Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66000.51
-1.34%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3475
-0.11%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $30.31
-2.85%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $602.1
0.28%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

MUHABBİT ÖZEL

Muhabbit ve AlterDapp AMA Etkinliği Gerçekleşti!

Muhabbit Telegram kanalındaki etkinliğimizde, blockchain tabanlı iletişim uygulaması AlterDapp hakkında merak edilenleri sizler için sorduk.

Clock
Paylaş
Muhabbit ve AlterDapp AMA Etkinliği Gerçekleşti!

AlterDapp AMA etkinliğimiz dün (24.01.2022) Muhabbit Telegram kanalında gerçekleşti. Secret Network üzerinde çalışan güvenlik ve gizlilik esaslı bir iletişim uygulaması olan AlterDapp’ın CEO’su Oskars Jepsis konuğumuz oldu.

Etkinliğimiz iki turdan oluştu. İlk turda, Muhabbit ekibi olarak Oskars Jepsis’e 4 adet soru yönelttik ve cevaplarını aldık. İkinci turda ise Muhabbit Telegram grubu üyelerinden gelen sorulardan 10 tanesi Oskars Jepsis tarafından cevaplandı. Cevaplanan 10 sorunun sahibi, etkinlik ödülü olan 350 dolar değerindeki ALTER token’ı kendi aralarında paylaşacaklar.

728×90 muhabbit - Muhabbit ve AlterDapp AMA Etkinliği Gerçekleşti!300x250 muhabbit - Muhabbit ve AlterDapp AMA Etkinliği Gerçekleşti!

Yöneltilen sorular ve Oskars Jepsis’den gelen yanıtlar haberimizde sizlerle.

İlk Tur: Muhabbit’ten Gelen Sorular

Bildiğimiz kadarıyla Secret Network Blockchain’i üzerinde çalışan ve hızla gelişmekte olan bir iletişim platformusunuz. Bizlere ALTER’i kısaca tanıtabilir misiniz?

Evet öyle. ALTER, Secret Network üzerinde kurulmuş gizlilik esaslı ve güvenli bir merkeziyetsiz uygulamadır. Uygulamamız ile kullanıcılar, merkeziyetsiz bir ağda kriptografi ile şifrelenmiş mesajlar ve dosyalar gönderebiliyorlar. Secret Network’ün akıllı kontrat teknolojisini kullanıyoruz ve bu sayede ALTER kullanıcılarından başka hiç kimse gönderilen mesajlara ulaşamıyor. Dosya depolama için ise partnerimiz Storj.io ile çalışıyoruz ve 87 ülkede 12.000 aktif node’a sahibiz. ALTER kullanıcılarının hem veri güvenliğini sağlıyoruz hem de hiçbir bilginin kaybolmayacağının garantisini veriyoruz. Kullanıcılarımıza gerçek anlamda gizlilik sağladığımız için de kendimizle gurur duyuyoruz.

Gelecekte Web3’ün G-Suite/Telegram/Discord’un yerine geçmesini sağlamayı amaçlıyoruz.

Secret Network haberleri için buraya bakabilirsiniz.

Harika! Ayrıca yakın geçmişte de ilk token’ınınızı çıkardınız, doğru mudur?

Doğru! İlk yerel hizmet ve yönetişim token’ımız ALTER’ı çıkarttık. ALTER, uygulamamızın abonelik ödemelerinde kullanılıyor. Gelecekte yeni geliştirilecek ürünler için bir yönetişim token’ı olarak karar verme gücü sağlıyor. Aboneliklerden elde edilen gelirler ALTER olarak dağıtılıyor. Madencilik ve farming aktiviteleri için likidite olarak kullanılıyor. Ayrıca ALTER sahipliği, ALTER:EGO programına katılma hakkı tanıyacak. Birkaç gün önce Secret Network üzerinde mainnet’imizin açılışını yaptık. Bu bizim ve topluluğumuz için önemli bir gelişmeydi. Mainnet açılışının hemen ardından ise ALTER token’ımızın halka arzını başlattık. IDO etkinliğimiz halka arz etkinliğimizden hemen sonra gerçekleşecek.

Alter public sale 1200x600 - Muhabbit ve AlterDapp AMA Etkinliği Gerçekleşti!

Bayağı hızlısınız! Belki bizlere ALTER’i ortaya çıkaran ekibinizden ve gelecek planlarınızdan bahsetmek istersiniz?

ALTER hakkındaki düşüncelerim 2020 yılına kadar uzanıyor. Birkaç saatliğine küresel bir kesinti olmuştu ve birçok şirket bu durumdan kötü etkilenmişti. İşler durmuştu ve verilere ne olduğu merak ediliyordu. Verilere erişebilecek miydik yoksa veriler tamamen kayıp mı olmuştu? Uluslararası bir hack mi gerçekleşmişti? Verilerimiz başka bir yere transfer mi ediliyordu? Bu ve bunun gibi birçok soru sordum ve Google Suite’e iyi bir alternatif bulmak istedim ama bulamadım. Ardından en güvenli teknolojinin ne olduğunu sorgulamaya başladım ve bunun blockchain olduğuna karar verdim. Secret Network’ün gizlilik ve güvenlik konusundaki yapabildiklerini gördüm. Nisan 2021’de bir ekip oluşturmaya başladım. Ardından ekibimizle birlikte ALTER’i yarattık ve global bir seviyeye ulaştırdık. Herkesin ulaşabileceği hâle getirdik. Şu anda 13 profesyonelden oluşan bir ekibiz; ABD, Latin Amerika, Avrupa ve Güney Afrika’da konumlanmış durumdayız. Ekibimizdeki herkes, alanında uzman ve hep birlikte ALTER’i geliştirmeye devam ediyoruz. Bu yola çıktığımızdan beri çok şey öğrendik çünkü kimse daha önce bu ölçekte bir merkeziyetsiz uygulama yapmamıştı. Ve birçok başarıya eriştik. Bizi bir sonraki seviyeye taşımaya en az benim kadar istekli bir ekiple çalıştığım için çok memnun ve mutluyum.

İlginizi çekebilir: Blok Zinciri Yani Blockchain Nedir? Nasıl Çalışır?

Harika! Bir iletişim platformunun blockchain üzerinde ilerlemesi gerçekten çok iyi. Peki insanların halka arzınıza hâlâ katılma şansı var mı? Ayrıca Muhabbit topluluğuna ALTER’i önermek için ne gibi sebepler sayabilirsiniz?

Evet, satışlar tamamlanmadığı sürece ALTER’in halka arzı 27 Ocak’a kadar devam ediyor olacak. Halka arzda ALTER token fiyatı 1,10 dolar ve minimum alokasyon ise 150 dolar. Bu etkinliğe insanlar 3 ana sebepten dolayı katılım gösteriyorlar.

1. Katılımcılar ya ALTER uygulamasının kullanıcıları ya da uygulamadan haberi olanlar. Projenin potansiyeline inanıyorlar ve “token holder” olarak gelecekte yapılacak yeni geliştirmelerin de bir parçası olmak istiyorlar. Bu vesileyle ayrıca çeşitli ayrıcalıkları olacak ve faydalar sağlayacaklar.

2. Yönetişim token’ı ALTER’i uzun dönemli olarak cüzdanlarında tutmak isteyenler. Bu sayede gelecekteki gelir dağılımından pay alacaklar ve madencilik ile farming uygulamalarında likidite sağlayıcıları olacaklar.

3. Türk yatırımcı ve topluluklarından önemli bir destek görüyoruz. Türkiye’de konuştuğumuz önemli isimlerin network’leri de bizlere zamanla katılıyorlar. Muhabbit topluluğunun da ALTER hakkında bilgi edinmesinin ve sayfalarımıza göz gezdirmelerinin faydalı olacağını düşünüyoruz.

İkinci Tur: Katılımcı Soruları

Bir projenin potansiyelinin bilinmesi için marketing her proje için ana unsur. ALTER’in bu konudaki stratejisi nedir, yeni kullanıcıları ve yatırımcıları uzun dönemli olarak nasıl kendinize çekmeyi planlıyorsunuz?

Bu harika bir soru. Web3.0 üzerinde gelişebileceğimiz ve ALTER’e uygulayabileceğimiz yeni partnerlikler arayışı içerisindeyiz. Bunlardan en önemlileri: Exidio merkeziyetsiz VPN ve Akash Network. Exidio, ALTER’in VPN servisleri konusunda merkeziyetsiz hizmet vermesini sağlayacak ve Akash Network de hosting hizmetlerimizi sağlamamızda partnerimiz olacak. Ayrıca birçok stratejik yatırımcı ile de görüşmelerimize devam ediyoruz. Bunlar bizlere marketing, farkındalık, yeni projeler ve topluluklar hakkında fayda sağlayacak ve ALTER’i tanıtmamıza katkı sunacak. Bir stratejik yatırımcımız ise hali hazırda validatör olarak destek oluyor.

Bir diğer partnerliğimiz ise Secret Network’de yer alan bir NFT Projesi ile: Stashh.io. Stashh’da bazı NFT projeleri listeleniyor ve onlarla çalışacağız.

Şu anda marketing ilk odak noktamız. İnsanlara gizlilik ve güvenlik ile ilgili bilgi veriyoruz. Ürünümüz daha çok tanındıkça ve kullanıldıkça bu bizim için iyi olacak. Günümüzde “data kapitalizmi” denilen kavram yaygın. Discord bile şifrelenmiş bir sistem kullanmıyor ve herkes bu datalara ulaşabiliyor. Uzun dönemli planımız ALTER’i daha fazla duyurmak ve aynı zamanda token’ımızın da değer kazanmasını sağlamak olacak.

Güvenlik kavramı bugün artık birçok kullanıcı için öncelik oldu. Projenizi yatırımcılar, müşteriler ve kullanıcılar için güvenli kılan özellikler nelerdir? Güvenlik hakkında platformunuzda ne gibi önlemler aldığınızı paylaşabilir misiniz?

Bir başka harika soru daha! Güvenlik ile alakalı birçok soru mevcuttu.

Güçlü Şifreleme – ALTER, secp256k1 yani Bitcoin’in kullandığıyla aynı şifreleme sistemini kullanır. Elliptic Curve Asymmetric (genel ve özel anahtarlar kullanarak) şifrelemesi. Secret Network’ten SNIP-20 akıllı sözleşmesi, mesajın herhangi bir doğrulamasının varsayılan olarak özel ve Intel SGX şifreleme şemasının kurulumuyla kalıcı olmasını sağlar.
• Anahtar Kapsamı Belirleme – özel anahtar hiçbir zaman kullanıcının sahip olduğu cihazdan veya tarayıcıdan çıkmaz
• Anahtar Koruması – özel anahtar, geçici tarayıcı belleğinde saklanır ve aşağıdakiler için belirli bir tarayıcı sekmesine özeldir:

Bir kullanıcı oturum açmışken ve hâlâ oturumdayken:
• Encryption Process Delegation – mesajlar şifrelenir ve doğrudan kullanıcının tarayıcılarında beklemedeyken şifresi çözülür.

Zaten şifrelenmiş şekilde bulunan veriler ALTER hizmeti aracılığıyla iletilir.

Dosya paylaşım yönetimine ve belirlediğimiz seçeneklere daha fazla katkıda bulunuyoruz: Secret Network’teki JACKAL Storage projesi gibi gelecekte kullanmayı düşündüğümüz bir teknoloji. Ayrıca Filecoin depolama alanı merkeziyetsiz dosyalar için güvenilir hizmetleriyle kanıtlanmış bir depolama ve şifreleme seçeneği olmakta.

Ayrıca, herhangi bir kullanıcı verisi toplamıyoruz yani e-posta yok, isim yok. Kaydolabilirsiniz ve otomatik olarak diğer kullanıcılarla özdeşleşmek için kullanılacak rastgele bir kimlik oluşturacaktır. Ayrıca ödeme yöntemi olarak Monero’yu kabul ediyoruz. Bir kullanıcıyı ayırt etmek için kullanılan tek tanımlayıcı Kullanıcı Kimliğidir (rastgele alfasayısal 10 karakterli dize). ALTER herhangi bir tanımlama bilgisi kullanmaz. Herhangi bir kullanıcı etkinliği verisi toplamıyoruz. ALTER, herhangi bir uzak 3. taraf kitaplığı veyahut dosyası kullanmıyor.

ALTER’e benzeyen başka projeler de var mı? Eğer varsa sizi bunlardan ayıran özellikler nelerdir?

Evet, tabi ki markette güzel uygulamalar var ama onlar henüz private key (özel anahtarlarını) kullanıcılarla paylaşmadılar. ALTER ise kriptografi için kullandığı özel anahtarlarını kullanıcılar ile paylaşan ilk proje.

Bu şu anlama geliyor, biz hiçbir zaman sizin verilerinize erişemeyeceğiz. Rakibimiz olabilecek bazı başka projeler de var ama onların özellikleri genellikle sınırlı ve Layer1 güvenliği ve akıllı kontratlar kullanmıyorlar. Bunların bazıları sizin telefonunuz ile entegre oluyorlar. Biz bunu yapmayacağız. Sylo / Dust / Status ve Web3.0 olmayan Session App bizim hakkında bilgi edindiğimiz projeler.

Alter gorsel 1200x400 - Muhabbit ve AlterDapp AMA Etkinliği Gerçekleşti!

Belki bizlere ALTER’in hizmet sağlayıcı token’ından biraz daha bahsetmek istersiniz?

Soru için teşekkürler. ALTER tokenı ana hizmet tokenımız olacak ve ALTER aboneliği ödemelerinde kullanılacak. Ayrıca yeni özelliklere erişmek için yol haritamızda yer alıyor. Bize göre ise ALTER’in en büyük özelliği: e-mail gizliliği köprüsü amacıyla, topluluk chat’leri ve video konferanslar için, ve G-Drive gibi dosya depolama ile ilgili kullanılacak olması.

Yönetişim kısmı için de; güvenlik ve gizlilik temalı bir proje geliştiriyorsanız ALTER önem kazanıyor. Güvenlik ve gizlilik uygulamaları yönetişim ile başarılı bir şekilde yapılabilir. Aynı zamanda ALTER sayesinde topluluğumuzdan daha hızlı geri bildirim elde edeceğiz ve bunlar daha net olacak.

Discord veya Telegram üzerinde bir Türkiye kanalı açmayı planlıyor musunuz? Ayrıca Türkiye’de yapılacak yeni etkinlikleriniz olacak mı?

Evet, aslında bunu ayarlamaya çalışıyoruz, umarım yakında kullanıma sunacağız, bizi takip edin! ALTER büyümesine ve farkındalığına katılmak isteyen herkesi davet etmek istiyorum çünkü token arzının yarısından fazlasını bu girişimler için ayırdık. Çünkü yalnızca organik kitleden oluşan bir topluluk en güçlü olan topluluktur, özellikle de yararlı ödüllendirme sistemine sahip ortaklık programları olduğunda!

ALTER’in kullandığı akıllı kontratlar ne kadar güvenli ve verimli? Bunların denetimleri dış bir kaynak tarafından gerçekleştirildi mi?

Soru için teşekkürler. Secret Network’de SNIP20 kullanmamızın sebebi güvenlik ve gizlilik kaynaklı. Örneğin, özel anahtarınızı entegre edeceğimiz veya kullanacağımız bir Keplr cüzdan uzantısı. Tüm bu yöntemler kesinlikle güvenliğiniz ve gizliliğinizle bağlantılı.

Denetim için ise, etik beyaz yaka hacker grupları ile anlaştık. Bu kişiler halborn.com üyesi ve denetimlerini şubat ortasında gerçekleştirmeye başlayacaklar. Onlarla birlikte biz de geliştirmelere devam edeceğiz.

ALTER aboneliği satın almak isteyen biri bunu kripto para ile yapabilecek mi?

Merhaba ve soru için teşekkürler. Evet, aboneliği şu anda yalnızca kripto para birimleri ve platformda desteklenen para birimleri ile satın alabilirsiniz.

LUNA/UST/ATOM gibi daha fazla token olmak üzere Cosmos ekosisteminden ve diğer farklı ağlardan çok daha fazlasını destekleyeceğiz. Ayrıca Monero’yu da destekliyoruz.

ALTER için “en güvenli” terimini kullandınız ancak ECDH şifrelemesinin bazı dezavantajları olduğu biliniyor. Bu konuda akredite kuruluşların yaptığı bazı testler var. Okuyabileceğimiz bir kaynak sunabilir misiniz? İkinci olarak, uzun zamanlı yürütme işlemleri ve kompleks hesaplamalar için nasıl bir çözüm getirdiniz? Secp256k1 sizin için yeterli oldu mu?

Soru için teşekkürler. Sohbetler/kanallar özelliğini uyguladığımızda Double-ratchet sistemi kullanılacaktır. Şu anda secp256k1’in “en güvenli” olmaması için bazı teorik yaklaşımlar olabilir. Ancak şu anda Bitcoin de aynı sistemi kullanıyor. Ayrıca, hatalı olduğunu kanıtlayan gerçek bir vaka da şu ana kadar olmamıştır.

Ayrıca tek taraflı bir yaklaşıma sahip değiliz. Bu nedenle mesajlaşma ve yakın gelecekte piyasaya sürülecek diğer özelliklerle etkileşim kurmak için SNIP20’yi kullanıyoruz.

Sizi projenizin yakın gelecekte ayakta kalması ve sürdürülebilir olması konusunda güvenli hissettiren konular nelerdir?

Bilgi paylaşımı hakkındaki gizlilik problemine odaklanıyoruz ve yüz milyonlarca insan için bir alternatif geliştiriyoruz. Şu anda Web2.0 kullanıyoruz; geleneksel e-mail, chat ve dosyalama için. Ürünümüz eşsiz ve bunu şimdiden görüyoruz. Şimdiden 4 binden fazla kullanıcımız var ve büyüyoruz. Bu kabul görüş bize güven veriyor ve ürünümüzü geliştirmeye ve yaygınlaşmaya devam ediyoruz.

Ayrıca diğer Web2.0 projelerinin aksine ALTER; şirketlere, topluluklara ve projelere daha uygun fiyatlarla hizmet sağlıyor.

Ben bir yazılımcıyım ve projenize katkı sunmak istiyorum. Güvenlik açıklarının yakalanabilmesi için hata ayıklama etkinlikleriniz olacak mı?

Soru için teşekkürler. Bu konuda lütfen bana DM’den ulaşın. İleride hata ayıklama etkinlikleri gerçekleştireceğiz.

AlterDapp Twitter hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Projeye ait tüm linkler için buraya bakabilirsiniz.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar