Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $70063.48
-1.27%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3781
2.92%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $41.11
2.72%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $617.9
3.22%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

NFT’ler, Hastaların Kişisel Sağlık Verileri Üzerinde Kullanılabilecek!

Clock
Paylaş
NFT’ler, Hastaların Kişisel Sağlık Verileri Üzerinde Kullanılabilecek!

Teksas’ta bulunan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Baylor Tıp Fakültesi’ndeki bilim adamları, NFT’lerin sağlık endüstrisine uyacak şekilde kullanılabileceğini belirtti.  

728×90 muhabbit - NFT'ler, Hastaların Kişisel Sağlık Verileri Üzerinde Kullanılabilecek!300x250 muhabbit - NFT'ler, Hastaların Kişisel Sağlık Verileri Üzerinde Kullanılabilecek!

Yapılan açıklamada NFT’ler kullanılarak sağlık bilgilerine kimlerin erişebileceğini ve nasıl paylaşıldığını izleyerek hastaların kişisel sağlık bilgileri üzerinde daha fazla kontrol sağlanabileceği dile getirildi. Konu hakkında hazırlanan makalede Baylor’da yardımcı doçent olan Kristin Kostick-Quenet şu ifadelere yer veriyor:

NFT’ler sağlık verilerini demokratikleştirmek ve bireylerin kontrolü yeniden kazanmalarına ve sağlık bilgilerini kimlerin görebileceği ve kullanabileceği konusundaki kararlara daha fazla katılmalarına yardımcı olmak için kullanılabilir.”

Bunun yanında makale yazarlarından Amy McGuire, sağlık bilgilerinin metalaştırma ve tahakkuk eden kârlara dayalı olarak kendi para birimi haline geldiğine inanıyor.

 “Sağlık verileri için NFT’leri kullanmak, gelişen devasa bir pazar ile kripto para biriminin popülaritesi arasındaki mükemmel dengedir. Ancak dikkate alınması gereken birçok etik, yasal ve sosyal sonuç da vardır.”

Baylor Banner - NFT'ler, Hastaların Kişisel Sağlık Verileri Üzerinde Kullanılabilecek!

Bilim insanları, NFT’lerin sağlık verileri dünyasını dönüştürmenin potansiyel yolları olarak çıtayı yükseltmesine rağmen, fikri mülkiyet hakları anlaşmazlıkları ve güvenlik kusurları gibi zorlukların üstesinden gelinmesi gerektiğini de ayrıca belirtiyorlar.

İlginizi çekebilir: NFT Nedir?

NFT Aramaları Revaçta!

Bilindiği üzere NFT’ler, kripto para piyasasında son dönemlerin gözde alanı oldu. Hatta öyle ki Google Trends’e dayalı olarak yapılan Google aramalarında, kripto para ve Ethereum’u geride bıraktığı görülüyor.

nft - NFT'ler, Hastaların Kişisel Sağlık Verileri Üzerinde Kullanılabilecek!
NFT

Blok zinciri tabanlı ve benzersiz özelliklerinin temelinde gerçek değer sunan NFT’ler, farklı alanlarda kullanılmaya devam ediyor. Bu da insanların NFT’leri ne kadar benimsediğinin bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.

NFT’lerin farklı kullanım alanlarında popüler hale gelmesi ile ilgili açıklama yapan Sussex Üniversitesi finans uzmanı Caroline Alexander şu ifadelere yer verdi:

“NFT’lerin gelecekte her yerde olacağını çünkü mülkiyet kanıtı gerektiren her şeyin bir NFT olacağını düşünüyorum.”

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar