Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $67051.99
0.24%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3493
-0.36%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $31.46
10.81%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $598.8
0.52%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Nepal, Dijital Para Birimini Çıkarmaya Hazırlanıyor!

Nepal’deki bir görev gücü, ülkenin merkez bankasının kendi dijital para birimini çıkarması için yasal değişiklikler önerisinde bulundu.

Clock
Paylaş
Nepal, Dijital Para Birimini Çıkarmaya Hazırlanıyor!

Kripto para birimlerinin benimsenmesiyle birlikte birçok ülke dijital birimini çıkarmak için hazırlıklara başladı. Bu ülkelerden biri de Nepal oldu. Nepal’deki bir görev gücü, Nepal Merkez Bankası’nın kendi dijital para birimini çıkarması için yasal değişiklikler önerisinde bulundu.

728×90 muhabbit - Nepal, Dijital Para Birimini Çıkarmaya Hazırlanıyor!300x250 muhabbit - Nepal, Dijital Para Birimini Çıkarmaya Hazırlanıyor!

Yapılan bu hamlenin projesinin uygulanabilir olduğunu belirten bir çalışmanın ardından hemen gelmesi ise dikkat çeken nokta oldu.

Bankanın Para Birimi Yönetimi Departmanı Başkanı Revati Nepal yaptığı açıklamasında, bir görev gücünün zaten bir değişiklik tasarısı hazırladığını belirtti. Söz konusu tasarı, iç görüşmelerden sonra, Meclis’te konuşulmak üzere hükümete gönderilecek.

Nepal, CBDC Konusunda Acele Davranmak İstemiyor!

CBDC Para Politika  1200x600 - Nepal, Dijital Para Birimini Çıkarmaya Hazırlanıyor!

Nepal Rastra Bank Yönetici konuyla ilişkili olarak yaptığı açıklamasında, dijital para birimini çıkarmak için acele etmeyeceklerini kamuoyuna açıkça belirtti. CBDC çıkarma sürecinde ise öncelikle Hindistan ve Çin de dahil olmak üzere Güney Asya’daki komşu ülkelerin CBDC’lerini süreçleri gözlemleyip ona göre hareket etmek istediklerinin altını çizdi ve ekledi:

“Dijital para birimini tanıtmak için acele etmek ve gereksiz risk almak istemiyoruz”

Nepal’in komşularından Çin ise 2014 yılından itibaren CBDC ile ilgili önemli çalışmalar sürdürüyor ve konuyla ilişkili denemeler yapıyor. Shenzhen, Suzhou ve Chengdu gibi şehirlerinde ise 2020 yılında ilk dijital yuanın lansmanı gerçekleşmişken, 2021 yılında Hainan eyaleti, Şanghay ve bir dizi başka şehir dahil olmak üzere daha fazla bölgeye yayıldı.

Daha fazla Blockchain Haberleri içinBlockchain Haberleri

Daha fazla Altcoin Haberleri için: Altcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar