Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $56936.2
0.81%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3245.34
0.28%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.17
-1.24%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $395.9
-1.30%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Nijerya’nın, Kripto Paraları Tanıyan Bir Yasa Çıkaracağı Belirtiliyor!

Nijerya hükümetinin, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin kullanımını onaylayan bir yasa çıkaracağı bildiriliyor.

Clock
Paylaş
Nijerya’nın, Kripto Paraları Tanıyan Bir Yasa Çıkaracağı Belirtiliyor!

Nijerya hükümetinin, küresel uygulamalara ayak uydurmak ve sistemin gerisinde kalmamak adına, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin kullanımını onaylayan bir yasa çıkaracağı bildiriliyor.

Binance BannerBinance Banner

Yerel haber ajansı Punch tarafından kısa süre önce yayımlanan bir haberde, Temsilciler Meclisi Sermaye Piyasaları Komitesi Başkanı Babangida İbrahim ile yapılan bir röportaja yer verildi.

Haberde, Yatırımlar ve Menkul Kıymetler Yasası 2007 başlıklı yasa tasarısı’nın mecliste kabul edilmesi durumunda, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun kripto para birimlerini yatırım sermayesi olarak görüleceği belirtildi.

Haberde ayrıca İbrahim’in, Nijerya’nın sektördeki mevcut gelişmelere ayak uydurmak ve sistemin gerisinde kalmamak istediği belirtilirken, yetkilinin şu ifadelerine yer verildi:

“Daha önce ikinci okuma sırasında söylediğim gibi, Nijerya’da verimli ve canlı bir sermaye piyasasına ihtiyacımız var. Bunu yapabilmemiz için, küresel uygulamaları güncel olarak takip etmeliyiz.”

Aslında hatırlanacağı üzere Nijerya, 2021 yılının şubat ayında, ülkede kripto paralar ile yapılacak faaliyetleri yasaklamıştı. Şimdi ise yapılan yeni açıklama her ne kadar o dönemki uygulama ile ters gibi görünse de İbrahim, bunun öyle olmadığını ifade ediyor. İbrahim, atılan bu adımın, CBN‘nin yetkilerinin kapsamına girenlerin ikincil bir gözden geçirmesi olduğuna değiniyor:

“Yasağın kaldırılmasıyla ilgili değil, yasallığa bakıyoruz. Yasal olan ve Nijerya’daki operasyonlarımız çerçevesinde neler var onalar bakıp karar vereceğiz. Kripto para birimleri Nijerya’da başlangıçta yasaklandığında, CBN bu yatırımcıların çoğunun yerel hesaplar bile kullanmadığını keşfetti. Yani, CBN’nin yetki alanı içinde değiller. Yerel hesaplar kullanmadıkları için CBN’nin bunları kontrol etmesi mümkün değildi.”

eNaira Beklenen İlgiyi Görmemişti

Haberde ayrıca, çıkacak olan yeni yasada, daha önce başlatılan Nijerya’nın merkez bankası dijital para birimi eNaira’ya olan ilginin beklendiği gibi olmamasının da etkili olduğu belirtiliyor. Hatırlanacağı üzere Nijerya’nın CBDC projesi olan eNaira’nın kullanımı oldukça düşük seviyelerde kalmıştı. 211 milyonun üzerinde bir nüfusa sahip olan Nijerya’da sadece %0,5’lik bir kitlenin, geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen dijital para birimini kullandığı belirtildi.

Aslında Nijeryalılar kripto paralara olan ilgileri ile biliniyor. Hatta bölge ile ilgili yayımlanan raporlarda Nijerya, Afrika’nın kripto para benimseme konusundaki en iyi ülkesi olarak tanımlanıyor. Chainalysis tarafından hazırlanan bir raporda, ülke, kripto para benimseme konusunda küresel olarak 11. sırada yer alıyor.

Nijerya Finans Genel

Nijerya ile ilgili bir rapor da önde gelen kripto para borsalarından KuCoin tarafından yayımlandı. Raporda, 18-60 yaşları arasındaki Nijeryalı nüfusun %35’inin bu yıl kripto para sahibi olduğu veya kripto para alım satımı yaptığı belirtildi.

Nijerya’nın kripto paraları benimseme konusunda yayımlanan bu raporlara rağmen, CBDC konusunda aynı etkiyi yaratamaması uzmanlar tarafından şaşkınlıkla karşılandı. İşte bu gibi olumsuz gelişmeleri değiştirmek isteyen hükümet yetkililerinin atılacak yeni adımla birlikte değiştirilmesi planlandığı belirtiliyor.

Twitter’dan anlık ve hızlı haber akışı için: https://twitter.com/Muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar