Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $67166.01
-0.39%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3462.2
-1.39%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $31.86
2.05%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $593.3
-1.18%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Metaverse Reklam Verenler İçin En Popüler Platform Haline Geldi

Metaverse Neal Stephenson’un Snow Crash’teki distopya vizyonuna uygun şekilde reklamlarla donatılmaya başlandı.

Clock
Paylaş
Metaverse Reklam Verenler İçin En Popüler Platform Haline Geldi

Neal Stephenson, Snow Crash isimli bilim kurgu distopyasını yazarak , metaverse konseptini 1992 yılında metaverse’ün gerçekleşeceğini öngördü ve Silikon Vadisi’ndeki teknoloji uzmanları arasında bir efsane halini aldı.

Stephenson her ne kadar “alt tarafı bir şeyler uydurdum” diyerek metaverse üzerindeki etkisini hafifletmeye çalışsa da, günümüzde metaverse’ler yazarın vizyonunu adım adım takip ediyor.

728×90 muhabbit - Metaverse Reklam Verenler İçin En Popüler Platform Haline Geldi300x250 muhabbit - Metaverse Reklam Verenler İçin En Popüler Platform Haline Geldi

İlginizi çekebilir: Metaverse Nedir?

Jeff Bezos ve Mark Zuckerberg gibi girişimciler tarafından sıklıkla övülen Snow Crash, metaverse’ü neon reklam ışıklarıyla dolu hayal etmiş, yazıldığı dönemde bu tasvirler abartılı bulunmuştu.

Ancak günümüzde, Web3 tasarımcıları ve pazarlamacıları metaverse’lere reklam vermeye başlayarak Stephenson’un vizyonundan hiç de uzak bir noktada olmadığımızı işaret ediyor.

23 Şubat 2022 Çarşamba günü NFT platformu Realm merkeziyetsiz reklam platformu Alkimi ile iş birliği yaptığını duyurdu.

Realm, Alkimi platformunu mevcut reklam biçimlerinden elde edilen geliri şeffaf bir şekilde paylaşarak katılımcılarını reklam kazancı elde etmeye teşvik için değerlendirmeyi planlıyor.

Metaverse girişimlerinin Snow Crash’daki distopya topluluğuna bir adım daha yaklaşmaya zemin hazırladığının bilincinde olan Realm’in kurucu ortağı Matthew Larby’e göre, böyle bir geleceğin önüne ancak şeffaflığı öncelik haline getirerek geçebiliriz.

Alkimi’nin CEO’su Ben Putley ise reklamın her zaman kitleleri peşinden sürüklediğini ve insanlar metaverse’te daha çok vakit geçirmeye başladıkça reklamcıların bu platformları da stratejilerinin önemli bir parçası haline getireceğini belirtti.

Metaverse 901x600 - Metaverse Reklam Verenler İçin En Popüler Platform Haline Geldi
Metaverse

Metaverse Yakında Reklamlardan İbaret Bir Dünya Olacak

Her ne kadar Alkimi ve Realm şeffaf ve sürdürülebilir bir reklamcılık anlayışıyla metaverse’e giriyor olsa da, sektörde yer alan pek çok büyük aktör platforma tüm hızlarıyla ve açgözlülükle girişiyor.

Geçtiğimiz günlerde konuya dair açıklama yapan JPMorgan Metaverse’ün 1 trilyon dolar değerinde bir fırsat olduğunu dile getirdi ve pazarlamanın meta-ekonominin en önemli parçalarından olacağını ifade etti.

İngiltere merkezli oyun-için reklam şirketi Bidstack de yakın bir zamanda uluslararası medya platformu Azerion ile ortaklık kurduğunu duyurdu. Bidstack firmalara Call of Duty gibi oyunların içerisinde reklam verme imkanı sunmasıyla biliniyor.

Oyun-içi reklam yeni bir konsept değil. 2008 senesinde Eski Amerikan Başkanı Barack Obama, EA Games şirketinin oyunlarına oyun-içi reklam vererek oyunlardaki reklam panolarını kendi başkanlık kampanyası için değerlendirmişti. Böylece Madden, NBA ve Need for Speed oyunları Obama’nın reklamlarıyla donatılmıştı.

Ancak metaverse yalnızca bir oyun olarak tasarlanmadı. Aksine, metaverse çok daha kapsamlı bir konsept olarak, insanların saatlerini geçirebileceği alternatif bir dünya olarak tasarlandı.

Bu da platformu şimdiden markalar için kaçınılmaz bir reklamcılık fırsatı olarak konumlandırdı. Diğer bir deyişle, metaverse’ün Snow Crash’te öngörülen bir reklam dünyasına dönüşmesine çok az zaman kaldı.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Metaverse haberleri için: Metaverse Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar