Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $65171.99
1.78%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3181.36
3.97%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.24
8.02%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $574.9
2.68%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Millet İttifakı’nın ‘Mutabakat Metni’nde Blockchain Teknolojisi Yer Aldı!

Millet İttifakı’nın Mutabakat Metni’nde, blok zinciri teknolojisinin kamusal birçok alanda kullanılması planlanıyor.

Clock
Paylaş
Millet İttifakı’nın ‘Mutabakat Metni’nde Blockchain Teknolojisi Yer Aldı!

Millet İttifakı’nı oluşturan Altılı Masa’daki siyasi liderler bugün (30.01.2023) Ankara’da ATO Congresium Kongre ve Sergi Merkezi’ndeki toplantılarında ”Ortak Politikalar Mutabakat Metni’ni” kamuoyuna açıkladı.

Birçok yeni hedef, düzenleme ve projeden oluşan mutabakat metni; 9 ana başlık, 75 alt başlık ve yaklaşık 2 bin 300 maddeyi kapsıyor. Bu maddeler arasında özellikle kripto paraları ve blok zinciri teknolojisini içeren önemli ifadeler de yer aldı.

728×90 muhabbit - Millet İttifakı’nın ‘Mutabakat Metni’nde Blockchain Teknolojisi Yer Aldı!300x250 muhabbit - Millet İttifakı’nın ‘Mutabakat Metni’nde Blockchain Teknolojisi Yer Aldı!

Millet İttifakı’nın Mutabakat Metni’ndeki bu maddelerin özetlenmesi gerekirse, blok zinciri teknolojisinin kamusal birçok alanda kullanılması planlanıyor. Ayrıca sektörel adaptasyonun desteklendiği metinde kripto para düzenlemeleri ve vergilendirilmesi ile toplumsal güvenin oluşturulması hedefleniyor. Blok zinciri teknolojisini ve kripto paraları ele alan maddelerin detaylı hali şu şekilde:

milletittifati - Millet İttifakı’nın ‘Mutabakat Metni’nde Blockchain Teknolojisi Yer Aldı!
 • Gümrük ve taşımacılık süreçlerini hızlandırmak üzere uçtan uca dijital ve geniş ölçüde otomatik hale getirilmiş blokzincir temelli Dijital Gümrük kuracağız.
 • İş arama, eşleştirme ve işe yerleştirmelerde blokzincir ve yapay zeka gibi teknolojilerden yararlanacağız.
 • Mesleki profillemede blokzincir ve yapay zeka uygulamalarından yararlanacağız.
 • Kamunun ruhsat, tapu, sertifika, diploma ve benzeri kayda dayalı tüm işlevlerini, kamu çalışanlarının mal beyanlarını, kamudaki tüm demirbaş ve envanter listelerini toplumun denetimine açık blok zinciri altyapısına geçireceğiz.
 • Kimlik, sağlık karnesi ve benzeri hizmetleri kişisel mahremiyet çerçevesinde ve erişimin bireyin iznine bağlı olacak şekilde blok zinciri platformuna taşıyacağız.
 • Blok zinciri mimarisinde uluslararası ticaret platformu (INTERSECT) kurarak dış ticaret işlemlerinde bürokrasiyi azaltacak, aracılık maliyetlerini düşürecek, şeffaf ve güvenilir bir dış ticaret altyapısı kuracağız.
 • Sağlık teknolojileri, nükleer füzyon, pil teknolojisi, biyo-mühendislik, uzay gibi derin teknolojiler, fintek ve blok zincir teknolojileri, haberleşme ve bulut teknolojileri, yeşil ekonomi, performans sanatları, tasarım ve dijital oyun sektörü, yayıncılık, kültürel miras, mimari ve festivaller gibi alanları bir araya getiren, yaratıcı endüstriler gibi teknoloji alanlarını destekleyeceğiz.
 • Gümrük ve taşımacılık süreçlerini hızlandırmak üzere uçtan uca dijital ve geniş ölçüde otomatik hale getirilmiş blokzincir temelli Dijital Gümrük kuracağız.
 • Sosyal yardıma muhtaç ailelerin belirlenmesi, sağlanacak sosyal yardım türlerinin ve miktarının tespitinde blok zincir ve yapay zeka teknolojilerinden en üst düzeyde yararlanacağız.
 • Kripto varlıklar ve yeni gelişen dijital mecraların etkin bir şekilde vergilendirilmesini sağlayacağız.
 • Dijital para, kripto varlıklar, Fintek’ler ve dijital ödeme sistemlerine ilişkin düzenleyici ve denetleyici mevzuatı ve kurumları net bir biçimde tanımlayacağız.
 • Kripto para ve varlık mevzuatını çıkartacak, sektördeki belirsizlikleri gidereceğiz.
 • Kripto varlıklarla ilgili borsaların düzenleme ve denetimine ilişkin adımları atacak bu piyasalara olan güveni sağlayacak, küçük yatırımcıları koruyacağız.
 • Ülke genelinde hizmet veren firmalara, sahip oldukları verileri maskeleyerek ya da kriptolayarak tutma zorunluluğu getirecek, kişisel ve kurumsal bilgileri toplayan, işleyen ve barındıran ilgili kurum ve kuruluşların standartları sağlayıp sağlamadıklarını düzenli aralıklar ile takip edecek, standartları sağlamayan kurum ve kuruluşların lisanslarını askıya alacağız.
 • Kod, yazıcı, teat mühendisi ve adli bilişim (Digital Forensics) uzmanları, bilişim suçları konusunda uzmanlaşmış hukukçular ve kriptografi matematiği alanı başta olmak üzere donanımlı insan kaynağının yetiştirilmesine özel önem vereceğiz.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar