan makalede, Eisenberg’e ait Discord grubunda yazılmış yazılar ekran görüntüsü olarak paylaşıldı. Eisenberg’ün Discord kullanıcı adı ise “Vires Creditor and Honest Person”.

DAO’ya geri yollanan 67 milyon dolar vurgundan etkilenen kullanıcıların kayıplarını telafi etmekte kullanılacak.

Daha fazla DeFi haberi için: DeFi Haberleri

Daha fazla Blockchain haberi için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar