Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $61116.87
-0.11%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3327.15
-0.27%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $40.2
0.85%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $396
-3.65%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Nepal’den, Kripto Paralara Karşı Yeni Bir Hamle Geldi!

Nepal’in telekomünikasyon otoritesi, ülkedeki tüm internet servis sağlayıcılarına, kripto paralarla ilgili web sitelerini engelleme emri verdi.

Clock
Paylaş
Nepal’den, Kripto Paralara Karşı Yeni Bir Hamle Geldi!

Nepal’in telekomünikasyon otoritesi, ülkedeki tüm internet servis sağlayıcılarına (ISS) kripto paralarla ilgili web sitelerini engelleme emri verdi. Kısa süre önce açıklama yapan Nepal Telekomünikasyon Kurumu (NTA) ayrıca, ilgili web sitelerini engellemeyen ISS’lere karşı yasal işlem başlatacaklarını da belirtti.

Binance BannerBinance Banner

Ülke genelinde kripto paralar ile yapılan işlemlerde artış olduğunu belirten NTA, ülkedeki kripto para işlemlerinin yasa dışı olduğunu vurguladı.

NTA’nın geçtiğimiz nisan ayında da yine benzer bir uyarı yayımladığı biliniyor. O dönem açıklama yapan NTA, halktan, kripto paralar ile ilgili bir web sitesi, uygulama veya çevrim içi ağlar hakkında bilgilere sahip olup olmadıklarını düzenleyiciye bildirmelerini istemişti.

Bu konuda verilecek cezalardan nisan ayında da bahseden kurum, kripto paralar ile ilgili faaliyetlere erişimin engellenmesine yardımcı olmayan kişilere karşı yasal işlem başlatma tehdidinde bulundu.

Nepal Kripto Para Faaliyetlerini Yasa Dışı Kabul Ediyor

Bilindiği üzere Nepal Merkez Bankası (NRB), 2021 yılının eylül ayında yaptığı bir bildirimde, kripto paralar ile yapılan ticaret işlemlerini ve madencilik faaliyetlerini yasa dışı ilan etti.

Düzenleyiciye göre kripto paralar ile işlem yapmak ve hatta başkalarını kripto para kullanmaya “teşvik etmek“, kanun tarafından cezalandırılabilecek bir faaliyet olarak geçiyor.

Ülke, Kripto Para Kabulunde Ön Sıralarda

Ülke genelinde kripto paralar ile ilgili işlemler her ne kadar yasak olsa da Chainalysis tarafından yayımlanan bir rapora göre Nepal, küresel kripto para kabulünde ön sıralarda yer alıyor. Hatta rapora göre Nepal, kripto paraları benimseme oranı bakımından İngiltere’nin üzerinde yer alıyor.

İşte tüm bu benimsenme oranlarına rağmen Nepal, Kongre Hukuk Kütüphanesi’nin raporuna göre, kripto para birimlerini tamamen yasaklayan dokuz ülke arasında yer alıyor. Rapora göre, kripto paraları yasaklayan diğer ülkeler arasında ise Çin, Cezayir, Bangladeş, Mısır, Irak, Fas, Katar ve Tunus yer alıyor.

Twitter’dan anlık ve hızlı haber akışı için: https://twitter.com/Muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar