BİZİ TAKİP EDİN

BITCOIN

Mnuchin; FinCEN, Yeni Düzenlemelerle Geliyor!

Steven Mnuchin, ABD Mali Suçları Önleme Ağı’nın (FinCEN), kripto para birimleriyle ilgili yeni düzenlemeleri yayınlamaya hazır olduğunu söyledi.

Yayın:

-

ABD Hazine’den sorumlu devlet bakanı Steven Mnuchin, 12.02.2020 tarihinde kongre konuşmasında, ABD Mali Suçları Önleme Ağı’nın (Financial Crimes Enforcement Network/ FinCEN), kripto para birimleriyle ilgili yeni düzenlemeleri yayınlamaya hazır olduğunu söyledi.

2019 Aralık ayında FinCEN başkanı Kenneth A. Blanco, kripto para dünyasının git gide kuruluşun düzenlemelerine ayak uydurduğunu söylemişti. Geçtiğimiz hafta ise FinCEN başkan yardımcısı New York’taki Menkul Kıymetler Sektörü ve Finansal Piyasalar Birliği’nin (Securities Industry and Financial Markets Association/SIFMA) 20. Kara Para Aklama ve Mali Suçlar Konferansında (Anti-Money Laundering (AML) and Financial Crimes Conference) kripto para borsalarında AML denetimlerinde esnekliğe yer olmadığını belirtmişti.

Munchin, Senato Mali Komitesi’nden önce birkaç detaydan bahsetti. Kripto para birimlerindeki düzenlemeler konusunda, hem kurumlar arası düzeyde hem de düzenleyicilerle olan ilişkilerde çok fazla zaman harcadıklarının altını çizdi.

“FinCEN ile bazı önemli yeni gereklilikleri kamuoyuna sunmak üzereyiz.” diyen Munchin detaylar hakkında ser verip sır vermedi. Ayrıca Munchin;

“Teknolojinin ilerlemesinden emin olmak istiyoruz evet, ancak diğer taraftan, kripto para birimlerinin eski İsviçre banka hesap numaralarında kullanılmadığından da emin olmak istiyoruz.”

Konuşmanın ilerleyen dakikalarında Mnuchin, Emniyet güçlerinin, kara para aklamada kullanılıp kullanılmadığını anlamak için paranın hareketlerini görebilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Ayrıca konuşmasında, hükümet elinden çıkma stablecoinlerden de konuştu. Konuyla ilgili gayet olumlu bir hava veren Mnuchin, özellikle küçük çaplı ödemelerin, sınır ötesi ödeme işlemlerini azaltabilmek adına teknolojilerin kullanılabileceğini savundu.

2019’un Temmuz ayında Beyaz Saray brifinginde kripto para birimleri ve düzenlemeler konuşulmuştu. O zaman Mnuchin,

Bitcoin gibi kripto para birimleri; siber suçlar, vergi kaçakçılığı, gasp, fidye yazılım, yasadışı uyuşturucu satışı, insan kaçakçılığı gibi milyonlarca doların döndüğü yasadışı kara ekonomi faaliyetleri için kullanılarak sömürüldü… Açık konuşmak gerekirse FinCEN; Bitcoin, Libra veya herhangi bir kripto para biriminde işlem yapan herhangi bir varlığı en yüksek kalite standartlarında tutacaktır.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BITCOIN

ABD’den Vergisiz Bitcoin Yatırımı Gelebilir

Trump Yönetimi’ndeki kıdemli bir yetkilinin açıklamalarına göre, yeni teşvik paketi ile birlikte vergisiz Bitcoin yatırımı kabul edilebilir.

Yayın:

-

By

trump

İddialara göre, ABD’den vergisiz Bitcoin (BTC) yatırımı kabul etme girişimi gelebilir. Trump Yönetimi’ndeki kıdemli bir yetkilinin açıklamalarına göre, yeni teşvik paketi ile birlikte vergisiz Bitcoin yatırımı kabul edilebilir.

Getirilmesi düşünülen teşvik paketi ile borsada, hisse senetlerine hareket getirilmesi amaçlanıyor. İddiaya göre bu noktada ülke içerisine yatırım gelmesi adına bu pakete Bitcoin’de dahil edilebilir. Ekonomi Konseyi Direktörü Larry Kudlow’a göre paket ile birlikte genel bir tasarruf hesabı oluşturulmasına izin verilecek. Bu hesap ile birlikte emeklilik, sağlık hizmetleri ve eğitim için oluşturulan tasarruf fonları bir arada bulunabilicek.

Paket sayesinde vergi mükellefleri hesabı vergisiz bir şekilde finanse edip kullanabilecek. En önemli nokta ise “sermaye kazancı” olarak adlandırılan hiçbir gelir üzerinde vergilendirme olmayacak. Yıllık 200,000 dolar geliri olan bir kişi bu fona 16,000 dolar yatırım yapabilecek. Ve bu yatırımdan gelen hiçbir kazanca vergilendirme uygulanmayacak.

Hesaplarda bulunan paralar ile vergilendirme olmadan yatırım yapılabilmesi, Bitcoin yatırımı yapılabilir mi sorularını ortaya çıkarmış durumda. Yeni oluşturulan bu yatırım yapısı, kripto para birimlerine yatırım yapmak isteyen kişilere tamamen vergisiz bir ortam sağlayacaktır.

Bu noktada Bitcoin’de 2017 yada 2019 yılındaki gibi artışlar meydana gelirse ortaya çıkan karlılık, vergi sisteminden korunmuş olacak. Öneri, bir çok yatırımcı tarafından yine “fantezi” olarak karşılanacak olsa da yine de düşünülmeye değer bir seçenek.

Vergi indirimleri yada bu gibi pozitif ekonomi politikaları genellikle seçim zamanlarında ortaya çıkar. Hükümet, vergi inidirimini önerirken muhalefet partisi ise öneriyi düşürmeye çalışacaktır. Trump Yönetimi de aynı yönteme başvuracakmış gibi görünüyor. Bu noktada elinde olan bütün kozları oynamaya gayret edecektir. Kripto paralar da bu aşamada önemli bir seçenek. Dedikoduları çıkmaya başladığına göre kripto para yatırımlarının Trump Yönetimi tarafından masada konuşulması, çok da uzak bir olasılık olarak görünmüyor. Böyle bir atılım gerçekleşirse kripto para yatırımcıları yatırımlarını ABD’ye taşır mı? Yada tasarruf hesaplarında yatırım yapacak kişiler bu yatırımlarını Bitcoin ile değerlendirmek ister mi, ileride göreceğiz.

OKUMAYA DEVAM ET

BITCOIN

Bitcoin’deki Sert Düşüşün Sebebi Bu Mu?

Yaşanan son düşüş ile birlikte kripto topluluğu, zor bir hafta sonu geçirdi denilebilir.

Yayın:

-

By

Bitcoin’deki sert düşüşün sebebi bu mu? Yaşanan son düşüş ile birlikte kripto topluluğu, zor bir hafta sonu geçirdi denilebilir.

Bu hafta içerisinde ABD Hazine Genel Sekreteri Steven Mnuchin, “önemli” koduyla birlikte kripto para düzenlemelerinin oluşturulmaya başladığını ve artık tam anlamıyla “yolda” olduğunu duyurdu. Aynı zamanda Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari’den önemli açıklamalar geldi. Başkan Kashkari’ye göre kripto paralar tam anlamıyla bir çöp yığını.

Önemli bir diğer açıklama ise Adalet Bakanlığı’ndan geldi. Yapılan açıklamaya göre, kripto para mikseri kullanmak suç sayılacak. Geçtiğimiz hafta Bitcoin mikserlerini anlatan bir yazı yayımlamıştık. Bu yazıda, Bitcoin mikserinin ne olduğundan ve ne amaçla kullanıldığından detaylıca bahsetmiştik. Bu açıklama tam da üzerine gelmiş gibi görünüyor. Yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Açıklamalar Bitcoin açısından kötü bir durum oluştursa da yıl başından beri neredeyse yüzde 50 yükselen Bitcoin’in fiyatına çok büyük bir etkide bulunmuş gibi görünmüyor. Hatta altcoinler Bitcoin’den daha fazla etkilenmiş bile denilebilir.

Geçen yıl da benzer açıklamalar yapan Mnuchin, ABD Başkanı Trump’ın Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yönelik eleştirilerini yinelemişti. ABD Hazine Bakanlığı’nın Mali Suçlar Araştırma Ağı’nın da önemli düzenlemeleri hazırlıyor olduğunu sözlerine ekledi.

Düzenlemeler çok çabuk çıkacak ve bir çok şey değişecek. Herkes bu duruma hazırlıklı olsun.

Mnuckin sözlerine şöyle devam etti: “Teknoloji ilerliyor, bunun farkındayız. Fakat kripto para birimlerinin, eskiden İsviçre’de bulunan gizli hesaplara benzemesini istemiyoruz.

Bu duruma engel olmak en büyük önceliğimiz.

Mnuckin’e göre Bitcoin, önümüzdeki on yıl içerisinde yaygın olarak kullanılmayacak. Ve bu süreç içerisinde ABD Bitcoin’i “ulusal güvenlik riski içeren durum” kategorisine dahil edebilir diye ekliyor Mnuckin.

Doların Değerini Ne Belirliyor

Kashkari’ye göre ise Bitcoin, stabil bir para biriminin sahip olduğu özelliklerin hiçbirine sahip değil ve buna hiçbir zaman sahip olamayacak. Montana Etkinliği’nde Kashkari’ye şu soru yöneltidi. Bir sonraki doğum gününüzde 1 Bitcoin mi istersini yoksa hazine bonosu mu? Bu soru üzerine Kashkari’nin verdiği cevap ise şöyle cevap veriyor:

Doların bir değerinin olmasının sebebi, ABD’nin dolar basmada tekel olması. Bu nedenle doğum günümde kesinlikle Bitcoin istemiyorum. Bana hazine bonosu hediye edin.

Arka arkaya ABD tarafında gelen bu olumsuz açıklamalar Bitcoin fiyatındaki düşüşe sebep olmuş olabilir mi? Ülkemizde bu konu çok fazla dikkat çekmemiş olsa da durum önemli görünüyor. Oluşturulacak olası fazla sert düzenlemeler kripto paraları tehdit eder duruma gelebilir mi hep birlikte göreceğiz.

OKUMAYA DEVAM ET

Trend Haberler