Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $68744.21
1.23%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3880
0.69%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $37.22
0.92%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $603.2
0.82%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

MASAK, Türkiye Merkezli 4 Kripto Para Borsasına Ceza Kesti!

MASAK, çeşitli yükümlülükleri ihlal ettikleri gerekçesiyle, Türkiye merkezli dört kripto para borsasına toplamda 18 milyon 800 bin liralık bir ceza kesti.

Clock
Paylaş
MASAK, Türkiye Merkezli 4 Kripto Para Borsasına Ceza Kesti!

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), çeşitli yükümlülükleri ihlal ettikleri gerekçesiyle, Türkiye merkezli dört kripto para borsasına toplamda 18 milyon 800 bin liralık bir ceza kesti.

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), 1 Mayıs 2021 tarihinde “kripto varlık hizmet sağlayıcıları” kavramının yönetmeliğe girmesiyle, kripto para borsalarının da içerisinde bulunduğu kripto varlık hizmet sağlayıcılarına çeşitli yaptırımlar uygulayabilme hakkına sahip olmuştu.

728×90 muhabbit - MASAK, Türkiye Merkezli 4 Kripto Para Borsasına Ceza Kesti!300x250 muhabbit - MASAK, Türkiye Merkezli 4 Kripto Para Borsasına Ceza Kesti!
1 Mayis tarihli Resmi Gazete karari muhabbit 473x600 - MASAK, Türkiye Merkezli 4 Kripto Para Borsasına Ceza Kesti!
Yönetmelik değişimi.

Kripto varlık hizmet sağlayıcıları için bir rehber de yayımlamıştı.  Rehberde, suç gelirlerinin aklanması ve terör finansmanı suçlarının hangi durumlarda oluştuğu ve bunların önlenmesi için üstlenilen yükümlülüklerin neler olduğu, ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştı. Bu yükümlülükler yerine getirilmediği sürece çeşitli yaptırımların uygulanabileceği yer alıyordu.

MASAK, bu “yaptırım uygulayabilme” hakkını bugün (17 Şubat 2022) kullandı. Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelik gereğince çeşitli yükümlülükleri ihlal ettikleri iddia edilen Türkiye merkezli 4 kripto para borsasına toplamda 18 milyon 800 bin liralık bir ceza kesti.

MASAK Hangi Kripto Para Borsalarına Ceza Kesti?

MASAK’ın idari para cezasına çarptırdığı kripto para borsaları şunlar olmakta:

  • Bitci Teknoloji AŞ
  • Icrypex Bilişim AŞ
  • Paribu Teknoloji AŞ
  • Eliptik Yazılım ve Ticaret AŞ (BtcTurk) 

Hangi borsanın hangi ihlali yaptığı bilinmemekle birlikte ne kadar cezaya tabi tutulacakları AA tarafından paylaşılmakta.

MASAK tarafından Bitci Teknoloji AŞ.’ye 4 milyon 250 bin lira, Icrypex Bilişim AŞ.’ye 4 milyon 100 bin lira, Paribu Teknoloji AŞ.’ye 8 milyon lira, BtcTurk’e 2 milyon 450 bin lira olmak üzere toplam 18 milyon 800 bin lira idari para cezası uygun görüldü.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar