Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $65982.67
-0.96%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3186.61
-0.23%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.1
-3.25%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $605.3
1.32%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Orta Afrika Cumhuriyeti Başkanı: “Sango Projesi Bizim Geleceğimiz!”

Başkan, Sango projesinin ülkesi için kritik dönüm noktası olduğunu iddia etti. 

Clock
Paylaş
Orta Afrika Cumhuriyeti Başkanı: “Sango Projesi Bizim Geleceğimiz!”

Orta Afrika Cumhuriyeti (CAR) başkanı Faustin-Archange Touadéra, bölgede başlatılan Sango projesi ile ilgili olarak bazı açıklamalarda bulundu.

Başkan, kısa süre önce yaptığı açıklamada, Sango’nun piyasaya sürülmesinin yanı sıra bölgesel bir Merkez Bankası tarafından ortak bir dijital para biriminin çıkarılması çağrısının, ülkesi için kritik bir dönüm noktası olduğunu iddia etti. 

728×90 muhabbit - Orta Afrika Cumhuriyeti Başkanı: "Sango Projesi Bizim Geleceğimiz!"300x250 muhabbit - Orta Afrika Cumhuriyeti Başkanı: "Sango Projesi Bizim Geleceğimiz!"

CAR lideri, hükümetinin Sango coini başlatma ve Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul etme kararını, oldukça önemli bir dönüm noktası olarak kabul ettiğini belirtti. Bunun kolay bir yol olmayacağını zaten bildiğini belirten başkan, yaptığı paylaşımlarda kripto para girişimin, ülkesinin dünyaya açılmasını temsil ettiği konusunda faydalı olduğunu dile getirdi.

Bilindiği üzere CAR, El Salvador’dan sonra Bitcoin’i yasal para birimi olarak ilan eden ikinci ülke konumunda yer alıyor. Ancak alınan bu karar o dönem Orta Afrika Devletleri Bankası (BCAS) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından oldukça eleştiri almıştı. Fakat tüm bu eleştirilere rağmen Touadéra, hükümetinin Bitcoin’i benimseme sürecini ve sonunda kripto para birimi Sango’nun piyasaya sürülmesini engelleyemediğini belirtti.

Touadéra, ülkesinin neden Sango projesi konusunda ısrarcı olduğunu ise şu cümleler ile ifade etti:

“Sango herhangi bir normal kripto para birimi değildir, egemen bir Ulusal Dijital Para Birimi’ne sahip olmak için yapılan ilk girişimdir. Sango ülkemizin geleceğidir. Bu bizim geleceğimiz. Ayrıca tüm bunların yanında ulusal düzeyde Bitcoin ve blok zincirinin benimsenmesini de desteklemeye devam edeceğiz.”

CAR liderinin bu açıklamaları piyasa tarafından, hükümetinin Sango’nun piyasaya sürülme kararının yanlış olduğunu belirten bazı kesimlerin endişelerini yatıştırmaya çalışma çabası olarak görüldü. Hatta Başkan konudaki ısrarını, Sango’nun “dijital altın” ile eşdeğer olduğu ve Bitcoin tarafından da desteklendiğini belirten cümleleri ile de sürdürdü.

Zenginliklerimizin Farkındayız

Touadéra, ülkesinin altın, demir, lityum ve uranyum gibi doğal kaynaklara sahip olduğuna dikkat çekerken, hükümetinin “bu zenginliği başkasına vermek niyetinde olmadığını” söyledi. Bunun yerine, hükümetin amacının bu serveti “tokenizasyon” yoluyla adil bir şekilde paylaşmak olduğunu belirtti.

Yaptığı son paylaşımlarda projesinin arkasında olduğunu vurgulayan Touadéra, takipçilerine “ulusumuz, Afrika ve dünya için daha iyi bir gelecek inşa edecek” açıklamasını yaptı. Ayrıca vatandaşlarında da ülkelerini ve projelerini desteklemelerini söyleyerek onların bu motivasyona sahip olmaları gerektiğini söyledi.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar