BİZİ TAKİP EDİN

MUHABBİT ÖZEL

Detaylı Margin Finansmanı Rehberi

Margin Finansmanı hakkında merak ettiğiniz her şey bu yazıda!

Yayın:

-

Margin piyasa sistemleri spot piyasalardan çok daha farklı olduğundan dolayı burada verdiğimiz veya aldığımız ücretler de tamamen farklıdır. Bu yazıda margini anlatmayacağım onu bir önceki yazımda detaylarıyla anlatmıştım, buraya tıklayarak o yazıma ulaşabilirsiniz. Margin işlemlerde verdiğimiz/aldığımız ücretleri 3 ana başlık altında ve 3 borsaya göre inceleyeceğiz. Bu arada “aldığımız ücret” ibaresini özellikle kullanıyorum çünkü bazı durumlarda işlemdeyken para alabiliyoruz. Az önce bahsettiğim 3 ana başlık şunlar;

Huobi BannerHuobi Banner
 • Alım/satım işlem ücreti
 • Kiralama bedeli
 • Funding

Bu başlıkları Bitmex, Binance ve FTX borsalarında inceleyeceğiz.

Alım/Satım İşlem Ücreti

Bu ücret tipi spot piyasalarda da bulunduğundan bu konuya aşinasınızdır zaten ancak burada bazı farklılıklar bulunmaktadır. İlk olarak marginde ödediğiniz işlem ücretleri size bir tık fazla görünebilir. Bunun sebebi işlem ücretlerinin teminatınıza göre değil toplam pozisyon büyüklüğünüze göre hesaplanmasıdır. Örneğin margin işlemde toplam pozisyon büyüklüğünüz 20,000 usd ve sizin teminatınız 5,000 usd ise vereceğiniz işlem ücreti 5,000 usd’ye göre değil 20,000 usd’ye göre hesaplanır.

İkinci olarak marginde işlem ücreti için ödeme yapabildiğiniz gibi ödeme de alabilirsiniz. Yani gerçekleştirdiğiniz her işlem için para alabilirsiniz. Bu Bitmex borsasında olabilmektedir. Eğer ki işlem açarken piyasa yapıcı(Maker) emir girerseniz ve emriniz gerçekleşirse belirli bir oranda ücret almaktasınız.

Yukarıdaki görselde Bitmex borsasının işlem ücreti oranlarını görmektesiniz. Piyasa yapıcı(Maker) işlem ücretleri kısmında değerler negatif olarak yazılması bu işlem türünde sizin ücret alacağınızı göstermektedir. Ancak diğer yandan işlemlerinizi piyasa alıcı(taker) olarak gerçekleştirirseniz diğer borsalara göre daha fazla işlem ücreti ödeyeceksinizdir. Buraya tıklayarak ref linkimden kayıt olursanız 6 ay boyunca %10 indirim alacaksınız.

Binance marginde ise her paritede sabit fee vardır(futures hariç). Binance piyasa alıcı/yapıcı işlem ücretleri %0,1’dir. Bununla birlikte işlem ücretleri için BNB kullanırsanız, hesabınızda belirli miktarlarda BNB tutarsanız veya işlem hacminiz belirli bir düzeyin üzerindeyse indirim alırsınız. Aşağıdaki görselde Binance işlem ücretlerini görebilirsiniz;

FTX borsasında piyasa alıcı ve piyasa yapıcı işlemlerin ücretleri farklıdır. Piyasa yapıcı(maker) işlem ücreti %0,02 piyasa alıcı(taker) işlem ücreti ise %0,07’dir. Bununla birlikte tuttuğunuz FTT(FTX Token) miktarı ve işlem hacminize göre indirim alırsınız. Aşağıdaki tablolarda indirim miktarları verilmiştir. Ek olarak bir ref linki ile kayıt olursanız %5 indirim alırsınız. Buraya tıklayarak ref linkim aracılığıyla kayıt olabilirsiniz.

İşlem hacminize göre işlem ücretleri;

Tuttuğunuz FTT miktarına göre işlem ücreti indirimi;

Kiralama Bedeli

Binanace Margin sisteminde coinler kullanıldığından(kontrat sistemi olmadığından) dolayı işlem açabilmek için sistemden coin kiralamanız gerekmektedir. Haliyle de bunun için bir kiralama bedeli ödersiniz. Bu kiralama ücreti saatlik olarak kesilir ve kiraladığınız coin cinsinden belirlenir. Bazı coinlerin kiralama bedeli;

 • Bitcoin: %0,00041667
 • Ethereum: %0,00041667
 • Ripple: %0,0008333
 • Binance coin: %0,01250
 • Tether: %0,00104167
 • USDC: %0,0008333

Funding

Kontratla işlem yapılan borsalarda yani Bitmex ve FTX borsalarında kiralama bedeli bulunmaz bunun yerine “Funding” ücreti bulunmaktadır. Funding değeri pozitif olduğu gibi negatif de olabilmektedir. Bu değer pozitif olduğunda long pozisyona sahip kişiler short pozisyona sahip kişilere ödeme yapar. Eğer ki bu değer negatif olursa short pozisyona sahip kişiler long pozisyona sahip kişilere ödeme yapar.

Bitmex’te bu işlem her 8 saatte bir olacak şekilde günde 3 kez gerçekleştirilir. Eğer funding saatinde işleminiz yok ise sizden bir ücret alınmaz veya ödenmez(2 funding işlemi arasında pozisyon açıp-kapamış olsanız bile). FTX’de ise bu işlem saatte 1 olmak üzere günde 24 defa gerçekleştirilir. Bir borsada günde 3 defa olurken diğerinde günde 24 defa funding işlemi gerçekleştiğinden dolayı her funding işleminde alınan/verilen miktar farklı olmaktadır. Bitmex funding saatleri;

 • 07:00
 • 15:00
 • 23:00

Bitmex funding oranları; https://www.bitmex.com/app/fundingHistory
FTX funding; https://ftx.com/funding

Okuduğunuz için teşekkürler,
Draco.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BITCOIN

2 Adet Pizza İçin 10,000 BTC Ödeme Yapan Hanyecz’in Halen 6,000 BTC’si Var!

Henüz çocuklarına teknik anlamda Bitcoin’i anlatmadığını belirten Hanyecz, çocuklarının Bitcoin’in iyi bir şey olduğunu bildiklerini belirtiyor.

Yayın:

-

pizza

Bitcoin (BTC) karşılığı 2 adet pizza alarak tarihte kabul edilen ilk Bitcoin alışverişini gerçekleştiren Laszlo Hanyecz’in çocuklarının halen 6,000 Bitcoin’i bulunmakta.

Pizza Hikayesine Yakından Bakalım

Hikayenin kahramanı Hanyecz, Florida’da yaşıyor. Pizza hikayesi ile ilgili birçok kişinin bilmediği önemli bir detay ise pizzaların direkt olarak Bitcoin ile alınmadığı. Çünkü o dönemde herhangi bir işletme ya da dükkan ödeme olarak Bitcoin kabul etmiyor.

Pizza alımına aracılık eden kişi olan Jeremy Sturdivant, pizza siparişine aracılık ederek ödemeyi kendisi gerçekleştirip siparişi Hanyecz’in evine yönlendiriyor. Bunun karşılığında ise Hanyecz’den 10,000 BTC alıyor.

10,000 BTC ise o dönemde yaklaşık 41 $ ediyor. Sturdivant ise aldığı 10,000 BTC’yi kısa bir süre sonra yaklaşık 400 $ fiyata elinden çıkarıyor.

Pizzaları Kendiniz de Yapabilirsiniz

Hanyecz’in pizza hikayesi Bitcointalk üzerinde Bitcoin ile pizza satın almak istediğini belirtmesi ile başlıyor. Sadece Bitcoin ile pizza almak istediğin belirten Hanyecz, pizzanın illa bir pizza dükkanından olması gerekmediğini, birinin pizzaları evde yapıp kendisine gönderebileceğini bile belirtiyor.

İlk aşamada kendisine bir cevap gelmemesi üzerine “Teklifimi az mı buldunuz?” sorusunu yöneltiyor.

Bitcointalk üzerindeki ilk mesajlarında yani Bitcoin ile ilk tanıştığı günlerde Linux, MacOS ve IOS, işletim sistemlerinde tecrübeli bir geliştirici olduğunu belirten Hanyecz, Bitcoin sistemini bu platformlara getirmek istediğini belirtiyor. Buna karşılık olarak “Duck” isimli bir kişi Hanyecz’i kendi sohbet grubuna davet ederek, ” Sana oynaman için 1 BTC gönderdim.” böylece Bitcoin’i tanıyabilirsin mesajı veriyor.

Bu sayede Hanyecz ilk Bitcoin’ini almış oluyor. 10,000 BTC ile pizza alımını ise ilk BTC’sini aldıktan sadece 34 gün sonra gerçekleştiriyor. Yani aynı gün kazıma başlamış olsa bile o dönemlerde 10,000 BTC kazımının ne kadar kolay ve hızlı gerçekleşebileceğini siz hayal edin.

transfer

Bu sayede ilk Bitcoin alışverişi gerçekleşmiş oluyor.

Çocuklarına Verdiği Bitcoin’ler

2014 yılında attığı mesajlarda ekran kartı ile madenciliğe devam ettiğini belirten Hanyecz, bu konuda çalışmalara devam ettiğini belirtmekte. Bir röportajda 2 çocuğunun da kendine ait kağıt Bitcoin cüzdanları bulunduğunu belirten Hanyecz, içlerinde binlerce Bitcoin bulunduğunu belirtiyor.

Onlara GDAX’a nasıl girebileceklerini gösterdim bu sayede Bitcoin fiyatını takip edebiliyorlar.

Çocukların 3,000’er Bitcoin’i Var

Henüz çocuklarına teknik anlamda Bitcoin’i anlatmadığını belirten Hanyecz, çocuklarının Bitcoin’in iyi bir şey olduğunu bildiklerini belirtiyor.

Cüzdan takibi yaparak Hanyecz’in çocuklarını cüzdanlarına ulaştığını belirten Serotonin, tüm hikayeyi ve cüzdan adreslerini “flood”unda paylaşmış durumda.

İki cüzdan adresine de buradan ulaşabilirsiniz.

Cüzdan 1

Cüzdan 2

OKUMAYA DEVAM ET

MUHABBİT ÖZEL

Haftalık Muhabbit Özet – Sayı 14 (18-25 Mayıs 2020)

Merhaba sevgili Muhabbit okuyucuları, her hafta geçtiğimiz bir haftanın özetini derlediğimiz Haftalık Muhabbit Özet Sayı 14 ile karşınızdayız!

Yayın:

-

Haftalık Muhabbit Özet - Sayı 14 (18-25 Mayıs 2020)

Merhaba sevgili Muhabbit okuyucuları, her hafta geçtiğimiz bir haftanın özetini derlediğimiz Haftalık Muhabbit Özet Sayı 14 ile karşınızdayız!

Huobi BannerHuobi Banner
Önceki sayımız Haftalık Muhabbit Özet Sayı 13’e buradan ulaşabilirsiniz.

18-25 Mayıs 2020 haftasında dünyanın dört bir yanından sizlere sunduğumuz kripto para borsası haberlerine hep beraber bir bakalım.

Geçtiğimiz Haftanın En Ses Getiren Olaylar

Geçtiğimiz haftanın en çok ses getiren olayı hiç şüphesiz ki 11 yıldır uykuda olan cüzdandan çıkan Bitcoin’ler oldu.

 

BitMEX için hoş bir hafta değildi. Dava edilmesinden birkaç gün sonra sistemlerine erişimi birkaç saatliğine durdu.

 

Gizlilik üzerine en eski coinlerden biri olan Zcash’in gizlilik özelliğinin kullanımı ile ilgili bir araştırma yapıldı. Mayıs ayında kullanıcıların %30’unun gizlilik özelliğini kullanmadığı gözlendi.

 

FTX için bir hayli verimli bir haftaydı. Önce uygulamasını duyurdu sonra da Amerika’ya gireceğini.

 

Geçtiğimiz hafta Bitcoin Pizza Günü vardı. Huobi de günün anlam ve önemine özel olarak bir kampanya düzenledi.

 

Steem’de sular bir türlü durulmuyor! Justin Sun’ın Steem Inc.’i almasıyla başlayan olaylar silsilesi bir türlü sona ermiyor.

 

JPMorgan’ın kripto para borsalarını müşterisi olarak kabul etmesinden sonra Goldman Sachs de toplantısının müşteri çağrısında konu başlığı olarak Bitcoin de vardı.

 

Pek fazla önemsenen bir olay gibi gözükmese de Çin’de bir türlü yağmayan yağmur, hidroelektrik santrallerinin çalışmasını sekteye uğrattı. Enerji ihtiyacının karşılanamaması da madencileri bayağı kötü etkiledi.

 

Geçtiğimiz Hafta Bitcoin (BTC);

18-25 Mayıs 2020 Bitcoin fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri

18-25 Mayıs 2020 Bitcoin fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri

Geçtiğimiz Hafta Ethereum (ETH);

18-25 Mayıs 2020 Ethereum fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri

18-25 Mayıs 2020 Ethereum fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri

Geçtiğimiz hafta Ripple XRP (XRP);

18-25 Mayıs 2020 XRP fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri

18-25 Mayıs 2020 XRP fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri

Geçtiğimiz Hafta Tether (USDT);

18-25 Mayıs 2020 Tether fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri

18-25 Mayıs 2020 Tether fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri

Geçtiğimiz Hafta Bitcoin Cash (BCH);

18-25 Mayıs 2020 Bitcoin Cash fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri

18-25 Mayıs 2020 Bitcoin Cash fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri

Haftalık Muhabbit Özet sayı 14 ile karşınızdaydık, haftaya görüşmek üzere!

OKUMAYA DEVAM ET

Trend Haberler