Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $53492
3.77%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3130.95
2.23%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.47
4.59%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $395.6
2.57%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Orta Afrika Devletleri Bankası’na Ortak Dijital Para Çağrısı!

Orta Afrika Devletleri Bankası, kurulunun yoğun ısrarları üzerine ortak bir dijital para birimi üzerine çalışıyor.

Clock
Paylaş
Orta Afrika Devletleri Bankası’na Ortak Dijital Para Çağrısı!

Orta Afrika Devletleri Bankası ya da diğer adıyla Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Ekvator Ginesi, Gabon ve Kongo Cumhuriyeti’ne hizmet veren Banque des États de l’Afrique, kurulunun yoğun ısrarları üzerine ortak bir dijital para birimi üzerine çalışıyor.

Bloomberg’in 22 Temmuz 2022 Cuma günü yayınladığı bir rapora göre, bankanın yönetim kurulu bölgesel banka ödeme yapılarını modernize etmek ve bölgesel finansal katılımı teşvik etmek amacıyla dijital bir para biriminin oluşturulmasını talep etti. Orta Afrika Cumhuriyeti, Nisan 2022’de ülkede Bitcoin’i (BTC) yasal para birimi olarak kabul eden bir yasa çıkarmış, ancak bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) oluşturmamıştı.

Binance BannerBinance Banner

Afrika'da

Orta Afrika Ülkeleri Dijital Dönüşüme Hevesli, Ancak Elektrikten Yoksun

Nijerya’nın merkez bankası, Ekim 2021’de eNaira adlı bir CBDC başlatan bölgedeki ilk bankalardan biri oldu. Güney Afrika’nın Rezerv Bankası ise, Project Khokha girişimi aracılığıyla bir CBDC’nin olası kullanımını araştırmaya devam ediyor. Orta Afrika Devletleri Bankası, Nijerya’nın BTC’yi yasal ödeme aracı olarak kabul etmesini de eleştirmiş ve hamleyi “sorunlu” olarak nitelendirmişti. Bankaya göre bu hamlenin Orta Afrika para birliği üzerinde “önemli bir olumsuz etkisi” olabilirdi.

Sahra altı Afrika ülkeleri, hem transferler hem de madencilik için elektriğe sınırlı erişimi olan bölgelere kripto para birimlerini ve CBDC’leri ulaştırmakta önemli zorluklarla karşılaşabilir. Dünya Bankası’nın 2020 verilerine göre Orta Afrika Cumhuriyeti ve Çad dünya üzerinde elektriğe erişimi olan nüfusun en az olduğu ülkeler arasında yer alıyor.

İlginizi çekebilir: Orta Afrika Cumhuriyeti, Yeni Blok Zinciri Projesinin Çıkış Tarihini Duyurdu!

Orta Afrika Cumhuriyeti Başkanı Faustin-Archange Touadéra, Bitcoin’in benimsenmesinin ardından Haziran 2022’de ülkenin, meta veri tabanında “yasal bir kripto para merkezi” ve özel ekonomik bölge içeren Sango projesi adı verilen bir kripto para girişimi olduğunu duyurmuştu. Afrika, günümüzde dünyanın en hızlı büyüyen dijital varlık pazarlarından biri olmaya devam ediyor. Örneğin, Mart 2022’de Fildişi Sahili, Senegal ve Dakar’da kripto para işlemlerinin yıllık %2.670’e kadar arttığı ifade ediliyor.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar