Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $63818.25
3.30%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3526.4
3.23%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $43.25
-2.57%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $416.3
1.36%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ALTCOIN

OKEx Ethereum Classic’i Delist Edebilir!

Clock
Paylaş
OKEx Ethereum Classic’i Delist Edebilir!

ETC, borsaya 5.6 milyon dolara mal olan %51 saldırısının ardından OKEx’ten delist edilme ihtimali ile karşı karşıya.

OKEx tarafından kısa bir süre önce yayınlanan rapora göre, failler 26 Haziran ile 9 Temmuz 2020 arasında 5 hesap açtı ve ardından platforma 5 milyon $ değerinde, 68.230 ZEC aktardı.

Binance BannerBinance Banner

31 Temmuzda saldırganlar, ZEC varlıklarını ETC’ye çevirdiler ve borsadan geri çektiler.

1 Ağustosta Yaşanan %51 Saldırısının Blockchain içi Süreci Kaynak: Community Enthusiasts

Aynı gün saldırganlar, yeni edindikleri hashrateleri kullanarak bir “shadow chain” oluşturmaya başladı. Bu noktada shadow chain, ana ETC blockchaini ile aynıydı. Ancak topluluğun geri kalanı bunu bilmiyordu. Ardından saldırganlar, ETC’yi OKEx’e transfer ederken, aynı miktarda ETC’yi shadow chain üzerinde kontrol ettikleri cüzdan adreslerine eş zamanlı olarak taşıyarak miktarı ikiye katladılar.

Saldırganlar, yeni yatırdıkları ETC’ler ile ZEC satın aldıktan sonra borsadan çekildiler.

OKEx’in raporuna göre, yaşanan sorunlar OKEx’e ETC topluluğu tarafından ivedilikle aktarılmamış.

“OKEx gibi borsalar, cüzdanlar, ETC madencileri de dahil olmak üzere büyük kripto topluluğundaki diğer katılımcıların verimsiz iletişim sorununun ardından, ETC topluluğu bu noktada şu anda yayınlanan shadow chain üzerinde madencilik yapmaya karar verdi.

OKEx, saldırının ardından kullanıcılarına 5.6 milyon dolarlık zararı tazminat olarak ödedi. OKEx, o zamandan beri tüm ETC para yatırma ve çekme faaliyetleri geçici olarak askıya aldı ve sorunlu zincirdeki işlemler için onay süresini uzatmayı planlıyor.

Ünlü borsa, topluluğun, ağın güvenliğini ve istikrarını iyileştirmek için adımlar atmadığı takdirde ETC’yi tamamen delist edebileceklerini belirtti:

Borsa, Ethereum Classic topluluğunun blockchain güvenliğini iyileştirme çalışmalarının sonucuna göre ETC’yi delist edip etmemeyi göz önünde bulunduracak.

Dün bir ETC topluluk toplantısında, Charles Hoskinson’ın merkezsiz bir hazine önerisi üzerine ateşli bir tartışma yaşandı. Aynı toplantıda Hoskinson, halihazırda yönettiği IOHK firmasının gelecekte benzer bir %51 saldırını önleyebilecek bir çözüm geliştirdiğini söyledi.

Toplantıda bulunan pek çok katılımcı, topluluğun mevcut güvenlik sorunlarını çözmek için önemli adımlar atmaması halinde daha fazla borsa delisti yaşayacağı konusunda endişelerini dile getirdi.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar