Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $59830
3.34%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3186.11
2.00%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $25.92
0.82%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $535.3
0.38%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

NFT

OpenSea, NFT İçerik Üreticilerini Sevindirecek Yeni Aracını Tanıttı!

OpenSea telif hakkı için yeni politikasını açıkladı.

Clock
Paylaş
OpenSea, NFT İçerik Üreticilerini Sevindirecek Yeni Aracını Tanıttı!

Lider NFT pazarı OpenSea, 8 Kasım 2022 tarihinde yaptığı açıklama ile yeni koleksiyonlarda NFT telif haklarını uygulamaya sokacağını açıkladı.

Şirket, sadece yeni NFT koleksiyonları için geçerli olacak olan zincir telif hakkı aracını “basit kod parçacığı” olarak tanımladı. OpenSea bu araç ile NFT üreticilerini NFT satışlarını telif hakkı sağlayan pazarlarla sınırlandırmasına yardımcı olmayı amaçladığını açıkladı.

728×90 muhabbit - OpenSea, NFT İçerik Üreticilerini Sevindirecek Yeni Aracını Tanıttı!300x250 muhabbit - OpenSea, NFT İçerik Üreticilerini Sevindirecek Yeni Aracını Tanıttı!

OpenSea yeni politikasını, X2Y2’nin 2022 Ekim ayında Twitter’da paylaştığı verilerden sonra düzenledi. Bu rapora göre NFT yatırımcılarının sadece %18’i NFT üreticilerine telif hakkı ödüyor. OpenSea yeni politikası ile finansal işleri NFT üreticilerinin lehine çevirmeyi amaçlıyor.

OpenSea CEO’su ve Kurucu Ortağı Devin Finzer, konu hakkında açıklama yaparak şunları söyledi:

“Birçok NFT içerik üreticisi zincir üzerinde ürettiği üründen kâr elde etmek ister. Aslen fiyatlar ve telif konusundaki seçimin NFT pazarlarında değil de içerik üreticilerinde olması gerektiğine inanıyoruz.”

OpenSea, içerik oluşturucularının zincir üzerinde telif uygulayıp uygulamama konusunda seçimi onlara bırakacağını açıkladı ve bu konuda herhangi bir zorlama olmayacağının altını çizdi. Şirket, önümüzdeki aylarda zincir içi NFT telif hakkı hükümleri için ek araçlar ve iyileştirmeler planları olduğunu da açıkladı.

OpenSea, rakiplerinin aksine içerik üreticilerinin yanında

OpenSea’nin içerik üreticilerini koruma konusunda aldığı karar en büyük rakibi Magic Eden ile ters düşüyor. Magic Eden, 2022 Kasım ayı başında aldığı bir karar ile NFT telif ücretlerini Solana tabanlı koleksiyonları için isteğe bağlı bir özellik haline getireceğini açıklamıştı. Ethereum platformları X2Y2, LooksRare ve Blur da benzer telif hakkı olmayan yaklaşımları benimsemişti.

Öte yandan, Finzer’e göre, içerik oluşturucuların mevcut koleksiyonlarının telif haklarının uygulanmasında zor bir savaşla karşı karşıya kalması muhtemel olduğunu açıkladı. CEO, içerik oluşturucuların mevcut koleksiyonlardan ücret alabilecekleri tek yolun yükseltilemeyen akıllı sözleşmelerle olabileceğinin, bu yüzden de koleksiyonun tamamını yeni bir akıllı sözleşmeye kaydırmak olacağını açıkladı. Finzer ayrıca konu hakkında şunları söyledi:

“İçerik oluşturucu ücretleri, içerik oluşturucuların çalışmalarından daha etkili bir şekilde para kazanmalarına yardımcı olan Web 3.0’ın önemli bir yeniliğidir.”

Twitter’dan anlık ve hızlı haber akışı için: https://twitter.com/Muhabbitcom

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla NFT Haberleri için: NFT haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar