Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $51430.01
0.54%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3038.54
2.55%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $36.79
0.79%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $384.7
1.18%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Metaverse Çocuklar İçin Sanal Güvenlikten Yoksun

İnsan hakları dernekleri Metaverse evreninde yer alan bazı uygulamaların çocuklar üzerindeki negatif etkilerine karşı katılımcıları uyardı.

Clock
Paylaş
Metaverse Çocuklar İçin Sanal Güvenlikten Yoksun

Metaverse üzerinde yer alan uygulamaların bazılarının çocukların erişim sağlayabileceği uygunsuz içeriklere ev sahipliği yaptığı bildirildi.

BBC News’ün yaptığı araştırma metaverse’ün çocuklar için ne denli tehlikeli bir ortam olabileceğini ortaya koydu.

13 yaşında bir kız çocuğu taklidini yaparak metaverse’ü teste tabii tutan BBC News araştırmacıları platformda çocukların cinsel tacize, ırkçı yorumlara ve tecavüz tehditlerine maruz kaldığını tespit etti.

Binance BannerBinance Banner

İlginizi çekebilir: Metaverse Nedir?

Araştırmanın çarpıcı sonuçlarına dair açıklama yapan Çocuklara Yönelik Şiddeti Önleme Derneği (NSPCC) bulguları şok edici bulduklarını ve öfkeyle karşıladıklarını belirtti. Derneğin online çocuk güvenliğinden sorumlu yetkilisi Andy Burrows araştırmanın “ olası risklerin toksik bir kombinasyonunu” ortaya koyduğunu belirtti.

BBC News araştırmacısı minimum yaş sınırının 13 olduğu bir metaverse uygulaması üzerinde cinsel ilişki simülasyonu oynatılan bir odaya girdi. Odada araştırmacının 13 yaşındaki avatarına cinsellik temalı uygunsuz bazı materyallerin sunulmasının yanı sıra pek çok yetişkin adamın da uygunsuz ilişki amacıyla yaklaştığı belirtildi.

Meta
Meta

Metaverse Güvenlik Önlemleri Geliştirilmeden Piyasaya Sunulan Bir Ürün

Metaverse’ler geniş yelpazede uygulamalara sahip olmalarıyla biliniyor. Örneğin VRChat bir yandan katılımcıların bir araya gelebileceği McDonald’s restoranı gibi masum odalara sahip iken, bir yandan da direk dansı ve striptiz kulüplerini içinde barındırıyor. Bu odalara katılımda çocuk-yetişkin ayrımı yapılmıyor. Odalarda avatarların rahatça soyunabildiği ve uygunsuz davranışlar sergileyebildiği belirtiliyor.

NSPCC’ye göre çocukların online mecralarda güvenliğinin sağlanması önceliğe alınması gereken acil bir durum.

Çocuklar sanal ortamlarda tamamen uygunsuz, inanılmaz derecede zararlı tecrübeler ediniyor.

Burrows’a göre teknoloji şirketleri sosyal medyanın ilk zamanlarında edinilen tecrübelerden ders çıkarmamakta ısrar ediyor.

Metaverse yapısı gereği gözetime uygun olmayan ve pek çok ihmalin meydana gelebileceği tehlikeli bir ürün. Teknoloji dünyasında ürünlerin herhangi bir güvenlik önlemi alınmadan piyasaya sürüldüğünü görüyoruz.

Sektörün öncülerinden olan Meta ise kullanıcıların başka kullanıcıları engelleme özelliğine sahip olduğunu ve çeşitli güvenlik önlemleri üzerine çalıştığını belirtiyor. Ancak metaverse dünyası konuya dair genel geçer bir kurallar ve kısıtlamalar bütününe henüz sahip değil.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar