Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64047.48
2.71%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3072.65
4.33%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $35.44
12.94%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $551.6
4.99%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

KİMDİR

Micheal Saylor Kimdir?

Clock
Paylaş
Micheal Saylor Kimdir?

Amerikalı bir girişimci ve iş insanı olan Michael J. Saylor, iş zekası, mobil yazılım ve bulut tabanlı hizmetler sağlayan MicroStrategy’nin kurucusudur.

MicroStrategy, 2020 yılından itibaren iki veya üç ayda bir Bitcoin satın alıyor ve elindeki BTC sayısını artırmaya çalışıyor.

728×90 muhabbit - Micheal Saylor Kimdir?300x250 muhabbit - Micheal Saylor Kimdir?

Saylor, 2012 yılında The Mobile Wave: How Mobile Intelligence Will Change Everything adlı bir kitap çıkarmıştır.

big person 16075080821 - Micheal Saylor Kimdir?
Micheal Saylor

Micheal Saylor’un Hayatı

Saylor, 4 Şubat 1965’te Lincoln, Nebraska’da dünyaya geldi. Saylor’un babası Hava Kuvvetlerinde görev yaptığı için Saylor, hayatının ilk yıllarını dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan Hava Kuvvetleri üslerinde geçirdi.

Saylor, 11 yaşındayken ailesiyle birlikte Ohio’da bulundan Wright-Patterson Hava Kuvvetleri’nin yakınlarına yerleşti.

1983’te Saylor, Hava Kuvvetleri YSEO bursuyla Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ne (MIT) kaydoldu. Theta Delta Chi kardeşliğine katılan Saylor, şimdiki MicroStrategy’nin kurucularından olan Sanju K. Bansal ile tanıştı. 1987 yılında mezun olan Saylor, MIT’den havacılık ve uzay bilimlerinde çift anadal yaptı.

Pilot olmak isteyen Saylor, bazı sağlık sorunları yüzünden bu hayalinden vazgeçmek zorunda kaldı. Bu vazgeçişten sonra, Saylor’un kendine yeni bir ilgi alanı bulması gerekiyordu.

Bilgisayar simülasyon teknolojisi, kamu politikası ve iş stratejilerine ilgi duymaya başlayan Saylor, 1987 yılında şirketler için yazılım yapan ve danışmanlık firması olan The Federal Group’ta işe girdi.

Saylor, 1988’de bir kimya şirketi olarak kurulan daha sonra danışmanlık hizmeti vermeye başlayan DuPont’ta işe başladı ve iş geliştirme stratejilerini bu şirkette uygulamaya başladı.

Micheal Saylor, şirketin piyasadaki yerini ve pazarda olan değişimi öngörmek için yeni bilgisayar modelleri oluşturdu. Saylor, DuPont’ta kendisi için bir gelecek göremedi.

DuPont’ta istediği hedeflere ulaşamayan Micheal Saylor, 24 yaşındayken istifa edip kendi şirketini kurmak istedi. Saylor, DuPont’tan ayrılmadan önce hayallerini gerçekleştirmek için şirketten fon talep etti.

DuPont 250.000 dolarlık bir sözleşme ile Micheal Saylor’a teklifte bulundu. Saylor ise bu işi yapabilmek için 100.000 dolar nakite ihtiyacı olduğunu söyledi. Başta bu fikre sıcak bakmayan DuPont, daha sonra Micheal Saylor’a istediğini verdi ve Microstrategy’nin temelleri atıldı.

microstrategy ceosu michael saylor acikladi iste piyasada yasanan dususun nedenleri coin turk.com  1067x600 - Micheal Saylor Kimdir?
Micheal Saylor

MicroStrategy

Saylor, DuPont’tan gelen fonları kullanarak, Sanju Bansal ile MicroStrategy’yi kurdu. Şirket, veri madenciliği ve iş zekası alanında yazılım geliştirmeye başladı.

1992 yılında MicroStrategy, 10 milyon dolarlık bir sözleşmeyle McDonald’s şirketinin uyguladığı promosyonların verimliliğini analiz etmeye ve geliştirmeye başladı. McDonald’s ile yapılan büyük sözleşmeyle Saylor, şirketlerin kendi verilerini kullanarak daha iyi bir iş zekası yazılımı oluşturabileceğini fark etti ve şirketlere verilen danışmanlık hizmetini bir üst seviyeye taşıdı.

1996 yılında Saylor, KPMG Washington Yılın En iyi Teknoloji Girişimcisi seçildi. Bununla birlikte Red Herring Magazine, Saylor’u 1998 yılında “En İyi 10 Girişimci” listesine aldı.

Haziran 1998’de Saylor, hisse senedinin tanesi 12 $ olan yaklaşık 4 milyon dolar değerindeki şirketini halka arz etti. Halka arz olan şirket, ilk günden hisse senedini ikiye katladı. Başarılı bir iş hayatına başlayan Saylor, 1999 yılında MIT Technology Review tarafından yayımlanan “35 Yaş Altındaki Yenilikçiler” listesine girmeyi başardı.

Aynı yıl Saylor; çocuk sağlığı, mülteci yardımı, eğitim, çevreyi koruma ve sanata destek olmak amacıyla milyonlarca bağış yapan Saylor Vakfı’nı kurdu. Bununla birlikte Saylor Vakfı, öğrencilere çeşitli eğitimler sunan Saylor Academi’yi yönetmeye başladı.

2000 yılının başlarında, Saylor’un net değeri 7 milyar dolara ulaştı ve 2000’li yılların başında Washington’un en zengin adamı oldu.

8t0DGo6V 400x400 - Micheal Saylor Kimdir?
Micheal Saylor

SEC Soruşturması

2000 yılının Mart ayında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Saylor ve diğer iki MicroStrategy yöneticisini, şirketin önceki iki yıla ait mali sonuçları yanlış raporlaması nedeniyle suçladı.

Aralık 2000’de Saylor, 350.000 $ ceza ve 8.3 milyon $’lık kişisel ödeme yaparak raporlarda herhangi bir yanlışlık olmadığını savundu ve SEC ile anlaştı. Ekonomik kriz ile beraber şirketin hisseleri değer kaybetti ve Saylor’un net değeri 6 milyar dolar azaldı.

Micheal Saylor ve Bitcoin

Temmuz 2020’de gerçekleşen bir konferansta Saylor, MicroStrategy kasasında nakit tutmak yerine Bitcoin, altın veya diğer alternatif varlıklara yatırım yapmak istediğini açıkladı. Ağustos 2020’de MicroStrategy, 21.454 adet Bitcoin satın almak için kasasından 250 milyon dolar harcadı.

MicroStrategy iki veya üç ayda bir BTC satın almaya devam etti. Şirket Eylül 2020’de 175 milyon dolarlık Bitcoin daha aldı. Ancak Saylor bununla yetinmedi ve Aralık 2020’de 50 milyon dolarlık BTC alım daha gerçekleştirdi.

11 Aralık 2020’de MicroStrategy, elindeki Bitcoin adedini artırmak için borç aldı ve 650 milyon dolarlık dönüştürülebilir kıdemli senetlerinin satışına başladı. 21 Aralık 2020’de MicroStrategy, Bitcoin başına ortalama 15.964 $ fiyatla yaklaşık 70.000 adet BTC’ye sahip olduğunu duyurdu.

24 Şubat 2021 tarihinde Bitcoin başına ortalama 23.985 $ fiyatla 2.171 milyar $ karşılığında yaklaşık 90.000 adet BTC’yi cüzdanında tuttuğunu açıkladı. Yaklaşık 2 yıl boyunca MicroStrategy, Bitcoin almaya devam etti. Microstrategy, son yaptığı satın alımlarla beraber cüzdanında toplam 129.218 adet Bitcoin’e sahip olduğu açıkladı.

The Mobile Wave Kitabı

Haziran 2012’de Saylor, mobil teknolojinin; ticaret, sağlık, eğitim ve gelişen dünya üzerindeki etkilerini ele aldığı The Mobile Wave: How Mobile Intelligence Will Change Everything kitabını yayımladı. Kitap, New York Times En Çok Satanlar listesinde yer aldı.

Daha fazla Kimdir? haberine ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar