Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66184.76
-0.54%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3200.34
0.26%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.35
-2.24%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $608
1.96%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BORSA

MASAK’tan FTX’e İnceleme!

MASAK, kripto para borsası FTX’in 11 Kasım’da iflas başvurusu yapmasının ardından soruşturma başlattığını duyurdu.

Clock
Paylaş
MASAK’tan FTX’e İnceleme!

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), kripto para borsası FTX’in 11 Kasım’da iflas başvurusu yapmasının ardından soruşturma başlattığını duyurdu.

FTX’in faaliyetlerini izlediğini belirten kurum; 14 Kasım’da yaptığı resmi açıklamaya göre, FTX ile birlikte bankalar, elektronik para kurumları ve kripto varlık sağlayıcıları da dahil olmak üzere platformla ilgili kişi ve kurumları inceleyeceğini açıkladı. Kamuoyuna duyurulan resmi açıklama ise şöyle:

728×90 muhabbit - MASAK’tan FTX’e İnceleme!300x250 muhabbit - MASAK’tan FTX’e İnceleme!

”Son günlerde gerek uluslararası gerekse ulusal basın ve yayın organlarında, FTX.com ticari unvanıyla küresel ölçekte faaliyet gösteren bir kripto varlık alım satım platformunun müşterilerine yönelik yükümlülüklerini yerine getiremediği hususlarına ilişkin haberler kamuoyunun malumudur.

Bilindiği üzere, Suç Gelirlerinin Aklanmasının Ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelik’te 01.05.2021 tarihinde yapılan değişiklikle kripto varlık hizmet sağlayıcılar, 5549 sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun (5549 s. Kn.) ve ilgili mevzuat kapsamında yükümlü olarak addedilmiştir. Söz konusu kurumların ilgili mevzuat kapsamında yükümlü olarak belirlenmesinden bu yana Başkanlığımızca, bu yükümlülerin faaliyetleri Başkanlığımız görev ve yetkileri çerçevesinde analiz ve incelemeye tabi tutulmaktadır. Diğer taraftan, basında çıkan haberlere konu FTX.com ticari unvanlı küresel kripto varlık alım satım platformu ile ilişkili olan ve ülkemizde faaliyet gösteren yükümlülerin işlem ve faaliyetleri, FTX.com’a ilişkin haberler kamuoyu gündemine düşmeden daha önce Başkanlığımızca dikkatle takip edilerek yakında izlenmiş ve gerekli tedbirler ivedilikle alınmıştır. Bu tedbirler cümlesinden olmak üzere, FTX.com ticari unvanıyla faaliyet gösteren küresel kripto varlık alım satım platformunun ilişkili olduğu gerçek ve tüzel kişiler nezdinde, Başkanlığımıza kanun ve mevzuat uyarınca verilen görev ve yetkiler çerçevesinde inceleme başlatılmış, bundan başka söz konusu ilişkili kişi ve kurumların bankalar, elektronik para kuruluşları, kripto varlık hizmet sağlayıcıları vb. yükümlüler nezdindeki hesaplarına yapılan işlemler, 5549 s. Kn.’nun 19/A maddesi kapsamında askıya alınmıştır. Başkanlığımız incelemeleri ivedilikle neticelendirilerek ilgili adli ve idari mercilerle paylaşılacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

İlginizi çekebilir: FTX Nasıl İflas Etti? Tüm Detaylar!

Türkiye’de kripto paralarla ilgili yaklaşık 8 milyon kişi var

Türkiye menşeli kripto para borsası Paribu’nun verilerine göre Türkiye, yaklaşık 8 milyon kişinin kripto paralarla ilgilendiği ve kripto endüstrisi için gelişmekte olan büyük pazarlardan biri. Dünya çapında FTX bünyesindeki yaklaşık 134 şirket borsanın önceki günlerdeki çöküşünün ardından 11 Kasım’da iflas başvurusunda bulunmak için işlemlere başladı.

Geçtiğimiz hafta Bahamalar’daki düzenleyici yetkililer de iflas eden kripto para borsası FTX ile ilgili soruşturma başlattığını duyurdu. Bahamalar’da, mali müfettişler ve menkul kıymetler düzenleyicileri tarafından olası suç teşkil eden suistimale ilişkin şu an bir soruşturma yürütülmekte. ABD’de Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu (SEC) ve Adalet Bakanlığı da konuyu araştırdıklarını söyledi. Ayrıca New York’un Manhattan bölgesindeki ABD Savcılığı da borsanın düşüşüne yol açan koşulları araştırmaya başladı.

Twitter’dan anlık ve hızlı haber akışı için: https://twitter.com/Muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar