Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $60151.22
2.60%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3212.8
1.53%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $26.28
0.00%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $539.2
0.13%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

OCC, Kripto Paralar Konusunda Bankaları Uyardı: “Temkinli Olun”

Bankacılık sektörü düzenleyicisi, kısa süre önce yaptığı açıklamada, kripto para birimlerinin riskleri konusunda, bankaları uyardı.

Clock
Paylaş
OCC, Kripto Paralar Konusunda Bankaları Uyardı: “Temkinli Olun”

Amerika Birleşik Devletleri bankacılık sektörü düzenleyicisi, kısa süre önce yaptığı açıklamada, kripto para birimlerinin riskleri konusunda, bankaları uyardı.

Para Birimi Denetleme Ofisi (OCC), bankaların, kripto paralar ve bunlarla ilgili servis sağlayıcılarına karşı “temkinli bir yaklaşım” benimsemesi gerektiğini belirtti.

728×90 muhabbit - OCC, Kripto Paralar Konusunda Bankaları Uyardı: "Temkinli Olun"300x250 muhabbit - OCC, Kripto Paralar Konusunda Bankaları Uyardı: "Temkinli Olun"

Altı Aylık Risk Perspektifi başlıklı raporunda, kripto paraların “birkaç önemli risk” barındırdığının özellikle altını çizen OCC, bu sektöre oldukça temkinli yaklaşılması gerektiğini belirtti.

Raporda, kripto paralar ile ilgili üç ana endişesinin bulunduğunu belirten OCC, bunları şu şekilde sıraladı:

  • Stablecoinlerin istikrarsız olabileceği
  • Kripto paraların risk yönetiminden uzak oluşu
  • Yüksek derecede birbirine bağlılık

Kripto para sektöründe, tutarlı veya kapsamlı düzenleme eksikliği bulunduğunu belirten OCC, kripto paraların oynaklığının piyasaya zarar verdiğini belirtti. Raporda ayrıca, tokenize edilmiş varlıkları kullanarak banka benzeri ürünler ve hizmetler sunan firmaların, yatırımcıları dönem dönem zora soktuğu belirtildi.

Buna örnek olarak OCC, geçtiğimiz mayıs ayında, Luna krizini ve buna bağlı olarak, UST algoritmik stablecoinin çöküşünü gösterdi.  

Sektör Gelişme Aşamasında

Kripto para şirketlerinin, sektörün ilk zamanlarına göre, risk yönetiminde gelişme kaydettiğini belirten OCC, yine de sektörün olgunlaşma aşamasına gelmediğini vurguladı.

“Sektörde, sık sık saldırılar ve kesintiler yaşanıyor. Sektör genelinde dolandırıcılık oranları yüksek olmaya devam ediyor. Bazı durumlarda, mülkiyet hakları, velayet düzenlemeleri ve mali temsiller, yüksek derecede bir kafa karışıklığı yaratıyor.”

Bankalar, Düzenleyiciler İle İş birliği Yapmalı

Bankalara çeşitli tavsiyelerde bulunan OCC, kripto para şirketleriyle çalışmayı düşünen kurumların “dikkatli ve aşamalı bir yaklaşım benimsemeleri gerektiğini” söyledi.

Bu kapsamda da OCC, kripto paralar ile ilgili bir faaliyete başlamadan önce, bankaların, denetim ofisleriyle görüşmesi gerektiğini belirtti.

Twitter’dan anlık ve hızlı haber akışı için: https://twitter.com/Muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Borsa Haberleri için: Borsa Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar