Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $51282.09
-1.66%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2918.61
-0.30%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $37.15
-4.20%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $371.4
4.38%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

METAVERSE

Meta Binlerce Kişiye Kapıyı Gösterdi, Metaverse Vizyonuna Vurgu Yaptı

Meta 11.000’den fazla çalışanı işten çıkardı. Tüm çalışanların %13’üne denk gelen söz konusu rakam Mark Zuckerberg tarafından duyuruldu.

Clock
Paylaş
Meta Binlerce Kişiye Kapıyı Gösterdi, Metaverse Vizyonuna Vurgu Yaptı

Facebook olarak da bilinen Meta 11.000’den fazla çalışanı işten çıkardı. Şirketin tüm çalışanlarının %13’üne denk gelen söz konusu rakam, 9 Kasım 2022 Çarşamba günü Meta CEO’su Mark Zuckerberg tarafından duyuruldu.

Şirket tarihindeki “en zor kararlardan birini” aldıklarını dile getiren Zuckerberg, önümüzdeki süreçte Meta’nın daha sade ve etkili bir şirket olma yönünde başka bir takım adımlar atacağını da dile getirdi.

Binance BannerBinance Banner

Bahsi geçen adımlar arasında şirketin “keyfi” harcamalarının kesileceği ve işe alımların 2023’ün ilk çeyreğinde de durdurulacağı belirtildi.

“Hem bu kararların, hem de bu kararları almamıza yol açan bu noktaya gelmemizin sorumlusu benim. Bunun herkes için ne kadar zor olduğunu biliyorum ve karardan etkilenenler için çok üzgünüm.”

Meta CEO’su işten çıkarmaların sebebi olarak online ticaret trendlerinin pandemi sonrasında değişmesini, makroekonomik krizleri ve sektörde artan rekabeti gösterdi.

Mark Zuckerberg muhabbit

Meta Metaverse Yatırımlarına Ağırlık Verecek

Uygulama Ailesi olarak bilinen Facebook, Messenger, Instagram ve WhatsApp dahil olmak üzere tüm organizasyonlarında bütçe kesintisine giden Meta, Reality Labs adı verilen metaverse biriminde de kesinti yapacak, ancak bu kesinti diğer birimlerde yapılandan daha az olacak.

Zuckerberg, her ne kadar Reality Labs 2022’nin 3.çeyreğinde 3,6 milyar dolardan fazla para kaybetmiş olsa da Meta’nın “metaverse için uzun vadeli bir vizyonu” olduğunu ifade etti.

“Temelde, tüm bu değişiklikleri iki sebepten yapıyoruz: gelirimiz bu senenin başında tahmin ettiğimizden daha düşük oldu ve hem Uygulama Ailesi’nde hem de Reality Labs’te daha etkili hareket edebilmek istiyoruz.”

Meta ayrıca NFT sektörüne de giriş yapmak yönünde hazırlıklarını sürdürüyor. Instagram, geçtiğimiz günlerde NFT üretimi yapmaya başlayacağını ve platformu bu girişim kapsamında güncelleyeceğini duyurdu.

Oluşturulması planlanan “uçtan uça araç takımı”nın NFT’lerin kullanıcılar tarafından pratik bir biçimde geliştirilmesini ve Instagram üzerinden satılabilmesini sağlaması bekleniyor.

Meta’nın sıklıkla “dijital koleksiyon parçaları” olarak bahsettiği NFT’lerin Polygon blockchain’i üzerinde üretilmesi bekleniyor. Uygulama aynı zamanda OpenSea üzerinden meta verileri de aktaracak. Böylece koleksiyon isimleri ve tanımları Instagram üzerinde görülebilecek.

İlginizi çekebilir: Instagram NFT Üretimi İçin Kolları Sıvadı

Instagram’ın NFT atılımı Meta’nın Web3’ye pozitif yaklaşımını sergileyen diğer girişimleriyle uyumlu bir şekilde seyrediyor. Mayıs 2022’de Meta bir cüzdana bağlama özelliği geliştirdiğini, böylece içerik üreticilerinin NFT’lerini Instagram ve Facebook profilleri üzerinden sergileyebileceğini duyurmuştu.

An itibarıyla Facebook ve Instagram; Ethereum, Polygon ve Flow blockchainleri üzerinde yer alan NFT’leri sergileme imkanı tanıyor. Solana ve Phantom blockchainlerinde yer alan cüzdanların da yakın zamanda erişime açılması bekleniyor.

Twitter’dan anlık ve hızlı haber akışı için: https://twitter.com/Muhabbitcom

Daha fazla Metaverse haberleri için: Metaverse Haberleri

Daha fazla NFT Haberleri için: NFT haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar