Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64858.34
0.41%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3108.03
0.65%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $36.33
2.45%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $565.5
0.86%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Para Yönetimi Nasıl Yapılır ?Strateji Nasıl Belirlenir?

Bu yazımızda çok önemli bir konu olan ancak piyasadaki birçok kişinin bilmediği veya uygulamadığı Para Yönetimi konusuna değineceğiz.

Clock
Paylaş
Para Yönetimi Nasıl Yapılır ?Strateji Nasıl Belirlenir?

Bu yazımızda çok önemli bir konu olan ancak piyasadaki birçok kişinin bilmediği veya uygulamadığı Para Yönetimi konusuna değineceğiz. Öncelikle para yönetiminin açıklamasını ve önemini anlatmaya çalışacağım daha sonra ise bazı stratejilerden bahsedeceğim.

Para yönetimi, trade yaparken portföyünüzü nasıl kullanacağınızı ve ne kadarını riske atacağınızı belirlediğiniz stratejilerin toplamıdır. Daha açık olursak işlem yaparken ne kadar coin veya hisse alacağınızı veya ne kadar zarar edebileceğinizi önceden belirlediğiniz stratejilerdir.

728×90 muhabbit - Para Yönetimi Nasıl Yapılır ?Strateji Nasıl Belirlenir?300x250 muhabbit - Para Yönetimi Nasıl Yapılır ?Strateji Nasıl Belirlenir?

Tahmin ediyorum ki bir çoğunuz belirli bir stratejiye göre değil de o anki ruh halinize göre işlem büyüklüğünüzü ayarlıyorsunuzdur( Ben de ilk başlarda öyle yapıyordum). Ancak bu yapacağınız en büyük hatalardan biri olabilir. Neden diyecek olursanız şöyle bir örnek vereyim; her seferinde portföyünüzün büyük bir kısmıyla işlem yaptığınızı düşünün. Kazandığınızda evet çok büyük miktarlar kazanacaksınızdır. Ancak kaybettiğinizde çok büyük miktarlarda kaybedeceksinizdir. Yanlış bir işlem sonucunda portföyünüzün %50’sini kaybettiğinizi varsayalım portföyünüzü tekrar eski haline getirebilmek için %100 kazanmanız gerekmektedir. Bunun da ne kadar zor olabileceğini tahmin edebiliyorsunuzdur zaten.

Peki para yönetimi yaptığımızda bize avantajları neler olucak. Öncelikle kendimize göre bir strateji oturttuğumuzdan portföyü takip etmek çok daha kolaylaşacaktır. Kazanırken daha az kazanabiliriz( portföyün büyük bir kısmını tek işleme sokmaya göre) ancak kaybederken de daha az kaybedeceğizdir. Yani portföydeki riski azaltmış olacağızdır. Unutmayın ki ilk amacımız kazanmak değil de kaybetmemek olmalıdır.

Şimdi iki stratejiden bahsedelim. Bu stratejilere göre siz de kendi stratejilerinizi geliştirebilir veya bu stratejileri kullanabilirsiniz.  İlk stratejiyi bize tanıttığı için x3n0c’a çok teşekkür ederiz. Bu yönteme göre her işlemde stop-loss uzaklığına bakılmaksızın portföyünüzün belirli bir kısmını riske atarsınız. Yani her işleminizde portföyünüzün belirli bir kısmını kaybedebilirsiniz sadece. Örnek vermek gerekirse; her işlemde portföyünüzün binde birini riske attığınızı varsayalım. Buna göre 100000$’lık portföyünüz varsa 100$ riske atarsınız. Stop uzaklığınız %5 ise 2000$’lık işlem işlem açarız. Stop uzaklığımız %5 olduğundan sadece 100$ kaybedebiliriz.  Ben bu stratejiyi kendime göre değiştirip margin işlemlerde kullanıyorum.

Diğer stratejiye geçelim. Bu stratejiyi bizimle paylaştıklarından dolayı TCT Analiz’e teşekkür ederiz. Bu stratejiye göre öncelikle belirli bir süre içerisinde kaç işlem yaptığınızı belirlemeniz gerekmektedir. Bu süreyi sizin ayarlamanız daha iyi olacaktır çünkü her kişinin işlemi kapatma süresi farklıdır. İşlem sayınızı belirledikten sonra portföyünüzü o sayıya bölün ve her işleme o miktar ile girin. Örnek verecek olursam; benim trade için ayırdığım portföy 5000$ olsun. 15 günde 10 adet işlem tamamlamış olduğumu varsayalım. Bunlara göre benim her işlemimin büyüklüğü 500$ olacaktır. Bu stratejiyi ben binance gibi kaldıraç olmayan borsalarda kullanıyorum.

Umarım aşırı laf kalabalığı yapıp size sıkmamışımdır. Bu stratejilere veya farklı stratejilere göre siz de kendiniz için yeni bir yöntem belirleyebilirsiniz. Kim bilir belki de başka bir yazımızda sizin stratejinizden bahsederiz.

Yazar: Draco

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar