Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $60351.09
5.94%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3275.23
1.19%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.23
-2.00%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $406.7
3.17%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

McDonald’s Metaverse için 10 Ticari Marka Başvurusu Yaptı!

McDonald’s, metaverse’e adım atmak istiyor. Kullanıcılar, sanal dünyalardan evine sipariş verebilir.

Clock
Paylaş
McDonald’s Metaverse için 10 Ticari Marka Başvurusu Yaptı!

Ticari marka avukatı Josh Gerben, fast food zinciri McDonald’s’ın metaverse için on ticari marka başvurusu yaptığını söyledi.

josh gerben

Fast food zinciri 4 Şubat 2022 tarihinde ticari marka başvurusunu yaptı. McDonald’s’ın planı, gerçek ve sanal ürünler sunan sanal bir restoran olabilir.

McDonald’s sanal bir restoran açarak müşterilerinden sipariş alıp, siparişlerini gerçek dünyadaki evlerine teslim etmeyi düşünüyor. Ayrıca restoran; sanat eserleri, ses dosyaları, video ve değiştirilemez tokenlar (NFT’ler) gibi indirilebilir medya dosyalarının sergilenmesini de sağlamak istiyor.

McDonald’s Metaverse’te!

Fast food zinciri, McCafe zincirini de metaverse planlarına dahil etmek istiyor. Fast food zincirinin metaverse’teki hedefleri sadece gıda üzerine değil. McDonald’s; gerçek konserler, sanal çevrim içi konserler ve diğer sanal etkinlikler gibi eğlence hizmetlerini müşteriyle buluşturmak istiyor.

İlginizi Çekebilir: Metaverse Nedir?

McDonald’s bu planları gerçekleştirirse, diğer sanal konser organizatörleriyle bir rekabet başlatmış olacak. Bu tür konserler, hayranların ve sanatçıların etkileşimini engelleyen coğrafi engelleri ortadan kaldırdığı için gün geçtikçe daha çekici hale bürünüyor.

Bu tarz ihtiyaçların doğmasının birinci sebebi COVID-19 iken ikinci sebebin de ekonomi olduğunu söyleyebiliriz.

McDonald’s ticari marka başvurusu, fırın ve kafe zinciri Panera Bread tarafından yapılan benzer bir başvurudan sonra geldi. Panera Bread, metaverse’te PANERAVERSE olarak bilinen sanal bir restoran ve kafe zinciri kurmayı amaçlıyor. McDonalds gibi Panera Bread de aynı amaçlar doğrultusunda metaverse alanına giriş yapmak istiyor.

Gerben yapılan ticari marka başvuruları için şunları söyledi:

Önümüzdeki 12 ay içinde her markanın bu başvuruları yapıcağını düşünüyorum. Kimsenin gelmekte olan yeni teknolojiyi tamamen görmezden gelmek isteyeceğini sanmıyorum.

Metaverse ile ilgili her gün farklı gelişmeler oluyor. Kimi şirket bu alana girmek için acele etmese de kimi şirket yatırımlarını çoktan yapmış oldu. 2021 yılının sonlarına doğru, Çin’deki 1300’den fazla şirket, kripto para yasaklarına rağmen metaverse için ticari marka başvurusu yaptı. Silikon Vadisi teknoloji devleri Apple, Meta ve Microsoft da bu alanda güçlenmek için farklı farklı yatırımlar yaptı.

Yeni Dünya Metaverse

Araştırma firması Gartner tarafından şubat ayında yayımlanan bir rapora göre; 2026 yılına kadar dünya nüfusunun yaklaşık %25’i, en az bir saatini sanal dünyada geçirecek.

ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’nin başvurularının sonuçlanması yaklaşık dokuz buçuk ay sürer. McDonald’s metaverse’e olan ilgisi, şirketin son zamanlarda Twitter üzerinden BTC ile ilgili meme’ler paylaşması ve Elon Musk ile Dogecoin hakkında konuşmasından 2 hafta sonra başladığını söyleyebiliriz.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar