Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $59161.83
4.64%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3341.31
2.52%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $40.22
1.98%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $409.1
2.71%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

MetaMask Kullanıcıların IP Adreslerine Göz Dikti!

MetaMask artık on-chain işlemlerde kullanıcıların IP adreslerini ve Ethereum cüzdan adreslerini toplamaya başlayacak.

Clock
Paylaş
MetaMask Kullanıcıların IP Adreslerine Göz Dikti!

23 Kasım 2022’de ConsenSys tarafından yayımlanan yenilenmiş mahremiyet politikası anlaşmasına göre MetaMask artık on-chain işlemlerde kullanıcıların IP adreslerini ve Ethereum cüzdan adreslerini toplamaya başlayacak.

Ancak cüzdanın yaratıcısı olan ConsenSys’e göre kullanıcı verilerinin toplanması yalnızca MetaMask’in Uzaktan Prosedür Çağrısı (RPC) uygulaması olan Infura kullanıldığında geçerli olacak.

Binance BannerBinance Banner

Ethereum düğümlerini ya da başka RPC sağlayıcılarını MetaMask ile beraber ise güncellenmiş ConsenSys mahremiyet politikalarından muaf olacak. Bunun yerine söz konusu RPC sağlayıcılarının şartları geçerli olacak.

MetaMask IP Bilgilerini Kimlerle Paylaşacak?

ConsenSys’a göre bu yöntemle elde edilen bilgiler bağlı kuruluşlarla, iş anlaşmaları sırasında ya da Müşteriyi Tanıma ve Kara Para Aklama Karşıtı kanunlarının sunduğu şartlara uymak amacıyla başkalarıyla paylaşılabilir.

MetaMask ayda 21 milyon aktif kullanıcıyla piyasadaki en popüler cüzdanlarsan biri olarak dikkat çekiyor.

İlginizi çekebilir: DeFi Nedir? Tüm Ayrıntılarıyla A’dan Z’ye DeFi

Kripto para topluluğunun gelişmelere tepkisi ise şimdiye dek büyük ölçüde negatif olmuşa benziyor. Örneğin Cinneamhain Ventures ortağı Adam Cochran’a göre sektörün önceliği her zaman müşterinin mahremiyetini korumak olmalı.

“Müşteri mahremiyetinden daha önemli bir şey yok. Özellikle finansal verilerin söz konusu olduğunda kimliğini gizlemek en doğal hakkın. MetaMask uzun bir süre harika bir bedava hizmet sundu. Ancak IP’leri talep etme ve bunu işlemlerle birleştirme kararları kabul edilemez.”

Uniswap protokolünün mucidi Hayden Adams da merkeziyetsiz borsanın hem IP’leri takip etmediğinin hem de herhangi bir dış aracın platform üzerinde bunu yapmasına müsaade etmeyeceğinin altını çizdi. ConsenSys’in Coinbase gibi IP talep eden Web3 şirketlerinin arasına katılmasının sebebi olarak gittikçe katılaşan yasal düzenlemeler gösteriliyor.

Twitter’dan anlık ve hızlı haber akışı için: https://twitter.com/Muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar