Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66315.15
0.08%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3556.5
0.59%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $30.1
-0.92%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $605.3
-0.43%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

NFT Satışlarında Kadın-Erkek Eşitsizliği Gündemde!

Son 21 ayda NFT satışı yapan sanatçıların sadece %5’i kadın!

Clock
Paylaş
NFT Satışlarında Kadın-Erkek Eşitsizliği Gündemde!

NFT rüzgârı tüm dünyada esmeye devam ederken, yeni bir istatistik gündeme damgasını vurdu. Son 21 ayda NFT satışı yapan sanatçıların sadece %5’i kadın!

Araştırma ajansı Art Tactic, NFT satışlarındaki kadın-erkek oranını araştırdığı bir rapor yayımladı. Rapora göre, son 21 ay içinde yapılan tüm NFT sanat satışlarının sadece %5’i kadın sanatçıların eserleriydi. Tüm NFT satışlarının %16’sında cinsiyetlerin bilinmediği belirtilirken kadın sanatçıların kazançlarının da çok daha az olduğu raporda yer alıyordu.

Elon Musk ile ilişkisi ve ortak çocukları “X Æ A-12” ile kripto para dünyasında tanınan müzisyen Grimes, 21 aylık zaman diliminde NFT satışı ile en çok para kazanan ilk 10 insanın içerisindeki tek kadın. Dijital sanat müzayede platformu Nifty Gateway aracılığıyla piyasa etkinliğini analiz eden rapora göre, yapılan tüm satışlardan elde edilen gelirin %77’si erkek sanatçıların cebinde.

728×90 muhabbit - NFT Satışlarında Kadın-Erkek Eşitsizliği Gündemde!300x250 muhabbit - NFT Satışlarında Kadın-Erkek Eşitsizliği Gündemde!

NFT Satışlarında Erkek Egemenliği

Kripto para ve Blockchain teknolojisi tüm dünyaya bir merkeziyetsizleşme, demokratikleştirme politikası olarak lanse edilmişti. Sanatçıların, aracı olmaksızın direkt olarak alıcılar ile muhatap olmasını sağlayan NFT sektörünün, cinsiyet eşitsizliği ile gündeme gelmesi bu politikayı zedelemekte.

kadin erkek esitsizligi NFT - NFT Satışlarında Kadın-Erkek Eşitsizliği Gündemde!

Arc Tactic’in raporuna göre, NFT satışlarının cinsiyet dağılımında %77’lik bir erkek egemenliği söz konusu. Satışı yapılan NFT’lerin %16’sında cinsiyet bilgisi bulunmaz iken %2’si kolektif yani kadın-erkek ortaklığında yapılmış. Bununla birlikte sadece kadınların tasarladığı NFT’ler, tüm satışı yapılan NFT’lerin sadece %5’ini oluşturmakta.

NFT Sektöründe Cinsiyet Eşitsizliği

Cinsiyet eşitsizlikleri geçtiğimiz hafta gerçekleşen NFT.NYC konferansında da gözlendi. Konferansın kurucu ortağı NFT.Kred’in CEO’su Jodee Rich, konuşmacılardan yalnızca %18’inin kadınlardan oluşturduğunu ifade etti. Etkinliğin gönüllü koordinatörü Julie Lamb ise, sponsor sergilerinin sadece %30’unun kadınların, %70’inin erkeklerin olduğunu ekledi. Sadece sergi sahipleri değil, katılımcıların büyük bir çoğunluğu erkeklerden oluşmaktaydı.

İçerik oluşturucuları koleksiyonerlerle buluşturan bir NFT platformu olan Mint Gold Dust’ın CEO’su Kelly LeValley Hunt, bazen toplantılarda veyahut panellerde tek kadın katılımcı olduğunu ifade etti. Hatta 2016 yılında katıldığı Alman CeBIT Tech Expo’da bir erkek katılımcı kahvesini içtikten sonra onu görevli sanarak fincanını ona vermiş.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar