BİZİ TAKİP EDİN

BITCOIN

Mnuchin; FinCEN, Yeni Düzenlemelerle Geliyor!

Steven Mnuchin, ABD Mali Suçları Önleme Ağı’nın (FinCEN), kripto para birimleriyle ilgili yeni düzenlemeleri yayınlamaya hazır olduğunu söyledi.

Yayın:

-

ABD Hazine’den sorumlu devlet bakanı Steven Mnuchin, 12.02.2020 tarihinde kongre konuşmasında, ABD Mali Suçları Önleme Ağı’nın (Financial Crimes Enforcement Network/ FinCEN), kripto para birimleriyle ilgili yeni düzenlemeleri yayınlamaya hazır olduğunu söyledi.

2019 Aralık ayında FinCEN başkanı Kenneth A. Blanco, kripto para dünyasının git gide kuruluşun düzenlemelerine ayak uydurduğunu söylemişti. Geçtiğimiz hafta ise FinCEN başkan yardımcısı New York’taki Menkul Kıymetler Sektörü ve Finansal Piyasalar Birliği’nin (Securities Industry and Financial Markets Association/SIFMA) 20. Kara Para Aklama ve Mali Suçlar Konferansında (Anti-Money Laundering (AML) and Financial Crimes Conference) kripto para borsalarında AML denetimlerinde esnekliğe yer olmadığını belirtmişti.

Munchin, Senato Mali Komitesi’nden önce birkaç detaydan bahsetti. Kripto para birimlerindeki düzenlemeler konusunda, hem kurumlar arası düzeyde hem de düzenleyicilerle olan ilişkilerde çok fazla zaman harcadıklarının altını çizdi.

“FinCEN ile bazı önemli yeni gereklilikleri kamuoyuna sunmak üzereyiz.” diyen Munchin detaylar hakkında ser verip sır vermedi. Ayrıca Munchin;

Huobi BannerHuobi Banner

“Teknolojinin ilerlemesinden emin olmak istiyoruz evet, ancak diğer taraftan, kripto para birimlerinin eski İsviçre banka hesap numaralarında kullanılmadığından da emin olmak istiyoruz.”

Konuşmanın ilerleyen dakikalarında Mnuchin, Emniyet güçlerinin, kara para aklamada kullanılıp kullanılmadığını anlamak için paranın hareketlerini görebilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Ayrıca konuşmasında, hükümet elinden çıkma stablecoinlerden de konuştu. Konuyla ilgili gayet olumlu bir hava veren Mnuchin, özellikle küçük çaplı ödemelerin, sınır ötesi ödeme işlemlerini azaltabilmek adına teknolojilerin kullanılabileceğini savundu.

2019’un Temmuz ayında Beyaz Saray brifinginde kripto para birimleri ve düzenlemeler konuşulmuştu. O zaman Mnuchin,

Bitcoin gibi kripto para birimleri; siber suçlar, vergi kaçakçılığı, gasp, fidye yazılım, yasadışı uyuşturucu satışı, insan kaçakçılığı gibi milyonlarca doların döndüğü yasadışı kara ekonomi faaliyetleri için kullanılarak sömürüldü… Açık konuşmak gerekirse FinCEN; Bitcoin, Libra veya herhangi bir kripto para biriminde işlem yapan herhangi bir varlığı en yüksek kalite standartlarında tutacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BITCOIN

Keep Network Bitcoin’i DeFi’a Dahil Ediyor

tBTC ile birlikte Keep Network Bitcoin’i Ethereum blockchaini üzerinde işler hale getirmeyi amaçlamakta.

Yayın:

-

keep network

Günden güne farklı projeler ile karşı karşıya kalıyoruz. Bu seferki ise Paradigm, Fenbushi Capital ve Collaborative Fund’dan toplamla 7.7 milyon $ yatırım toplamayı başaran Keep Network. Şirket 2018 Kasım’ında da Tim Draper ve Polychain Capital’dan da yatırım almayı başarmıştı.

tBTC ile birlikte Keep Network, Bitcoin’i Ethereum blockchaini üzerinde işler hale getirmeyi amaçlamakta. Benzer projeler mevcut değil mi? Evet mevcut, Wrapped Bitcoin (WBTC). Fakat Keep Network tBTC ile Bitcoin’in sadece Ethereum blockchaininde çalıştırmayı amaçlamıyor. Keep Network, tBTC’yi DeFi üzerinde de kullandırabilmeyi amaçlamakta. Bu sayede DeFi üzerinde Bitcoin, lending işlemleri, faiz işlemleri, finansal gizlilik başvuruları gibi farklı alanlarda da kullanılabilir hale gelecek. tBTC’yi DeFi üzerinde collateral (teminat) olarak da kullanmayı hedefleyen Keep Network Ethereum ve Bitcoin’in birlikte kullanılabilmesini sağlayacak.

MakerDao Başkanı Steven Becker’a göre de Bitcoin ve Ethereum’un birlikte kullanılması, blockchain endüstürisinin daha hızlı ve daha sağlam bir şekilde büyümesine katkıda bulunacak.

tBTC mükemmel bir konsept, iki temel kavramı birbirine bağlıyor.

tBTC’nin MakerDao’da teminat olarak kullanılıp kullanılmayacağına ise Becker şu şekilde cevap verdi:

MakerDao kullanıcıları önümüzdeki haftalarda tBTC’nin platformda teminat olarak kullanılıp kullanılmayacağına karar verecek.

Toplanan 7.7 milyon $’lık fonun tamamen tBTC geliştirmeleri için kullanılacağını belirten Matt Luongo, Bitcoin’lerin bir “off chain” protokolü sayesinde tBTC’ye çevirileceğini belirtti.

Keep Network ile Bitcoin’in Ethereum DeFi’ı üzerinde kullanılabilecek olması hakkında ne düşünüyorsunuz? Geçtiğimiz günlerde teminat olarak USD Coin’i (USDC) ekleyen MakerDao, tBTC’yi teminnat olarak kabul etmeye başlayabilir mi?

OKUMAYA DEVAM ET

BITCOIN

Bitcoin’e Olan İlgi Tekrar Artışta

Bitcoin tekrar yükselişe geçecek mi?

Yayın:

-

bitcoin ilgi yükselişte

Birçok yatırımcı ya da analist Bitcoin’in (BTC) olası yükselişi öncesinde bir akümülasyon dönemi olduğuna inanmakta. Bu noktada ise yatırımcılar yükseliş öncesinde birikip yaparak ellerindeki kripto para miktarını attırmaya çalışmakta. Yapılan yeni tespitler ise Bitcoin’e olan ilginin tekrar yükselişe geçtiğini doğrulamakta.

Bazı analistler 2017 yılından beri ilk defa kripto para topluluğu dışından ciddi bir ilginin başladığı ve organik bir yeni dalganın tekrardan görüldüğünü belirtmekte.

BlockTower Capital’ın CIO’su Ari Paul, kripto para topluluğu dışında Bitcoin’in tekrardan konuşulmaya başlandığını ve popülaritesinin arttığını belirtti. Ari Paul’a göre sektör dışı ilgi en son 2017 yılında bu seviyelere ulaşmıştı.

Twitter analistlerinden CryptoDog da Paul ile benzer görüşlere sahip durumda. Bitcoin’e karşı oluşan organik talebin tekrardan ciddi ivme kazandığını belirten CryptoDog, “Bitcoin Satın Al” aramalarının yeni bir dalga başlattığını belirtti.

Google’dan aldığımız veriler de ilginin tekrar arttığını doğrular nitelikte.

 

bitcoin ilgiİlgi henüz 2017’de ve 2019’da yaşanan yükseliş seviyelerinde olmasa da bir ivmelenme söz konusu. CryptoDog’a göre bu artışı göz ardı etmek büyük bir kayba sebep olabilir.

1 Milyon $’dan Daha Fazla Bitcoin Alımına Yardımcı Oldum Hem de Son İki Haftada

Bitcoin’in ana geliştiricisi konumunda olan Blockstream’in CEO’su Adam Back, Ari Paul’un tweetine mention atarak tezini Paul’un tezini destekledi. Ek olarak Back, attığı tweet ile birlikte son 2 hafta içerisinde 1 milyon $’dan fazla Bitcoin alımı için kripto para sektorüne yeni giriş yapacak kişilere yardımcı olduğunu açıkladı.

Alımları yapan kişilerin uzun dönem yatırımcı olduğunu ve yatırımlarını soğuk cüzdanlarda sakladıklarını da belirten Back, yatırım yapan kişilerin bu ekonomik ortamda genel düşüş ve Bitcoin’in korale bir şekilde hareket etmeyeceğini düşündüğünü belirtti. Kısacası Back’in yatırımcıları Bitcoin için düşüşlerin bitmek üzere yada bitmiş olduğunu düşünmekte.

Bu sebeple de yatırım yapmaya karar verdiler.

Bildiğiniz üzere geçtiğmiz günlerde de Australian Taxpayers Alliance’ın Politika Yöneticisi ilk Bitcoin’inin aldığını duyurmuştu.

Sizce Bitcoin’e olan ilgi ne durumda? Oluşan bu ekonomik durumda veya “coronavirus”ün etki alanının artması ve süresinin uzaması ile tekrardan kripto paralara ilgi artmış olabilir mi?

OKUMAYA DEVAM ET

Trend Haberler