Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $68566.3
-0.85%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3909.71
4.02%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $36.83
-2.39%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $604
0.18%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

New York Merkez Bankası: Stablecoinler İyi Bir Ödeme Seçeneği Değil!

New York Merkez Bankası’ndaki araştırmacılar, tokenize mevduatların stablecoin’lerden daha iyi olduğunu düşünüyor.

Clock
Paylaş
New York Merkez Bankası: Stablecoinler İyi Bir Ödeme Seçeneği Değil!

New York Federal Rezerv Bankası’ndaki araştırmacılar, stablecoinler hakkında araştırma yapmaya devam ediyor.

ABD Merkez Bankası’nın 12 farklı şubesi vardır. New York şubesindeki ekibin stablecoin mevduatları için analiz yayımladıktan sonra farklı bir ekip, gelecek zamanda stablecoinlerin ödeme olarak iyi bir seçenek olmadığını açıklayan bir makale yayımladı.

728×90 muhabbit - New York Merkez Bankası: Stablecoinler İyi Bir Ödeme Seçeneği Değil!300x250 muhabbit - New York Merkez Bankası: Stablecoinler İyi Bir Ödeme Seçeneği Değil!

Pazartesi günü yayımlanan makalede araştırmacı olarak; California Üniversitesi’nden ekonomi profesörü Rod Garratt, New York Fed’in hukuk grubundan Joseph Torregrossa, New York Fed’in araştırma ve istatistik grubundan Michael Lee ve Antoine Martin çalıştı. Dört araştırmacı, dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) geleneksel finansa entegre olmasıyla birlikte stablecoinlerin o kadar da işlevsel olmadığını savundu.

Likidite sorunları

Stablecoinlerin istikrarlı olmasını sağlamak için, ABD doları gibi güvenli kabul edilen bir varlığa sabitlenir. Analistlere göre; stablecoinler, varlıkları gereksiz yere birbiriyle ilişkilendiriyor.

Araştırmacılar konuyu şu şekilde özetliyor:

Güvenli ve likit varlıkları bir stablecoin ile ilişkilendirerek yeterli likiditeyi sağlayan bankalar, aslında sadece düzenleyici gerekliliklerini yerine getirilmek için kullanılmış oluyor. Tüm güveni yine banka veriyor.

Bu nedenle araştırmacılar, stablecoin kullanımının güvenli ve likit olduğu kanısına çok inanmıyorlar. Araştırmacılara göre asıl önemli olan likiditeyi sağlayan yine bankalarda mevduat olarak duran dolarlardır.

stablecoin velocity 1143x600 - New York Merkez Bankası: Stablecoinler İyi Bir Ödeme Seçeneği Değil!
Günlük İşlem Hacminin, Stablecoin’lerin Mevcut Arzına Oranı

Piyasa değerine göre en büyük stablecoin olan Tether (USDT), Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük ticari hisse sahiplerinden biri olarak biliniyor. CoinMarketCap’ten alınan verilere göre; dolaşımda yaklaşık 78 milyar dolarlık USDT var.

İlginizi Çekebilir: Tether Nedir?

Analistlere göre; likidite için herhangi bir rezerv bulundurmayan stablecoinler, daha riskli bir konumda yer alıyor. Stablecoinlerin 18. yüzyılın ortalarında ABD’de “serbest bankacılık” döneminde verilen özel banknotlara benzetilerek bazı karşılaştırılmalar yapıldı.

Analistler konuyla ilgili şunları söyledi:

Özel banknotlar belirli bir değeri yoktu. Bunları kullanan kişiler, üstünde yazan değeri kabul edip etmemeyi düşünmesi gerekiyordu. 18. yüzyıldaki banknotlar ile stablecoin’ler aynı sorunlara sahip olabilir.

Stablecoin Yerine Tokenize Mevduat!

Makaleye göre bankaların sahip olduğu merkezi sistem yeteri kadar faydalı ve işlevsel. Araştırmacılar şu soruyu sordu:

Merkez bankasının tokenize mevduat çıkarabilmesi durumunda stablecoin hala kullanılır mı?

Tokenize mevduat çıkarmanın çok ayrıntısı olsa bile teorik olarak tokenize mevduat çıkarmak o kadar da zor değil. Banka mevduat sahipleri, mevduatlarını bir platformda dijital varlıklara veya tokenize mevduatlara dönüştürebilir. Bu tokenize mevduatlar, mevduat sahibinin bankasında sahip olduğu parayı temsil eder.

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar