Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $60622.01
6.30%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3294.05
1.71%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.27
-1.85%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $409
3.65%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Ne Kadar İyi Koruyor Olsanız Da, Hacklendiği An İşiniz Bitti!

Cüzdanınızı ne kadar iyi koruyor olursanız olun, kripto para borsası hacklendiği anda işiniz biter.

Clock
Paylaş
Ne Kadar İyi Koruyor Olsanız Da, Hacklendiği An İşiniz Bitti!

Cüzdanınızı ne kadar iyi koruyor olursanız olun, kripto para borsası hacklendiği anda işiniz biter.

Teknolojinin entegre olduğu her alanda olduğu gibi kripto para dünyası da siber suçluların hedefi hâline geldi. Tüm olayı teknoloji olan kripto para dünyası için hack veya kötü niyetli yazılım gibi siber suçlar çoğu zaman geri dönülmez sorunlara yol açabiliyor.

Binance BannerBinance Banner

Siber suçlular bir kripto para borsasına siber saldırı yapacakları zaman platform üzerindeki cüzdanları pek de tercih etmezler. Doğrudan borsanın kendisini hedeflerler. Çünkü tek başına cüzdanın çeşitli güvenlik önlemleri olabilir ve bir hayli zahmetli olabilir. Bunun yerine siber suçlu direkt olarak kripto para borsasını hedef alır. Belki tek bir cüzdanın hacklenmesinden daha zahmet verici bir seçim olabilir lakin borsada etkilenecek olan cüzdan daha fazladır. Öncelikle siber suçlu kripto para borsasına sızmış ise, platform içerisinde aktif işlem hâlinde olan cüzdanları kimse koruyamaz. Yani ne kadar korunursanız korunun borsa korunmadığı taktirde acı verici sonuçlar yaşanacaktır.

kripto para borsası hacklendiği tarihten 3 yıl sonra battı

Mt. Gox Olayı

Şu zamana dek birçok kripto para borsası hizmet hayatının bir noktasında güvenlik açığı, siber saldırı veya kötü niyetli yazılımla karşılaştı. Defalarca kez siber suçluların hedefi hâline gelen borsalar bile mevcut. Bu saldırıların birçoğunun yıkıcı sonuçları da oldu. Örneğin 2011 yılında gerçekleşen Mt.Gox olayı. Zamanının en büyük kripto para borsalarından biri olan Mt. Gox, belki de kripto para tarihinin en sarsıcı siber saldırılarından birinin hedefi olmuştu. Siber suçlu veya suçlular Mt. Gox borsasından 850 binden fazla Bitcoin ele geçirmişlerdi.

Borsa 2014 yılına kadar direnebilmişti ancak yatırımcılara geri ödemelerin yapılması gibi birçok mevzuda yaşadıkları problemlerden sonra kapandığını duyurdu. Yatırımcılara iade sürecine, Japon Mahkemeleri tarafından 2018 yılı Haziran ayından başlanması uygun görülmüştü. Mt. Gox’un yatırımcılara iadeleri ile yetkili şahıs olan Nobuaki Kobayashi 2020 yılında bir iade planı taslağı çıkarmış ve mahkemece onaylanmıştı. Geçtiğimiz Mart ayının sonunda Corona virüsü pandemisi nedeniyle iade planının son teslim tarihini ertelemek için resmî makamlara başvurulmuş ve 1 Temmuz 2020 tarihine kadar uzatma alınmıştı.

2011 yılından 2020 yılına kadar süren, adeta bir yılan hikâyesi tadı veren bu olay diğer kripto para borsaları için de bir örnek oldu. Güvenlik duvarlarının daha iyi yapılandırılması gerektiğini ve olası bir hack durumunda neleri kaybedebileceklerini daha iyi bilir oldular. Bununla birlikte yatırımcılar da artık eskisi gibi değil. Güvenlik açığı olduğunu düşündükleri kripto para borsalarını tercih etmiyorlar. Çünkü artık yatırımcılar da biliyor ki cüzdanlarını ne kadar korurlarsa korusunlar, kripto para borsası hacklendiği sürece bunun hiçbir önemi kalmıyor.

 

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar