Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $61184.68
-0.11%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3323.66
-0.44%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $40.45
0.57%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $397.2
-3.55%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

MUHABBİT ÖZEL

Metaverse’ün Kadın Mimarı MadMaraca ile Özel Röportaj!

Metaverse mimarı MadMaraca: “Sadece İstanbul’un eski mahallelerinde dolaşarak yoğun bir şekilde ilham alabilirsiniz.”

Clock
Paylaş
Metaverse’ün Kadın Mimarı MadMaraca ile Özel Röportaj!

Kripto para dünyasındaki “Emekçi” Kadınlar Günü özel serimize devam ediyoruz. Bu kez konuğumuz, Mari ya da dijital sanat camiasında bilinen adıyla “MadMaraca” oluyor.

Merhabalar MadMaraca, sanat dünyasında tanınmışlığa sahipsiniz ancak kripto para sektöründe sizi tanımayanlar için bize kendinizden bahseder misiniz?

Ben Mari. Ayrıca İstanbul’da dijital sanatta on yılı aşkın deneyime sahip, İranlı bir 3D tasarımcısı, Voxel sanatçısı ve Metaverse Architect yani Metaverse Mimarı olarak MadMaraca ismiyle de tanınıyorum. Ana uzmanlığım voxel sanatı, 3D piksel sanatı olarak da bilinmekte. Karmaşık ayrıntılarla mikro dünyalar/dioramalar yaratıyorum. Çalışmalarım aracılığıyla, sanatımı takip edenlerin keşfetmesi için görünmeyen fantastik dünyalar yaratarak mimariyi, kültürü ve doğayı birleştiriyorum.

Binance BannerBinance Banner

Çalışmalarınızdan biraz daha bahsedebilir misiniz?

Çalışmalarım hem IRL’de hem de metaverse’de birçok sergide yer aldı. Örneğin bir çalışmam, New York’un Brooklyn şehrindeki bir fiziksel-dijital sanat sergisi “Influences/Etkiler” de yer aldı. İstanbul’daki Pera Müzesi’ndeki What Byzantinism I s This/Bizans Bu Nedir” sergisinde sergilenen çalışmam var.

İtalya’nın Milan şehrindeki DART 2121 sergisinde çalışmam sergileniyor. Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Abu Dhabi Uluslararası Fuarı’nda yapılan “Crypto Art Fair/Kripto Sanat Fuarı” isimli fuarda da çalışmam sergilendi. Ayrıca farklı çalışmalarım Times Square, New York, Los Angeles ve Shibuya, Tokyo’da sergilendi.

Emiris
Emiris

Metaverse’te, en iyi NFT platformlarından biri olduğunu düşündüğüm SuperRare’in ilk sanal sergisi “Invisible Cities/Görünmez Şehirler” ve bilimkurgu sergisi “ARC NOVO” başta olmak üzere birçok sanal etkinlik ve serginin bir parçası olarak yer aldım.

Bir metaverse mimarı olarak, metaverse’te birkaç sanal galerisi kurdum ve dünyanın dört bir yanından NFT sanatçılarının yer aldığı bir dizi serginin küratörlüğünü yaptım ve yapmaya da devam ediyorum.

Çok güzel bir özgeçmiş gerçekten de… Türkiye’nin sanat başkenti İstanbul’da yaşayan İranlı bir sanatçı olarak hayatınız nasıl geçiyor? Türk sanatçılar ile aranız nasıl?

İstanbul’u tüm kalbimle seviyorum, neredeyse 5 yıldır buradayım ve kendimi hep evimdeymişim gibi hissettim. Hem IRL hem de çevrim içi olarak birçok harika Türk sanatçıyla tanışacak kadar da şanslıydım.

Türkiye NFT topluluğu son derece cana yakın ve sıcak. Bunun bir parçası olduğum için minnettarım. İstanbul’da yaşadığım yıllar boyunca birçok sanatçı ve yaratıcıyı tanıma fırsatı buldum.

İlham kaynaklarımdan birkaçı, Türkiye’nin büyük dijital sanatçılarından “Pak”, “Refik Anadol” ve “Tarık Tolunay” olmakta. Onlarla bağlantı kurma şansını yakaladığım için çok mutluyum. Bununla birlikte bir “yaratıcı” olarak Pak’ın bir sonraki çalışmasında yer almaktan gurur duyuyorum.

Çalışmalarınızda doğu ezgileri ve etnik çizgiler olduğunu görüyoruz. İlham kaynağınız nedir? İstanbul size bu konuda bir ilham oluyor mu?

Doğadan oyunlara ve diğer sanatçıların çalışmalarına kadar bana ilham veren birçok şey var ama beni en çok büyüleyen mimari ve kültür oldu. İstanbul’da 5 yıl yaşadıktan sonra hâlâ muhteşem mimariden ve harika manzaralardan heyecan duyuyor, ilham alıyorum.

Istanbul
Istanbul

Her seferinde beni etkiliyor ve üzerimde çok derin bir etkisi var. Sadece İstanbul’un eski mahallelerinde dolaşarak yoğun bir şekilde ilham alabilirsiniz. Kemerli, kubbeli ve minareli tarihi eserlere ve mimari tasarımlara her zaman ilgi duymuşumdur.

Yıllar boyunca eski binalara bakmak ve hikayelerini tahmin etmeye çalışmak her zaman bir hobim olmuştur. Tek bir süsün şaşırtıcı şekil ve detaylarında boğulur, onu yapmak için harcanan çabayı ve arkasındaki zengin kültürü beslerdim.

NFT rüzgârına ne zaman ve nasıl kapıldınız?

2020 yılının sonlarında, birçok hayranımın ve takipçimin kripto para dünyasından, çalışmalarımdan nasıl NFT yapmam gerektiğinden bahsettiğini fark ettim.

Ne olduğu hakkında hiçbir fikrim yoktu. O zamanlar kripto paralar hakkındaki tek bilgim “Bitcoin” kavramıydı. Bu yüzden meraklandım ve bu yepyeni dünyanın her yönünü anlamak için oturup bir ay boyunca araştırdım.

İlk başta kavramak benim için zordu. Ancak birçok video izleyip bir sürü makale okuduktan ve arkadaşlarımdan yardım istedikten sonra denemeye ve özellikle dijital sanatçılar için bu devrim niteliğindeki harekete katılmaya karar verdim.

İlk NFT’mi 2021 yılı Ocak ayında SuperRare’de bastım ve o zamandan beri aktif bir NFT sanatçısı ve koleksiyoncusuyum.

NFT alanı, dijital sanat dünyasına daha da dalmamı sağladı. Daha fazla sanatçıya ulaşmama ve bu yeni dünyayı birlikte inşa etmek için çalışan yetenekli ve tutkulu insanlardan oluşan bir topluluğa katılmama yardımcı oldu.

Aynı zamanda bana bir sanat koleksiyoncusu olma ve orada en sevdiğim sanatçıları destekleyebilme fırsatı verdi.

Ithakros
Ithakros

NFT dünyasında beğendiğiniz kadın sanatçılar var mı?

NFT dünyasında büyük adımlar atan ve bir şeyleri ileriye taşımaya çalışan birçok harika kadın sanatçı var, bunlardan birini seçmek benim için gerçekten çok zor.

Ancak birkaç kişiyi söylemem gerekirse… “Krista Kim”, “Cath Simard”, “Shavonne Wong”, “Lisa Odette”, “Shir Pakman” ve “Lirona” bunlardan sadece birkaçı. Daha birçok isim var.

Kendinizi eşit hissediyor musunuz? Ne gibi zorluklarla karşılaşıyorsunuz?

İstatistiksel olarak kadınların sayısının gözle görülür şekilde daha az olduğu inkar edilemez, ancak kişisel olarak yaklaştığımda, NFT alanında eşitsizliği hiç yaşamadım. Aksine NFT alanında kadınları her gün daha fazla güçlendirmek, kadınları bu alana dahil etmek için gerçekten yoğun bir efor sarf edildiğini görüyorum ve bu gerçekten umut verici.

Kadınlar tarafından yönlendirilen kadın yaratıcılara odaklanan büyük projeler var, hatta daha fazla kadını alana katılmaya teşvik etmek ve desteklemek için büyük ünlü figürlerin başlattığı bazı girişimler bile var.

Sorularımızı cevapladığı için MadMaraca’ya çok teşekkürler!

MadMaraca’nın çalışmalarına buradan ulaşabilirsiniz.

8 Mart Dünya “Emekçi” Kadınlar Günü’nde kripto para dünyasının başarılı kadınlarını konuk ettiğimiz serimizi takip ettiğiniz için teşekkürler!


Peki siz kripto para dünyasında bir “kadın” olarak rahat hissediyor musunuz?

Sizler için hazırladığımız özel içerikleri okumak için lütfen tıklayınız: Muhabbit Özel

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar