Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $56743.9
9.81%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3247.56
4.63%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.1
3.77%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $394.5
-0.90%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

NEDİR

Partisia Blockchain’den MPC Teknikleri Serisi! MPC Nedir?

Partisia Blockchain Foundation’dan MPC teknikleri serisinin ilk iki sayısı çıktı. Peki MPC Teknikleri Nedir?

Clock
Paylaş
Partisia Blockchain’den MPC Teknikleri Serisi! MPC Nedir?

Güvenlik, şeffaflık, gizlilik ve hız odaklı bir WEB 3.0 halka açık Blockchain’i olan Partisia Blockchain, 2017 yılından bu yana MPC teknikleri ile Blockchain teknolojisini birleştirmek amacıyla çalışmakta.

Partisia Blockchain, MPC kısaltmasıyla bilinen “Multi-party Computation” kavramı yani çok yönlü, çoklu hesaplama teknikleri hakkında 9 yazıdan oluşması planlanan bir blog serisinin ilk iki yazısını yayımladı.

Binance BannerBinance Banner

MPC Nedir?

MPC genel olarak toplama çıkarma gibi bir dizi matematiksel işlemin aynı anda gerçekleştirilmesi yani çoklu hesaplama olarak açıklanmaktadır. Bu çoklu hesaplamanın yanı sıra Secure Multi-party Computation yani SMPC kavramıyla gizlilik gerektiren işlemlerin çözümünde kullanılmaktadır.

MPC kavramını açıklamak için en çok verilen örneklerden biri maaşların diğer çalışanlara ifşa edilmeden ortalamasının alınması olmakta. Farklı girişlerle “gizli” bir şekilde işlenen veriler MPC teknikleriyle tamamen “gizli” ve kriptografik yani şifreli yöntemlerle hesaplanır. Hesaplamanın sonucunda ise veriler kimseye ifşa edilmeden çözüm sunulur.

MPC teknikleri görseli. Kaynak: Partisia Blockchain

Yukarıdaki şekilde de gösterildiği gibi farklı girişlerden alınan veriler, MPC teknikleriyle (SPMC) güvenli bir şekilde şifrelenerek hesaplanır. Hesaplamalar sonucunda bulunan çözüm, veriler ifşa edilmeden sunulur.

Gizlilik odaklı bir teknikler dizisi olan MPC’nin birçok kullanım alanı bulunmaktadır. Örneğin farklı veri girişleriyle bir grubun bir konu hakkındaki görüşünü olumlu veyahut olumsuz olarak belirtmesine ve hiçbir grup üyesinin görüşünün ifşa olmamasına olanak veriyor.

Blockchain teknolojisi ile MPC tekniklerinin birleştirilmesi durumunda Blockchain gizliliğinin bir üst seviyeye çıkacağı, verilerin korunumunun yani güvenliğinin de artacağı varsayılmaktadır.

Partisia Blockchain, Blockchain teknolojisi ile MPC tekniklerini birleştirme amacına doğru yol alırken bir de Blockchain’lerinde yer alan yerel token’ı MPC Token’ın ön satışlarını gerçekleştirmekte. Şu anda 3. kademe satışları başlamış olan MPC Token’ın Whitepaper’ına buradan, ön satışı hakkında gerekli bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Bu içerik sponsorludur.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar