Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $51276.17
-1.72%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2918.55
-0.43%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $37.12
-4.65%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $371.4
4.33%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

‘Missed Doge, Get Floki’ Reklamı Birleşik Krallık’ta Yasaklandı!

ASA, Floki kripto para reklam kampanyasını iki nedenden dolayı “sorumsuz” olarak nitelendirdi.

Clock
Paylaş
‘Missed Doge, Get Floki’ Reklamı Birleşik Krallık’ta Yasaklandı!

Geçtiğimiz 2021 Kasım ayından itibaren Londra’nın toplu taşıma araçlarında ve platformlarında bulunan ‘Missed Doge, Get Floki’ isimli kripto para reklamı İngiltere’nin reklam otoritesi (ASA) tarafından yasaklandı.

Floki, bildiğiniz gibi geçen yıl haziran ayında oluşturulan Floki Inu adlı bir memecoini ifade ediyor. Tesla ve SpaceX CEO’su olan Elon Musk’ın Shiba Inu yavrusuna Floki adını koyacağını açıkladıktan sonra bu adı almıştı.

Binance BannerBinance Banner

ASA, Floki Reklamını ‘Sorumsuz’ Olarak Nitelendirdi

İngiltere’nin Reklam Standartları Kurumu (ASA), Floki kripto para reklam kampanyasını iki nedenden dolayı “sorumsuz” olarak nitelendirdi.

Reklamda yer alan metinde öne sürülen sorunların ilki “tüketicilerin kripto paralardaki yatırımları kaçırma ve önemsizleştirme korkularını istismar etmesi” ve ikincisi de reklamın“tüketicilerin deneyimsizliğinden veya saflığından yararlandığının” öne sürülmesiydi.

Floki Ltd ise reklamın “ortalama bir tüketici için bir aciliyet duygusu yaratmadığını” söyledi ve bu iki nedeni de reddetti. Ayrıca Reklam Uygulama Komitesi’nin (CAP) onayından geçtikten sonra bu reklam kampanyasını başlattıklarını sözlerine ekledi.

Yine de ASA, öne sürülen bu sorunları doğru kabul etti.

Missed Doge, Get Floki

İngiltere Kripto Para Reklamlarına Son Veriyor

Geçtiğimiz 2021 Kasım’da Green Party London Assembly üyesi Sian Berry, tüm kripto para reklamlarının genel olarak yasaklanması çağrısında bulunmuştu. Reklamlardaki ‘Kripto paralar henüz düzenlenmedi tüm paranızı kaybedebilirsiniz uyarılarının yanında, reklamverenlerin ikincil düşünceleri de olmalıdır’ dedi.

ASA, Daha Önce de Kripto Para Reklamlarını Yasaklamıştı

ASA daha önce de benzer kripto para reklamlarını yasaklamıştı. 2021 Mayıs ayında kripto para borsası Luno tarafından yönetilen benzer bir kampanyayı yasaklamıştı. Luno’nun reklam kampanyasında ise “Yeraltında Bitcoin görüyorsanız, satın alma zamanı geldi” yazıyordu.

İngiltere Premier Ligi’ndeki kulüplerin de kripto paralara ilgi duymasıyla, ASA aralık ayında, Arsenal FC’den kulübün taraftar tokeni AFC’yi tanıtan iki farklı reklamı daha yasakladı.

ASA, reklamların kripto paralara yapılan yatırımı önemsizleştirdiğini ve bunu yaparken riskleri gösteremediğini özellikle vurguladı.

Bitcoin Haberleri İçin: Bitcoin Haberleri

Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar