Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $56729.4
9.79%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3246.41
4.67%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.09
3.80%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $394.3
-0.93%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Nijerya’da Yasaklar Başladı Bitcoin Fiyatı Uçtu!

Ülkedeki yasaklara rağmen Bitcoin’e olan ilgi devam ediyor.

Clock
Paylaş
Nijerya’da Yasaklar Başladı Bitcoin Fiyatı Uçtu!

Nijerya bankalarının kripto para borsalarına hizmet vermesine yönelik son yasağın ardından, Bitcoin’in ülkedeki fiyatı kontrolden çıkmış görünüyor.

Daha da net olanı, 18 Şubat tarihinde Bitcoin’in fiyatı normal fiyatlara oranla yaklaşık %45 oranında daha pahalı satıldığı görülüyor. 52.000 dolar civarında spot piyasa fiyatına kıyasla Bitcoin başına 75.000 $’ın üzerinde  bir fiyatla satışların yapıldığı bildirildi. 

Binance BannerBinance Banner

Bilindiği üzere kısa süre önce Nijerya Merkez Bankası, tüm düzenlenmiş finansal kurumların ülkedeki kripto para borsalarına hizmet vermesine yasak getirmişti. Nijerya’nın Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, merkez bankası yasağının sonuçlarını gerekçe göstererek, kripto para firmaları için  planlanan düzenleyici korumalı alanı durdurma kararı aldı. Getirilen önlem kapsamında, tüm banka ve kurumlar kripto paralar ile ilgili firmaların hesaplarını kısa zamanda kapatmaya yönlendirildi. 

Ancak tüm bu tartışmalı harekete rağmen, Google Trends’den alınan en son verilere göre, Nijerya’da Bitcoin‘e olan kamu ilgisi diğer ülkeleri geride bırakmaya devam ediyor. Bu aslında yeni bir durum değil daha önce de Nijerya’nın kripto para alanında Afrika’nın en önde gelen ülkesi olduğu ile ilgili raporlar yayımlanmıştı. O dönemde de Google Trendler, Bitcoin’e yönelik küresel arama ilgisi açısından ülkenin lider konumda olduğunu gösteriyordu.

Nijerya senatörü Sani Musa, 11 Şubat’taki Senato genel kurulunda, Bitcoin’in ulusal itibari para birimi olan Naira için önemli bir tehdit oluşturduğunu dile getirmişti. Senatöre göre ülkede yasal olmayan işler ile ilgilenen kişiler kripto paralar aracılığı ile bu işlerini gizli bir şekilde yürütmeye başladılar. İşte bu gibi yasa dışı faaliyetlerin önüne geçmek için yasakların getirilmesinin doğru bir hareket olduğu belirtildi.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar