Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66299.99
0.10%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3554.51
0.61%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $30.12
-0.56%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $604.8
-0.48%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Nvidia: Kripto Paralar, Toplum İçin Yararlı Bir Şey Üretmiyor!

Şirket yetkilileri, yapay zeka teknolojisinin, kripto para madenciliğinden daha değerli hale geldiğini belirtiyor.

Clock
Paylaş
Nvidia: Kripto Paralar, Toplum İçin Yararlı Bir Şey Üretmiyor!

The Guardian’da yayımlanan bir habere göre, ABD’li çip üreticisi Nvidia, kripto para birimlerinin toplum için yararlı hiçbir şey getirmediğini söyledi.

728×90 muhabbit - Nvidia: Kripto Paralar, Toplum İçin Yararlı Bir Şey Üretmiyor!300x250 muhabbit - Nvidia: Kripto Paralar, Toplum İçin Yararlı Bir Şey Üretmiyor!

Aslında Nvidia’nın, son yıllarda kripto para madenciliği endüstrisinden oldukça fazla yararlandığı ve büyük kârlar elde ettiği biliniyor.

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan, şirketin baş teknoloji sorumlusu Michael Kagan, şu an için yapay zeka teknolojisinin, kripto para madenciliğinden daha değerli olduğunu söyledi.

“Bütün bu kripto para işleri, paralel işlemeye ihtiyaç duyuyordu ve bu konuda Nvidia en iyisiydi. Bu nedenle insanlar onu bu amaçla kullanmak üzere programladılar. Ancak pek çok şey gibi bu sistem de sonunda çöktü. Çünkü kripto paralar, toplum için yararlı bir şey getirmiyor.”

Artık yapay zeka dönemine girdiklerini belirten Kagan, yapay zeka sohbet robotu ChatGPT gibi işlem gücü yüksek kullanımların kripto para endüstrisinin önüne geçtiğini belirtti.

“ChatGPT ile artık herkes kendi makinesini, kendi programını yaratabilir. Ona ne yapacağını söylersin, o yapar. İşler istediğiniz gibi gitmezse, ona ‘Ben farklı bir şey istiyorum’ demeniz yeterli.”

Nvidia, Kripto Para Madenciliğine Damga Vurdu

Bilindiği üzere Nvidia, kripto paralar ile uzun süredir devam eden bir birliktelik içerisinde. Çünkü Nvidia, madencilik yapmak isteyenlerin ihtiyaç duydukları güçlü grafik kartlarının en büyük üreticilerinden biri konumunda. Örneğin, Ethereum’un kısa süre önce proof-of-stake modeline geçişinden önce, madenciler token ödülleri çıkarmak için güçlü grafik kartlarına (GPU’lar) ihtiyaç duyuyordu. İşte bu talepleri karşılayan şirketlerin başında ise Nvidia geliyordu.

Ancak GPU’lara olan yüksek talep, bazı problemleri de beraberinde getirmişti. Örneğin pandemi döneminde dünya genelinde çip krizi yaşandı. Sonuçta da GPU’ların fiyatları aşırı derecede artış gösterdi ve oyuncuların yeni nesil grafik kartlarının satın alınması neredeyse imkansız hale geldi.

Nvidia muhabbit 1 - Nvidia: Kripto Paralar, Toplum İçin Yararlı Bir Şey Üretmiyor!

Bunun üzerine de Nvidia, profesyonel madencilik operasyonları için tasarlanmış bir çip olan Nvidia Cmp Hx gibi kripto para madencileri için tasarlanmış özel ürünler piyasaya sürdü.

Sonuç olarak, her ne kadar kripto paralar konusunda olumsuz açıklamalar yapılsa da Nvidia, uzun süredir sektörden büyük kârlar elde etti. Firma şimdi de elde ettiği bu kârları yapay zeka alanında devam ettirmek istiyor.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar