Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66700.05
-0.98%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3496.89
0.32%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $31.17
-3.89%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $600.6
-0.58%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Nijerya Merkez Bankası: Kripto Paralar Ülkede Yasal Olabilir!

Merkez Bankası Başkanı, kripto paraların Nijerya’da hayata geçebileceğini söyledi.

Clock
Paylaş
Nijerya Merkez Bankası: Kripto Paralar Ülkede Yasal Olabilir!

Business Insider tarafından yayımlanan habere göre, Nijerya Merkez Bankası (CBN) Başkanı Godwin Emefiele, Abuja’daki 279. Para Politikası Komitesi toplantısında, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin ülkede yasal olabileceğine dair açıklamada bulundu.

728×90 muhabbit - Nijerya Merkez Bankası: Kripto Paralar Ülkede Yasal Olabilir!300x250 muhabbit - Nijerya Merkez Bankası: Kripto Paralar Ülkede Yasal Olabilir!

Yapılan bu açıklamada, Nijerya Merkez Bankası Başkanı Godwin Emefiele, Nijeryalılara dijital para birimlerinin ülkede hâla bir yeri olacağına dair güvence verdi. CBN Başkanının açıklamasında, kripto para birimlerinin satın alma, satma veya saklama yasağını tersine çevirme kararından bahsetmemiş olsa da, kripto para biriminin yasa dışı faaliyetleri finanse etmek için kullanılmasını önlemek ve güvenli kripto ekosistemi için adımlar attıklarını belirtti.

Abuja’da düzenlenen toplantıda açıklama yapan Godwin Emefiele, ayrıca şu açıklamalara yer verdi:

“Araştırmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Çalışanlarımızın önemli bir yüzdesinin kripto para birimine sahip olduğunu öğrendik, ki bu iyi bir durum değil. Bu durum yanlış anlaşılmasın, bazıları meşru olabilir ama çoğu gayri meşru.”

Bilindiği üzere Nijerya, 2021’in ilk çeyreğinde 99,1 milyon dolar değerinde Bitcoin işlemi yaparak Afrika’daki P2P kripto pazarına liderlik ediyor. Bu rakam Kenya’da 2020’nin tamamı için Bitcoin P2P işlemlerini geride bırakıyor. Bu da ülkeyi büyük bir Bitcoin pazarı haline getiriyor.

Manipülasyona Açık Bir Sektör!

Başkan ayrıca, Tesla‘nın arabaları için Bitcoin ödemelerini askıya alma kararına ve Elon Musk‘ın BTC’yi  daha fazla eleştirmesine atfedilen Mayıs ayı ortasındaki kripto piyasası çöküşüyle ​​ilgili endişelerini de şu şekilde dile getirdi :

“Piyasanın çöküşünü gördük. İlk olarak, Elon Musk, bankacılık ve ödeme tesislerimizin artık kripto para birimi işlemleri için uygun olmadığını söylediğimiz zamanlarda tweet attığında ve 1,5 milyar dolar yatırım yapacağını bildirdiğinde fiyat yükseldi. Şimdi ise bir olumsuz tweet attı ve birkaç endişesini dile getirdi ve piyasa çöktü.”

Kripto paralar ile ilgili endişelerinin olduğunu ve bu konudaki düşüncelerini belirten başkan yine de kripto paralara tümüyle olumsuz bakmadığını belirterek şu açıklamayı yaptı:

“Merkez Bankası Dijital Para Biriminde (CBDC) kararlıyız ve dijital para biriminin Nijerya’da bile hayata geçeceğine dair herkesi temin ederim.”

Nijerya’nın ulusal para birimi Naira, Bitcoin’in artan benimsenmesinin ortasında düşmeye devam ediyor. Nijer Doğu Senato Bölgesi’nden Senatör Sani Musa Şubat ayında yaptığı bir açıklamada; “Bitcoin para birimimizi neredeyse işe yaramaz veya değersiz hale getirdi” ifadesini kullanmıştı.

Merkez bankası başkanının bu yeni açıklaması ile birlikte ise, Naira %1.2 düşüşle son üç buçuk yılın en düşük seviyesine geriledi.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar